Peniste Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Peniste Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Peniste yağ bezesi, Vücudumuzun her yerinde yağ bezesi çıkabileceği gibi penis bölgesinde de yağ bezesi çıkabilmektedir. Peniste yağ bezesi olmasında temizliğin büyük önemi vardır. Gerekli olduğu kadar temizlenmeyen penis bölgesin de mikroplara bağlı olarak yağ bezesi oluşma ihtimali vardır. Temizlik kadar bir diğer önemi olan da sünnettir, sünnetin yağ bezesi oluşmamasına büyük katkısı vardır. Çünkü penisin sünnet olunan derisi ve penisin baş bölgesi arasında penisin salgıladığı salgılar birikmektedir sünnet bu salgının birikmesine engel olmaktadır. Yağ bezesi dediğimiz bezeler ise bu penisin salgıladığı salgıların penis başında birikmesi ile oluşmaktadır. Küçük sarı renkte baş gösteren bu bezeler zaman zaman büyüme gösterebilir bu da kişiyi oldukça rahatsız eder duruma gelebilmektedir. Kötü sağlık koşulları altındaki tedavi şartları da büyümesinde etkili olabilir. Tedavi edilirken hijyen olan ortamlarda olmasına dikkat edilmelidir. Bu yağ bezeleri çocuklara nazaran genellikle yetişkin erkeklerde görülmektedir.

Peniste oluşan yağ bezeleri belirtileri nelerdir?

Kabartı şeklinde ve sarı benekli lekelenmeler olarak belirti gösterebilir. Vücudun başka bölgelerinde çıkan yağ bezeleri ağrıya neden olabilir fakat peniste yağ bezesi genellikle ağrıya neden olmaz ancak iltihaplanırsa yağ bezesi ağrı oluşabilir. Sünnet olmamış kişilerde sünnet derisinin alt kısmında oluşabilir. Büyüyen bu yağ bezeleri ağrı rahatsızlık verebilir. Bu şekilde büyüme gösterdiği takdirde sağlık acısından tehlikeli olma ihtimaline karşı hemen bir doktora başvurulmalıdır. Fiziksel muayene sırasında yağ bezesi kolay bir şekilde anlaşılabilir. Fakat yağ bezesi görünümünde olup da tümörde oluşabilmektedir. Bu durumu anlayabilmek için doktorunuz biyopsi önerir, özellikle de ağrı oluşmaya başlamış ise doktorunuz kötü huylu tümör olma ihtimaline karşı mutlaka biyopsi yapmayı uygun görür.

Peniste yağ bezesinin tedavisi nasıl yapılır?

Bu oluşan yağ bezelerinin tedavisi de oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Çünkü tedavi edilmediği takdirde yağ bezeleri penisin tamamına yayılmaya başlayabilir. Hatta daha da ihmal edilirse vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Yağ bezeleri büyüdüğü takdirde penisin görünümünde anormal şekiller oluşturabilir ve idrarın yapılmasına engel olabilir. Peniste yağ bezesi genelde kısa sürede büyüme göstermez. Fakat küçük operasyonlarla tedavi edilmesinde yarar vardır. Öncelikle sünnet olmamış kişiler sünnet edilerek yağ bezelerinin iltihaplanmasının önüne geçilir. Sünnet işleminden sonra ise küçük işlemler ile yağ bezeleri alınabilir. Bu şekilde oluşmuş bezelerin içerisinde yağ hücreleri olduğu için kendiliğinden geçmemektedir. Bunun için kendiliğinden geçmesi beklenmemeli mutlaka tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Peniste Yağ Bezesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulakta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Lenf Bezleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Boyun Lenf Bezleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tükrük Bezleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tükrük Bezleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beze Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beze Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyunda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ensede Beze Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Beze Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüzdeki Yağ Bezeleri Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Yağ Bezeleri Belirtileri ve Tedavisi