Koltuk Altı Beze Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Koltuk Altı Beze Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk altı beze sorunu hem bayanlarda hem de baylarda sıklıkla karşılaşılabilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek başına bir sorun olduğunu görebilmek mümkün olduğu gibi pek çok rahatsızlığın da habercisi olduğunu görebilmek mümkündür. Önce koltuk altı bölgesinde küçük bir kütle gibi beliren bu bezeler daha büyük bir beze haline gelebilmektedir. Bu bezelerin basit bir tedavi ile yok edilebilmesi mümkündür.

Koltuk Altı Beze Neden Olur?

Koltuk altında meydana gelen bezelerin oluşmasına pek çok etken neden olabilmektedir. Koltuk-alti-beze kopya Küçük apseler şeklinde ortaya çıkıp daha sonra büyük ve acı oluşumuna neden olan bezeler haline gelmeleri söz konusu olabilmektedir. Bu bezelerin oluşum nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Koltuk altının tıraş edilmesi sırasında enfeksiyon kapması
  • Terleme önleyici spreyler, deodorantlar ve roll-on ürünler
  • Bakteriyel ya da virüs kaynaklı enfeksiyonlar
  • Bayanlarda meme kanseri
Özellikle bayanlar için koltuk altında meydana gelen bezelerin meme kanseri belirtisi olarak kabul edilmesi söz konusu olduğundan böyle bir durumla karşılaşıldığında Uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.

Koltuk Altı Beze Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koltuk altında oluşan bezelerin tedavisinde beze oluşumuna neden olan duruma bakılmaktadır. Yani koltuk altı beze oluşumuna neden olan etken belirlenerek öncelikle bu etkenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bir bakteri ya da virüs enfeksiyonu nedeni ile koltuk altında beze oluşmuşsa ağızdan verilecek ilaçlar sayesinde birkaç gün içerisinde tedavi gerçekleşmektedir. Ancak bu soruna neden olan etken kanser gibi ciddi bir rahatsızlıksa ilaç tedavisinden cerrahi müdahaleye kadar pek çok tedavi şekli hastalığın hangi aşamasında olduğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Koltuk Altı Beze Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Alında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi