Testiste Beze Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Testiste Beze Belirtileri ve Tedavisi

Testiste beze, genellikle yağ bezesi adıyla anılmaktadır. Bütün erkeklerde olan bir sorundur. Yağ bezesi aslında vücudun her yerinde oluşabilir. Testislerin üzerinde oluşan bezelerin, ölçü olarak değişmektedir. En yaygın olarak genelde orta boy yağ bezeleridir.

Testiste bezenin belirtileri nelerdir?

Testisteki yağ bezesi hastada kesinlikle ne ağrı yapar ya da bir belirtisini gösterir. Yağ bezeleri genellikle iyi huyludur ve zararsızdır. Fakat bu yağ bezeleri bazen sorun teşkil edebilir. Bu sorun iltihaplanma oluşmasını sağlamaktadır. İltihaplanma oluştuğunda hastada hafif sancılara sebep olmaktadır. Testiste bezenin ölçüsünde bir değişiklik oluşmaz aynı şekilde kalır. Bu bezeler uzun bir süreçte kalırsa ölçüsünde ufakta olsa büyüme oluşabilir. Eğer tam tersi olup bezede büyüme söz konusuysa acilen Uzman bir doktora muayene edilmelidir. Büyüyen bir beze daha da büyürse testislerde sorun oluşturabilir. Rahatsızlığın ilk zamanlarında yapılmayan tedavi sonradan daha çok sorunlar oluşturacaktır.

Testiste bezenin tedavisi nasıl yapılır?

Testiste bezesi sorununu hasta isterse üroloji uzmanına görülür. Ardından ise hasta cildiyeye sevk edilir. Cildiye uzmanı testiste yağ bezesinin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu bakılır. Ayrıca bezenin başka rahatsızlıklar sebep olup olmayacağı incelenir. Teste tabi tutulan beze ölçü olarak ufak ise hasta bu yağ bezesini kendi de kontrol edip, gözlemleyebilir. Hastanın testisinden kaynaklanan bir sorun, renginde değişme ve ağrı meydana gelmiyorsa bezenin iyi huylu olmasındandır. Bu bezelerde tam tersi olsa yani büyüme meydana gelse acil hastanın doktora gözükmesi gerekir. Hasta testisteki bezelerden rahatsız ise ister iyi huylu ister kötü huylu olsun ameliyatla bu bezeleri aldırabilir. Bu ameliyatlar genellikle bölgesel anestezi olarak uygulanır. Ameliyat çok kısa sürmektedir. Ayrıca ameliyat risk taşımamaktadır. Bu ameliyatı da birçok kişi olabilmektedir. Hasta tarafından da bu bezeler hissedilebilir. Testis üzerine elini koyduğunda yağ bezesi rahat bir şekilde hissedebilir. Sanki bir boncuk gibi kayar. Aslında en önemli olan yağ bezesinin bu tarz belirtiler taşıması değildir. Dikkate alınması gereken husus testiste oluşan bezenin iltihaba sebep olup olmamasıdır. Bunu da doktorunuz kesinleştirecektir. Hasta kişilerin yapılmış olduğu en büyük hata ise testisteki beze ile çok oynamalarıdır. Bir de bezeleri sıkarak yok etmeye çalışmalarıdır. Ayrıca iğne ile delerek yağı dışarı akıtmaya çalışırlar. Kendi başlarına yapmış olduğu bu davranışlar bezelerde ileride daha büyük sorunlar oluşturur. Uzman doktora danışılmalı ve kendi başına hareketler ve hatalar yapılmamalıdır.

Testiste Beze Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Memede Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Memede Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Nodülleri

Tiroid Bezi Nodülleri

Vücutta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğazda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi