Çene Altında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çene Altında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Çene altında yağ bezesi, Çenenin alt kısmında oluşan küçük şişliklere yağ bezesi denilmektedir ve genel olarak ağrısız olmaktadır. Bu bezeler elimizle dokunduğumuz zaman küçük kitle şeklinde hissedilebilmektedir. Çene altında yağ bezesi oluşumunun çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Ancak en çok ortaya çıkan bezlerin bademciklerin yani lenf bezlerinin şişmesinden iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Bu durum daha da ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği düşünülerek mutlaka bir hekime görünülmesi gerekir. Lenf bezleri kişi sağlığını tehdit eden vücutta bulunan zararlı faktörleri yok ederek vücudu korumakla görevlidir. Yani bir çeşit savunma mekanizması olarak bilinmektedir. Bu şekilde savunma mekanizmasını oluştururken de bulunduğu bölgedeki zararlı faktörlere karşı ateş ve şişme olarak belirti gösterir. Bu lenf düğümleri zararlı etkenlerden etkilenip çenenin alt kısmında ağrıya sebep olabilir. Lenf bezleri vücutta koltuk altında kasık bölgesinde de bulunur.

Lenf bezlerinin çene altında şişmesine bağlı olarak oluşan bu bezeler kimi zaman rahatsız edici boyutta ağrıya neden olabilir ve konuşmayı çiğnemeyi de etkileyebilir. Bu ağrıların uzun sürmesi halinde mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Çene altında oluşan bu bezelerin nedenlerinden biri de dişlerde ve kulaklarda oluşan iltihap ve apseler de olabilmektedir. Lenfoma dediğimiz halk arasında lenf kanseri olarak bilinen rahatsızlıkta çene altında bezeye sebep olabilir. Çok sık görülmemesine rağmen oldukça önemli bir durumdur. Elle dokunulduğu zaman sert bir şekilde hissedilmektedir. Çenenin altındaki bezlerin şişmesi enfeksiyon kapması da beze oluşmasına neden olmaktadır. Bunların dışında grip, kızamık, kaba kulak, soğuk algınlığı, ciltte oluşan iltihaplanmalar, ağız yaraları, diş etinde oluşan enfeksiyonlar çene altında geçici beze oluşumuna neden olabilir.

Çene altında yağ bezesi tedavisi oldukça önemlidir. Çünkü önemli ve acil müdahale gerektiren bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Çenenin altında oluşan şişliğe sıcak uygulama yapılabilir. Doktorun vereceği antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Eğer hekiminiz olası bir lenf kanserinden şüphelenmiş ise mutlaka biyopsi yapılıp sonuçlarına göre teşhis konulmasını gerekli görür ve bu sonuçlara göre tedavi metotlarını uygular.

Çene Altında Yağ Bezesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beze Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Beze Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Tükrük Bezleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tükrük Bezleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Koltuk Altı Beze Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Beze Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Üstünde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Üstünde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi