Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi:

Kendinizi iyi hissetmediğinizi, yoğun bir ateş nöbeti ve boğaz ağrısı şikayeti ile doktora gidiyorsunuz ve şikayetinizi doktora iletiyorsunuz. Doktor muayeneye başladığında ilk olarak boynunuzun alt yanlarına dokunduğunu fark ettiniz. Doktoru otomatik olarak boğazınıza yönlendiren ne oldu dersiniz?

Lenf bezlerinin şişmesi, vücudunuzda beliren bir hastalığa karşı savunmanın ortaya çıktığının göstergesidir. Bu bir enfeksiyon da olabilir, herhangi bir hastalıkla mücadele de olabilir. Peki lenf bezlerinin şişmesi hangi durumlarda ortaya çıkar?

Lenf Bezi Nedir? Görevleri Nelerdir?

Vücudun neredeyse her tarafına yayılmış olan lenfatik sistem isimli bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf bezleri yuvarlak, küçük ve fasulye şeklindeki küçük doku topluluğudur. Lenf sıvısı vücut içindeki döngüsünü yerine getirdikçe lenf bezlerindeki bağışıklık hücreleri hastalık yapıcı zararlı maddelere hemen müdahale eder ve bu maddeler lenfositler tarafından vücutta yok edilir. Lenfositler beyaz kan hücreleridir. Bu kan hücreleri sayesinde zararlı maddelerin vücuda yayılmalarını engeller. Ayrıca vücuttaki sıvı dengesini koruyan yine lenf bezleridir. Tekil veya gruplar halinde görev yapan lenf bezleri bir zeytin büyüklüğünde olabilir.

Sadece boğaz altında değil ayrıca kulak arkası, ense, koltuk altı, kulak arkası ve kasıklarda da lenf bezleri şişmesi görülür. Bağışıklık sistemimizin bir parçası olan ve çok sık karşılaştığımız lenf bezi şişmelerinden biri de bademciklerin şişmesidir.

Lenf bezleri ortalama 1-1,5 cm büyüklüğünde birer dokudur. Hastalık halinde şişerler ve şişkinlikleri sahip oldukları büyüklüğün 2-3 katı olduklarında anlaşılır. Hangi durumlarda şiştiklerini anlatmaya çalışırsak; ateş, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonel hastalıklarda, lenf bezleri bulunan bölgelerde derinin kabarması, lenf bezleri bulunan bölgeye bastırıldığında acıma hissi ve şişkinliklerde lenf bezlerini hissedebiliriz.

Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur?

Kimi durumlar olur ki, beyaz kan hücrelerin (Lenfositlerin) kandan beze geçişinin bezden kana geçme miktarından daha fazladır. Kimi durumlarda ise antikor-spesifik T ve B hücrelerinin aktivasyonu ve çoğalması sonucu olur. Buradaki anormallikler nedeniyle enfeksiyon kapan veya tümör, lösemi gibi ciddi hastalıklar nedeniyle lenf bezlerinin şiştiği görülür. Ateş, boğaz ağrısı, ağız içindeki enfeksiyonel rahatsızlıklar veya diş rahatsızlıkları, deri enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, lenfoma, testis kanseri, aşı veya ilaçların yan etkileri olduğunda, melanoma, bağışıklık sistemi hastalıkları (Lupus veya HIV gibi), cinsel yolla bulaşan hastalıklar, göğüs kanseri veya cilt kanseri gibi kanser türleri lenf bezlerinin şişmesine neden olur.

Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Lenf bezlerinizin şiştiğini hissettiniz ve evde tedavi veya doktorunuza başvurma yolu ile tedavi sürecinizi başlattınız. Ne yapmanız lazım? Öncelikle lenf bezlerinizin şişmesinde esas olarak neden olan rahatsızlığın ne olduğu bulunmalıdır ve önce onun tedavisine başlanmalıdır. Lenf bezlerinin standart haline dönüşmesi için bu gereklidir. Lenf bezlerinin şişme nedeni ne ise normale dönmesi için gerekli tedavi de o nedenle bağlantılı olur. Bu makalemizde böyle bir lenf bezi şişmesi halinde evde tedavi yöntemleri için nasıl bir müdahale yapılmalıdır? Ona değineceğim.

Parasetamol veya ibuprofen gibi iltihap ilaçları gibi reçetesiz de temin edilebilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Sırası gelmişken asla unutmamanız gereken bir dip not söyleyeceğim. Reye sendromundan kaçabilmek için çocuklara asla ve asla aspirin verilmemelidir. Hastalıktan kurtulmak ve korunmak için yeteri kadar istirahat etmek şarttır. Lenf bezi şişmesi meydana gelmişse bölgeye ılık suyla temas etmiş ıslak havluyu bölgeye koyabilirsiniz.

Evde tedavi dışında acil doktor müdahalesi gereken durumlar olabilir. Ani kilo kayıpları, lenf bezi bulunan bölgelerde kabarma hatta kızarıklık, yüksek ateş, gece sık sık terleme nöbetleri, yutkunmada güçlük çekme ve nefes almakta zorlanma olarak sıralayabiliriz.

Lenf bezleriniz de yukarıda saydığımız gerekçeler neticesinde şişkinlik görünüyorsa, mesela 3 cm'yi geçtiğini düşünüyorsanız/hissediyorsanız, vücudunuzda bir terslik var ve bağışıklık sisteminiz bu durumu normale çevirmek için çabalıyor.

Lenf Bezi Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Bezi Nodülleri

Tiroid Bezi Nodülleri

Tiroid Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Başta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Başta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğazda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Beze Belirtileri ve Tedavisi