Beze Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beze Belirtileri ve Tedavisi

Beze rahatsızlığı bilim adamları tarafından uzun yıllar boyunca araştırılan ve çalışılan bir konu olup tam anlamı ile nasıl meydana geldiği hakkında net bilginin olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak yalnızca bezenin deri altında biriken yağ tabakaları neticesinde meydana geldiği ile ilgili olarak çıkarımda bulunmak söz konusudur. Özellikle aşırı yağlı ve tuzlu besinler tüketen bireylerde bu durumun ortaya çıkması mümkündür. Bunun dışında sebebi bilinmeyen ve kendiliğinden ortaya çıkan Beze sorunları oluşması durumu da söz konusudur.

Beze Rahatsızlığı Kimlerde Görülür?

Hemen hemen toplumun her kesiminden insanın başına gelmesi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. Bunun yan sıra en çok yaşlı kimselerde ve yetişkinlerde sık sık görüldüğü bilinmektedir. Bunun ile kadınların özel durumlarından kaynaklanan Beze hastalığı sorununun da yaşanması mümkündür. Bu rahatsızlık kadın ve erkeklerde eşit miktarda görüldüğü bilinmektedir. Yaş aralığı olarak genellikle 30'lu yaşlardan itibaren meydana geldiği görülmüştür. En çok 50 yaşlarından sonra kendini göstermektedir.

Beze Yağı Nerede Çıkar?

Beze yağı rahatsızlığının yaşanması bedenin her noktasında yaşanması söz konusudur. Ancak yalnızca kafa derisi ve ayak altı yapılarında oluşması mümkün değildir. Bu iki yer oldukça hassas bölgeler olması sebebi ile beze çıkması mümkün değildir. Özellikle de ayakaltında sürekli bir hareketlilik olması sebebi ile Beze yağı oluşumu söz konusu değildir. Bunun ile bezenin görüldüğü yerleri şu şekilde sıralamak mümkündür:
  • Yüz ve çevresinde (Alında, göz çevresinde, yanaklarda ve çenede)
  • Boyunda ve ensede
  • Omuzlarda ve kollarda
  • Sırt (Bel) bölgesinde
  • Göğüste ve en çok da göbek çevresinde
  • Kalçada
  • Kasıklarda
  • Bacaklarda ve ayaklarda Beze oluşumu söz konusudur.
Beze Oluşumunun Belirtileri ve Neden Olur?

Beze yağının nasıl meydana geldiği konusunda yapılan çalışmalar halen devam etmektedir. Bu sorunun çözümü ile ilgili olarak neler yapılması gerektiği araştırılmaktadır. Ancak bezenin neden ortaya çıktığı ve ne gibi belirtileri olduğu ile ilgili sağlıklı bir bilgiye ulaşılmış değildir. Bezeler yalnızcı derinin altında yer alan birikmiş yağ tabakaları olup hastaya zor anlar yaşatan bir hastalık olarak bilinmektedir. Bunun dışında elde edilen herhangi bir bilgi söz konusu değildir.

Beze Rahatsızlığa Karşı Yapılması Gerekenler

Beze sorunu kendiliğinden çözülebilen bir sorun olmadığı için bu hastalık ile ilgili olarak bazı tedbirlerin alınmasında fayda vardır. Beze sorunu beraberinde birçok hastalığa neden olması sebebi ile bu hastalığa yakalandığımız andan itibaren mutlaka Uzman bir cildiye doktoruna görünmemizde fayda vardır. Bu soruna karşı yapılması gereken en temel sorumluluğumuz bu olmalıdır. Kendimizin alacağı tedbirler sınırlı olup iyileşme noktasında detaylı bilgiyi almamız gerekir. Bunun için doktorumuza danışmamız şarttır. Doktorumuzun tavsiyesi üzerine hareket etmek gerekir.

Beze Yağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Beze sorununun tek çözüm yolu ameliyat olup kişilerin beze ameliyatı olmasından korkmamaları gerekir. Zira bu hastalık için herhangi bir ilaç, merhem ya da bitkisel ot kullanılmamaktadır. Bu ameliyatın yapılması halinde de hastalıktan rahatlıkla kurtulmak mümkündür. Tek yapmamız gereken bu cerrahi operasyona korkmadan katılmaktır. Beze ameliyatı oldukça kısa sürüp hastaya zor anlar yaşatmaz. Bu sebepten ötürü hastaların korkmadan bu ameliyatı olmaları gerekir. Aksi halde sağlığını tehlikeye atma ihtimalileri vardır. Zira ilerleyen süreçlerde bu sorun tekrardan karşılarına çıkma ihtimali söz konusudur.

Beze Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Kasık Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ensede Beze Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Beze Belirtileri ve Tedavisi