Gözde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gözde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yağ Bezesi: daha çok fazla miktarlarda yağ içeren yiyecekler ile et tüketen bireylerde kan yağlarının daha yüksek olması ile meydana gelmektedir. Cilt altında bu şekilde yağ bezelerinin meydana gelmesinin bir diğer sebebi ide göz çevresinin yüzün diğer bölgelerine göre daha fazla hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Gözde yağ bezesinin oluşumu kantelezma ismi verilen bir rahatsızlığa da sebep olmaktadır.

Gözde yağ bezesi problemi ile karşı karşıya olan bir bireyin kolesterolü düşürülse dahi, meydana gelen bu yağ bezelerinin kaybolması o kadar da kolay değildir. Bu sebeple de göz ve çevresinde yer alan yağ bezelerinin yok olması için sorunu yaşayan bireyin mutlaka tedavi olması gerekmektedir. Göz sağlığı çok önemlidir. Bu sebeple de bu tür problemlerin ihmal edilmesi doğru değildir. Kanda yüksek miktarda kolesterol olması sonucunda bireyin gözlerinin çevresinde ve kapak kısımlarında ismine yağ bezesi denen bu rahatsızlık oluşmaya başlamaktadır. Bu durumdan rahatsızlık duyan bireyin tedavi amacı ile konuda Uzman bir doktor ile görüşmesi gerekmektedir. Yağ bezeleri gibi cilt ile ilgili rahatsızlıklara dermatolog bakmaktadır. Dermatoloğun görüşüne göre cerrahi yönteme başvurmadan farklı tedavi yolları da denenebilir.

Gözde Yağ Bezesi Olması Halinde Erken Müdahale Yapılmalıdır!

Göz ve çevresinde oluşan yağ bezeleri bireyin görmesi açısından çok büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Bunun yanı sıra, bu yağ bezelerinin büyümesi ile bireyin görebildiği alan daralarak bireyin görme seviyesini çok fazla düşürecek boyutlara erişebilmektedir. Böyle bir durumun meydana gelmesi görme sorununun yanında, bireyin dış görünüşüne ve dolayısıyla her iki durumda da psikolojisine etki edebilmektedir. Bu sebeple de gözde yağ bezesi olması halinde bu durum daha fazla ilerlemeden bireye erken müdahale yapılması çok önemlidir.

Gözde Yağ Bezelerinin Sebepleri Nelerdir?

Gözde yağ bezesi sorununun meydana gelmesindeki en önemli sebepler hastanın genetik yapısı ile kan yağlarının normalden daha fazla olmasıdır. Cildin alt kısmında meydana gelen yağ hücreleri birikimine yağ bezeleri adı verilmektedir. Bu bezeler yumuşaktırlar ve cildin alt kısmında oynar biçimde bulunmaktadırlar. Bu yağ bezelerinin çoğunlukla kişiye bir zararı olmamaktadır ve iyi huyludurlar, ancak özellikle de yüz ve çevresinde meydana gelen yağ bezelerinin bireye en önemli negatif etkisi görsellik açısından pek hoş olmayan bir görüntü oluşturmalarıdır ve genellikle doktora bu sebeple başvurulmaktadır.

Gözde Yağ Bezesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz ve çevresi oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve bu sebeple de rahatsızlığın giderilmesi için hangi tedavi yönteminin kullanılacağı çok önemlidir. Gözdeki yağ bezelerinin giderilmesinde ameliyat yöntemi oldukça başarı sağlamaktadır. Fakat gözdeki yağ bezeleri ne kadar büyük ise cerrahi yöntemde de o derece dikkatli davranılması gerekmektedir. Yağ bezesi tedavisi lazer ile yapılıyor olsa dahi göz ve göz kapağında cilt bulunmaması sebebi ile kesinlikle dikiş yapılmalıdır. Ufak olan yağ bezelerinin yok edilmesi daha basit olmaktadır. Gözde yağ bezelerinin yok edilmesi amacı ile yapılan operasyonlar 5-10 dakika içinde tamamlanabileceği gibi yağ bezelerinin büyüklüğüne bağlı olarak bu süre de uzayabilmektedir.

Gözde meydana gelen yağ bezelerinin alınmasının ardından hem göz kapağının işlevselliğinde hiçbir sorunun meydana gelmemesi hem de yapılan tedavi yöntemi sebebi ile göz ve çevresinde hiçbir iz kalmaması gerekmektedir. Bu sebeple de gözde yağ bezesi aldırmanın tedavisi yapılmadan önce tedaviyi yapacak kişini alanında Uzman olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bireyin göz kapağı işlevselliğini yitirebilmekte ya da cilt üzerinde gözle görülecek şekilde izlerin kalması söz konusu olabilmektedir.

Gözde Yağ Bezesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parotis Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parotis Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Başta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Başta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi