Deri Altında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Deri Altında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Deri altında yağ bezesi: Yağ bezelerideri altında toplanan yağ hücrelerinin oluşturduğu ve genellikle yumuşak olan, kistlere denir. İnsan vücudunun yağ hücreleri bulunan herhangi bir kısmında bulunabilirler. Sırt, omuz ve göğüs bölgelerinde daha çok görülürler. Oldukça yaygın bir şikâyettir. Kadınlardaki yağ bezeleri tek beze halinde oluşurken, erkeklerde ise çoklu kist olarak görünürler. Deri altındaki yağ bezelerinin büyüklüğü birkaç milimetreden nohut tanesi büyüklüğü kadar olabilmektedir. Deri altındaki yağ bezesi insan vücudunun iyi huylu kistleridir. Küçük boylarda oldukları zaman doktorlar müdahalede bulunmazlar. Ancak yağ bezesi göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturuyorsa lokal anestezi ile basit bir operasyon ile alınır. Bazen de doktorlar operasyon yerine Liposakşın denilen yöntem ile de yağlar alınabilir.

Deri altındaki yağ bezesinde dikkat edilecek unsurlar

Deri altında yağ bezesi oluşan kişi bunları patlatmaya çalışmamalıdırlar. Bezeye iğne veya ucu sivri herhangi bir şeyle delmemeleri gerekir. Bu bezenin iltihaplanmasına ve derinin alt tabakasında yayılmasına sebep olabilir.

Deri altında yağ bezesi, iyi huylu kistler oldukları için kansere sebebiyet vermezler. Ciddi bir sağlık tehdidi de oluşturmazlar. Dokulara ve kaslara yayılmazlar. Ancak deri altındaki her kist için yağ bezesidir diye düşünmek yanlış olur. Bunun tam olarak ne olduğunu ancak doktorlar teşhis edebilir. Kistin iyi huylu olup olmadığından emim olunulması için yağ bezesinden bir parça alınarak test yapılması gereklidir.

Deri altındaki yağ bezesinin sebepleri nelerdir?
  • Deri altındaki yağ bezesinin, niçin oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Önceden beslenme şekline ve fazla kilolara bağlanırdı ama nedeni tam olarak bu değildir.
  • Bu şikâyetin kalıtımsal olabilmesi ve hatalı bir genin sebebiyet verdiği düşünülmektedir.
  • Deri altındaki yağ bezesinin Dercum hastalığı, Cowden sendromu ve Gardner sendromu rahatsızlıklarında vücutta yağ bezesi görülme olasılığı çok daha yüksektir.
  • Bazı uzmanlar ise spor yapmayan insanlarda daha çok görüldüğünü söylemektedirler.
  • Yetişkin ve orta yaştakilerde dahada çok görülür.

Deri Altında Yağ Bezesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni