Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz bezi tümörü, genellikle iyi huylu bir kitlenin beynin altına bulunan hipofiz bezleri üzerinde ortaya çıkmasıyla oluşmaktadır. Son derece yavaş bir şekilde büyüyen bu kitleler belli bir boyuta ulaştıktan sonra her ne kadar iyi huylu olsa bile insanlarda hormonların salgılanma zamanı ve hormonunu salgılanma derecesini değiştirdiği için ciddi bir şekilde sorun olmaya başlamaktadır. Bu nedenle büyüyen hipofiz bezi tümörü, cerrahi operasyonlarla alınmalıdır. Tabi ki hipofiz bezi tümörü insanlarda kötü huylu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Potansiyel olarak ortaya çıkan kötü huylu hipofiz bezi tümörü nadiren görülür. Bu nedenle her hipofiz bezi tümörüne, iyi huylu bir tümördür, diyebiliriz. Hipofiz bezinde oluşan tümörler birçok zaman bu bezin ön kısımlarında meydana gelerek bezin üçte ikilik kısmında ortaya çıkar. Bazı tümörler hipofiz bezi üzerinde bazı salgılara neden olarak hormonsal dengenin çok daha hızlı bir şekilde bozulmasına neden olurken bazı tümörler herhangi bir salgı yapmadan hormonlara etki etmektedir. Salgılama yapan hipofiz bezi tümörleri genellikle hormonların çok fazla salgılanmasına neden olarak insanlarda sorunları ortaya çıkarmaktadır. Fakat salgılama yapmayan tümörler tam tersine hormonların salgılanmasını engellediği için insanlarda hormon eksiklikleri meydana gelmektedir. Hipofiz bezi tümörleri insanlarda çok büyük belirtilere neden olur. Doktorlar bu belirtilere bakarak tümörün varlığını tahmin etse bile bazı tıbbi görüntüleme cihazları kullanılmadan net olarak teşhis konulamaz.

Hipofiz bezi tümörü ne gibi belirtilere neden olur?
  • Hipofiz bezleri üzerinde oluşan tümörler direk olarak insanlarda baş ağrısına neden olmaktadır. Birçok kişi meydana gelen baş ağrıları nedeniyle doktora giderler ve bu sorunun varlığı ortaya çıkar. Özellikle başın arka kısımlarında meydana gelen ağrılar hipofiz bezi tümöründen kaynaklanabilmektedir.
  • Görme bozuklukları, yine insanlarda hipofiz bezi tümörü nedeniyle ortaya çıkan yaygın bir problemdir. Özellikle küçük yaştaki insanlarda görme bozukluğu ciddi derecelere ulaşabilmektedir.
  • Bayanlarda hormonsal değişimlere bağlı olarak kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu sorun tümör tedavisi yapılana kadar devam edebilmektedir. Kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun aşırı fazla olması ya da aşırı az olması nedeniyle kısırlık geçici olarak meydana gelir.
  • Yine hormonsal sorunlara bağlı olarak insanlarda ruh halinin tutarsız olması durumu meydana gelebilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi bir problem varsa ve aynı zamanda diğer belirtilerden bazılarını görüyorsanız kesinlikle doktorunuza görünerek bir muayene olmalısınız.
  • Diğer belirtilerle birlikte sabırsızlık sorunu yaşayan insanlarda sık bir şekilde hipofiz bezi tümörüyle karşılaşılabilmektedir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu belirti yalnız başına hipofiz bezi tümörü varlığını göstermez.
Hipofiz bezi tümörü neden oluşur?

Günümüze kadar yapılan araştırmalara göre hipofiz bezi üzerinde oluşan tümörlerin net olarak nedeni bulunmamaktadır. Fakat belirtmek isterim ki bazı insanlarda bu durum genetik olarak meydana gelmektedir. Aile içerisinde genetik olarak ilerleyen bu rahatsızlık direk olarak çocuklarda ya da torunlarda karşılaşılır.

Hipofiz bezi tedavisi hangi yöntemlerle yapılmaktadır?

Aktif izlem: Hipofiz bezi tümörü için yapılan ilk tedavi tabi ki tümörün izlenmesidir. Bu yöntemle hasta güncel olarak izlenir ve tümörün hareketleri anlaşılır.

Hormon tedavisi: Hastada eksik olan hormonlar ya da fazla olan hormonlar denklendirerek hastanın üzerinde görülen belirtiler azaltılır.

İlaç tedavisi: Hastada kullandırılan ilaçlar direk olarak hormonların düzenlenmesine ve aynı zamanda hipofiz bezlerinde bulunan tümörün büyümesini engelleyecektir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.

Cerrahi müdahale: Eğer sorunlar tam olarak düzeltilemiyorsa ve tümör sorun haline gelmişse bu durumlarda hipofiz bezi tümörü cerrahi operasyonlarla genel anestezi altında alınır.

Radyasyon tedavisi: bu sorun için son olarak yapılacak tedavi yöntemidir. Bu yöntem en zararlı yöntemdir fakat oldukça başarı sağlanır.

Hipofiz Bezi Tümörü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beze Belirtileri ve Tedavisi

Beze Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi