Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Belde yağ bezesi, birçok kişide görülen ve genellikle ciddi problemlere yol açmayan bir durumdur. Yaygın olarak karşılaşılan belde yağ bezesi, aslında deri altında oluşmuş bir kitledir. Bu kitlelere tıbben lipom adı verilmektedir. Genel cerrahi ve dermatoloji uzmanlarının alanına giren bu durumlarda, hastaların yapması gereken ilk şey, bezeyi uzun süreler inceleyip doğrudan bu iki uzmandan birine giderek sorunun nedenini araştırmaktır. Çoğu zaman doktorlar, belde oluşmuş bu şişliğin bir yağ bezesi olduğunu belirterek hastaya herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmadığını söylemektedir. Ancak, belde oluşmuş olan kitlenin bir yağ bezesi olduğu anlaşılsa bile, bu yağ bezesinin kötü huylu olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Belde Yağ Bezesi ve Özellikleri

Belde yağ bezesi, genellikle vücudun diğer bölgelerinde oluşan yağ bezelerine göre biraz daha büyüktür. Bunun nedeni, bel bölgesindeki yağ oranının daha fazla olmasıdır. Belde yağ bezesi, hiçbir zaman hasta veya başkası tarafından sıkılmamalıdır. Çoğu yağ bezesinin bu şekilde sıkılarak bölgeden uzaklaştırılması mümkün değildir. Yağ bezeleri genellikle bel bölgesinde kendiliğinden oluşan kitlelerdir. Ancak bazı insanlarda, yağ bezeleri bazı durumlara bağlı olarak oluşmaktadır. İnsanlar yağ bezelerini genellikle estetik açıdan sorun yaptıkları için tedavi etmek isterler. Yüz bölgelerinde olduğu gibi, özellikle kadınlarda bel bölgesinde de estetik olarak sorunlara neden olan yağ bezeleri cerrahi yöntemlerle alınabilmektedir.

Belde Yağ Bezesi Kanser Yapar Mı?

Birçok insan estetik nedenlerden dolayı belde yağ bezesi kitlelerini aldırırken, birçok insan da kansere dönüşmesinden korktuğu için belde yağ bezesi sorununu tedavi ettirmektedir. Belde yağ bezesi, tamamen iyi huylu bir kitledir. Bu nedenle herhangi bir şekilde kansere neden olmadan bölgede etkili olur. Ancak, belde oluşmuş olan yağ bezesinin kendi kendine ortadan kalkması son derece düşük bir ihtimaldir. Eğer belde yağ bezesi ortadan kaldırılmak isteniyorsa cerrahi operasyona ihtiyaç duyulur. Belde yağ bezesi kansere dönüşmediği gibi, farklı kanser kitleleriyle karıştırılabilir. Bu nedenle belde yağ bezesini farklı kanser kitleleriyle karıştırmamaya özen gösterilmelidir.

Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Belde yağ bezeleri, genellikle daha önce de belirttiğimiz gibi biraz daha büyük olmaktadır. Bu şekilde büyük olması, belde oluşmuş olan yağ bezesinin basınç artırmasına ve buna bağlı olarak sancıların artmasına neden olabilir. Eğer yağ bezesi ağrı yapıyorsa, bu durumlarda belde yağ bezesi olan bölgede basıncın azaltılması için tedaviler yapılmalıdır. Bazı insanlarda da belde yağ bezesi çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu durum, beldeki yağ bezesinin tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Yağ bezesini dikkatli bir şekilde izleyin; eğer bir veya iki hafta içinde büyüme hissederseniz, doktorunuza giderek yağ bezesinin büyüdüğünü söyleyin. Büyüyen yağ bezesi ciddi bir durumun belirtisi değildir, ancak ileriye dönük sorun olmaması için önlem alınmalıdır.

Belde Yağ Bezesi Nasıl Alınır?

Belde oluşmuş olan yağ bezesi, genellikle basit operasyonlarla alınmaktadır. Ancak aşırı bir şekilde büyümüş olan yağ bezeleri dikkatli bir şekilde ve ciddi cerrahi gerektirmektedir. Belde yağ bezesi, genellikle liposuction ve iğne tedavileriyle alınmaktadır. Bazı insanlarda, bölgeye atılan bir kesik ile yağın dışarı çıkarılması şeklinde yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan yağ bezesi tedavilerinde, deri üzerinde küçük dikiş izleri kalabilir.

Belde Yağ Bezesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Deri Altında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Deri Altında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Üstünde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Üstünde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Nodülleri

Tiroid Bezi Nodülleri

Yüzde Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yüzde Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Güncel

Parotis Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parotis Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi