Tiroid Bezinin Fazla Çalışması
15 Mayıs 2024

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroit bezinin fazla çalışması, tıptaki ismi ile hipertiroidiiiii veya tirotoksikoz olan ve tiroit bezini kanda bulunan bir tür antikorun uyarması ve aşırı hormon salgılaması sağlaması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kanda bulunan bu antikor tiroit bezine aşırı hormon üretmesini sağlamakla kalmayıp, bu bezi aşırı büyütmesi sonucu guatr hastalığına da yol açabilmektedir. Hipertrioidi hastalığını yaklaşık 200 sene önce araştıran ve tanımlayan Basedow - Graves adlı birisi alman diğeri İrlandalı iki bilim adamı, bu hastalığa ismi olarak Basedow hastalığı olarak anlatmışlardır. Bu hastalığa sebep olan antikorun nasıl üretildiği ve nedeni bilinmemekle birlikte, bazı ailelerde sık görülmesi bu hastalığın genetik olabileceği kanısına varılmış olunsa da diğer taraftan genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin de bu hastalığı tetikleyici bir rolü olabileceği düşünülmüştür. Bu konuda yapılan çalışmalarda ise henüz bu hastalığa sebep olan etkenin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda bir görüşte büyük yaşamsal olayların getirdiği bir stresinde rolü olabileceği de düşünülmektedir.

Tiroit bezi, besinlerle aldığımız iyot tiroit bezi tarafından kandan çekilerek depolar, iyot ise tiroit bezinin ürettiği T3 ve T4 hormonlarının ana yapısını meydana getirir. T4 Hormonu T3 hormonunda daha fazla salgılanmasına karşılık kan ve dokularda T3 hormonuna dönüşerek tüm işlevler T3 hormonu tarafından gerçekleştirilir. Tiroit bezi hormonları gerek diğer hormonların üretilmesinde gerekse hücrelerin onarılması ve çoğalmasında ve metabolizmanın normal işlemesinde oldukça büyük öneme sahiptir. Vücutta baş gösteren ağır ateşli hastalıklar, beslenme bozukları ve stres gibi durumlarda kandaki tiroit salgısını hormonlarını azaltarak enerji tasarrufu yapmasını sağlar. Tiroit hormon salgısının azalması ile metabolizma yavaşlar ve dolayısıyla vücut işlevleri bu süreç devam ettiği sürece yavaşlamış olur. Tiroit salgısının aşırı fazlalığı guatr hastalığına sebep olur, bunu önlemenin yolu ise vücuda ek iyot alımı veya iyotlu tuz kullanımıdır. Tiroit bezinin aşırı çalışması vücutta birçok sorunlara yol açabilmektedir, bunlardan başlıcaları şöyledir.

Tiroit bezinin fazla çalışması ile ortaya çıkan belirtileri nelerdir?
 • Kilo Kaybı,
 • Terleme ve sıcağa duyarlılık
 • Asabiyet
 • Nefes darlığı
 • Kalp Çarpıntısı
 • Kas zayıflığı
 • Ellerde titreme
 • Det kanamasında düzensizlikler
 • Bağırsak sorunları
 • Deri saçlar ve tırnaklar
 • Göz sorunları
 • Guatr
Hipertiroidiiiiii hastalığının genel hatları ile belirtileri bu olsa da tiroit bezi fazla çalışması herkeste aynı etkiyi göstermez, gençlerde bu etkiler hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve birkaç haftada çok hızlı bir şekilde gelişebilir, İleri yaşlarda ortaya çıkmasının belirtileri ise iştahsızlık, kaslarda güçsüzlük ve duygusal duyarlılık olduğu gibi, genç kadınlardaki etkisi ise yerinde duramama ve aşırı aktiflik olarak kendini gösterebilmektedir. Bu hastalığın teşhisi için kan testinin yanı sıra, Uzman bir hekim tarafından birçok testlerde istenebilir, bunun başında tiroit sintigrafisi de isteyebilir. Kadınlarda menopoz döneminde daha sıklıkla görülen hipertrioit, kemik erime riskini de artırıcı bir rol oynar, bu sebeple tiroit bezinin fazla çalışması tedavisi mutlaka eksiksiz ve aksatmadan yapılmalıdır.

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Kapağında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezinin Az Çalışması

Tiroid Bezinin Az Çalışması

Kasıkta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Küçük Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kasıkta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi