Kafada Yağ Bezesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Kafada Yağ Bezesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kafada yağ bezesi ameliyatı, İnsanların saç köklerinde yağ salgı bezeleri bulunmaktadır. Bu yağ bezelerini kepek gibi sorunlarla tıkanması durumunda cilt dışına çıkamayan salgı kafa derisi altında birikerek kist haline gelir. Kafada yağ bezesi oluşması sebebi yağ dokularının olduğu bölgelerde kontrolsüz büyüme sonrasında oluşmaktadır. Kafada yağ birikmesi ilk etapta ciddi bir belirtisi olmayan fakat ilerleyen süreçte kafa derisinde veya şişlik ya da şişliklerle kendini göstermektedir. Kafada yağ bezesi ameliyatı olmadan kendi kendine geçmesi mümkün olmayan bir rahatsızlık. Mutlaka cerrahi bir yöntem ile müdahale edilip tedavi edilmesi gerekmektedir. Yağ bezesi ilaçla veya kremle iyileşmez. Tedavi şekli kısa sürmektedir. Kişi ameliyat sonrasında normal hayatına hızlı geçebilmektedir.

Kafada yağ bezesi ameliyatı nasıl yapılır?

Genel cerrahi uzmanları tarafından sterilize bir ortamda bölgenin 2/3 cm'lik bir kısmı lokal anestezi ile uyuşturularak yapılan kafada yağ bezesi ameliyatı cilt üzerine açılan 1/2 cm'lik bir kesikle içerisinde bulunan yağ bezesi kapsülüyle birlikte çıkarılır. Kapsülü ile çıkarılmayan yağ bezesi yeniden tekrarlayacaktır. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ameliyat kesiğinin olabildiğince küçük olmasıdır. Kafa derisi içerisinde büyük kesiler görüntü olarak iz bırakabilir. İçerisinden kapsülü ile çıkarılan yağ bezesinden sonra açılan yara gizli dikiş yöntemi ile kapatılır. Yağ bezesi ya da kistler zararlı olmayan iyi huylu tümörler olduğundan dolayı tedavi sonrasında herhangi bir analiz veya tetkik yapmaya gerek duyulmaz.

Kafada yağ bezesi ameliyatı sonrası

Kafada yağ bezesi ameliyatı sonrasında pansuman gerekmez ve hasta taburcu edilir. Ameliyattan bir gün sonra banyo yapabilir ve günlük hayatına aynı gün devam edebilir. Birçok kişi ameliyat korkusu sebebiyle kafasında şişliklerle yaşamaktadır. Kafada yağ bezesi ameliyatı kolay bir ameliyat olduğu için kafada yağ bezesinde ameliyatında kesinlikle korkulacak bir durum olmamaktadır. Risk faktörü en düşük olan ameliyatlardan birisidir. Böyle bir rahatsızlığınızın var ise zaman kaybetmeden tedavinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Kafada Yağ Bezesi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beze Belirtileri ve Tedavisi

Beze Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması