Yüzdeki Yağ Bezeleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yüzdeki Yağ Bezeleri Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki yağ bezeleri, genellikle insanlarda güz ve çevresinde oluşmaktadır. Aslında yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri, insanlarda cildin yağlı olmasından kaynaklanmaz. Çünkü bu durum cildi son derece kuru olan insanlarda bile görülebilen bir problemdir. Yüzde oluşan yağ bezeleri, insanlarda direk olarak estetik problemlere neden olmaktadır. Ciddi olarak sorun haline gelen bu durum özellikle beyaz bir renk aldığı için diğer insanlar tarafından çok rahat bir şekilde görülmektedir. Aşırı bir hal alan yağ bezeleri ise son derece ciddi bir problem olmaktadır. Yüzde yağ bezeleri genellikle yoğun bir şekilde görülür ve sayılamayacak kadar çok olur. Elbette günümüzde birçok durum bu bezelerin oluşmasına neden olmaktadır. Yüzünde yağ bezeleri olan birçok insan bu bezeleri bir sivilce gibi sıkmaya çalışırlar. Bu gibi durumlar aslında son derece tehlikelidir. Çünkü yağ bezesi hiçbir zaman sıkılmamalı ve hiçbir zaman delinmemelidir. Bu bezeler bazen bu nedenlere bağlı olarak iltihaplanarak tıbbi tedavilere ihtiyaç duyurabilir. Göz etrafında oluşan yağ bezeleri, tamamen zararsız lipomlardır. Bu nedenle hemen endişelenecek bir durum yoktur. Genellikle yavaş yavaş ortaya çıkan bu durum özellikle bitkisel yöntemlerle olmak üzere çok rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu sorun için birçok kişi evde yapılabilecek yöntemleri kullanarak tedaviler yaparlar. Eğer sizlerde de bu sorun varsa birazdan söyleyeceğimiz tedavileri yaparak yüzde yağ bezeleri oluşumunun önüne geçerek sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Yüzdeki yağ bezeleri evde nasıl tedavi edilir?

Bal karışımı: Yapılan tıbbi araştırmalara göre bal içerisinde bulunan maddeler insan vücudundaki yaraların iyileşmesine, yıpranmaların giderilmesine ve lipomların ortadan kaldırılmasına faydalıdır. Bunun için yüzde elli oranında bal ile buğday unu karıştırılarak yüzdeki yağ bezeleri üzerine sürülmelidir. Bu işlem haftada en az üç kez tekrar edilmelidir. Eğer bu uygulamayı sizlerde yapacaksanız kesinlikle uyumadan önce yapın. Bu şekilde çok daha büyük faydalar görebilirsiniz.

Buhar ve sıcak kompres: Yağ bezelerinin ortadan kaldırılması için tabi ki ilk hedefiniz bu bölgelerde bulunan yağların eritilmesidir. Bu nedenle sizlerde ilk olarak bol bol sıcak kompres yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için günde en az üç defa sıcak kompres yapabilirsiniz. Bunun yanında buhar maskesi yaparak da yüzdeki yağ bezeleri sorununu çözebilirsiniz.

Sirke: Yüzde yağ bezeleri için büyük faydalar sağlamaktadır. Bunun için sirkeyle yapılan tedavi yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için bir gazlı bez içerisine sirke dökerek bu bölgelerinize kapatabilirsiniz. Bu bölgeleri kapattıktan sonra ise en az iki gün bekleyin ve açın. Bu şekilde işlemi tekrarlayarak yüzde yağ bezeleri tedavisini tamamlayabilirsiniz.

Aspirin ve limon suyu maskesi: Günümüzde bayanların özellikle kullandığı bu yöntem sayesinde hem sivilcelerden hem de yüzde yağ bezeleri probleminden kurtulabilirsiniz. Bunun için bir miktar asprin içerisine limon suyu sıkarak yüzünüze maske yapabilirsiniz. Bu maske çok ciddi bir şekilde fayda sağlayacaktır. Haftada en az bir kez bu maskeyi yapmalısınız.

Bu şekilde bahsedilen tedavi yöntemlerini kullanarak yüzdeki yağ bezeleri oluşumu engellenebilir. Tüm bunlara rağmen iyileştirilemeyen yağ bezeleri ise tabi ki tıbbi desteğe ihtiyaç duyurmaktadır. Bu durumlarda kesinlikle tıbbi destek esirgenmemelidir. Aksi durumlarda yağ bezeleri büyüyebilir ve çoğalabilir.

Yüzdeki Yağ Bezeleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boğazda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi