Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük bezi iltihabı, özellikle yetişkinler olmak üzere birçok kişide görülen bir problemdir. Bilindiği gibi tükürük bezleri yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olan ve ağız içerisinde bulunan bakterilerin dengelenmesinde görev alan tükürük sıvılarını salgılamaktadır. Bu görevleri nedeniyle insanlarda yemek yerken tükürük salgılanması üç katına çıkar. Tükürüğün insan vücudunda bu görevlerinin haricinde daha birçok görevi vardır. Tükürük bezlerinin iltihaplanması durumunda bu bezler görevini tam olarak yapamayacağı için beklenmeyen birçok rahatsızlık kişilerde ortaya çıkmaya çalışacaktır. Tükürük bezleri çene altında ve kulak altında bulunmaktadır. Bu nedenle meydana gelen tükürük bezi iltihabı direk olarak bu bölgelerde etkili olarak insanlarda etkilerini gösterir. Tükürük bezi iltihabı sinsi bir şekilde ilerlemez. Çünkü meydana gelen iltihaplanma direk olarak kendisini ortaya çıkararak etkilerini göstermektedir. Tükürük bezi iltihaplanması olan insanlarda yaşam kalitesi oldukça düşer. Meydana gelen ağrılar ve diğer belirtiler bu kalitenin ciddi olarak düşmesi için yeterlidir. Çene altında ve kulak altlarında bulunan tükürük bezleri iltihaplanması durumunda doğru ve zamanında tedavi yapıldığında ortadan kolay bir şekilde kaldırılabilir. Fakat birçok kişinin sorumsuzluğundan ya da sağlığını korunmamasından dolayı tükürük bezi iltihabı oldukça ilerleyene kadar herhangi bir müdahale yapılmaz. Bu durumda sorun daha da ilerlediği için daha sonradan yapılan tedaviler çok zorlaşır.

Tükürük bezi iltihabı belirtileri nelerdir?
  • İnsanlarda herhangi bir besin çiğnemede ve yutkunmada zorlanma gözlenir. Özellikle iltihaplanmanın olduğu bölgede bulunan tükürük bezleri çok şiddeti ağrılara neden olacağı için kişi yediği ve içtiği besinlerden faydalanamamaktadır.
  • Yine iltihabın bulunduğu bölgelerde meydana gelen kızarıklıklar iltihabın etkilerinden biridir. Bu nedenle ağzınızın içerisine baktığınızda kızarıklığın varlığını anlayabilirsiniz. Eğer sizlerde de ağız kızarması meydana geliyorsa tükürük bezi iltihabı şüphesi duyabilirsiniz.
  • Tükürük bezlerinin iltihaplanması durumunda ağız içerisinde salgılanan tükürükler sizlere kötü bir tat verecektir. Bu nedenle ara ara ağız içerisinde kötü tatlar hissedebilirsiniz. Tükürük bezi iltihabı ilerlemiş olan insanlarda bu tatsızlık çok daha fazla olabilir.
  • Çocuklarda meydana gelene tükürük bezi iltihaplanması durumunda az da olsa yüksek ateş meydana gelebilir. Bu durumu kontrol etmek için ateş düşürücü önlemler almanız sizler için iyi olabilir.
  • Eğer tükürük bezleri üzerinde oluşan iltihap aşırı bir hal almışsa ve bölgede iltihap birikimine neden olmuşsa bu durumlarda çene bölgesinde ya da kulak arkasında şişlikler gözle görülebilir. Bu durum dışarıdan bakıldığında rahatlıkla anlaşılabilir.
Tükürük bezi iltihabı neden olur?

Kabakulak hastalığı: Çocuklarda çok sık karşılaşılan bu rahatsızlık etkili olarak tükürük bezi iltihabı oluşumuna neden olur. Çocuklarda en fazla bir defa görülen kabakulak rahatsızlığı kulak altı tükürük bezlerine virüs yayarak iltihaplanmaya neden olur.

Sıvı kaybı: Kimi zaman bir hastalık kimi zamanda aşırı terleme nedeniyle meydana gelen sıvı kayıplarında bu durum meydana gelebilir. Bu durum özellikle uzun süreli susuz kalma durumlarında tükürük bezlerinin çalışmamasına bağlı olarak meydana gelir. Bu nedenle tükürük bezleri çalışmayan insanların bol bol su içmeleri gerekmektedir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması: bu durum yine çocuklarda sık sık karşılaşılan bir problemdir. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar genellikle ağzı yoluyla ya da solunum yoluyla vücuda giren bakterileri yenemezler ve iltihaplanma problemlerine neden olurlar.

Tükürük bezi iltihabı tedavisi nasıldır?

Bu durumlarda genellikle sorunun nedenine bakılarak tedaviler yapılmaktadır. Özellikle ilaç tedavileriyle tükürük bezi iltihabı ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bunun için kullanılan ilk ilaç antibiyotiktir. Bunun haricinde kanal tıkanıklıklarının ve iltihapların boşaltılması için cerrahi operasyonlar yapılarak sorunlar çözülebilir.

Tükürük Bezi İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni