Tiroid Bezi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Tiroid Bezi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tiroid Bezi, boynumuzun ön kısmında, gırtlağın altında yer alan, tiroit hormonlarını üreten, depolayan ve gerektiğinde kana vererek metabolizmayı ayarlayan bir organdır. Tiroid bezi, hormon salgılayan endokrin özellikleri sayesinde insan vücudu için hayati rol oynar. Vücudumuzun enerji düzeyini kontrol eder ve yapısında veya işlevinde herhangi bir problem olduğunda insan sağlığını oldukça etkiler. Alınan besinleri enerjiye çeviren ve gerekli şekilde harcayan metabolizmanın düzenleyicisi olan tiroid bezi oldukça önemli bir organdır. Kelebeği andıran bir şekli vardır. Sağ ve sol olmak üzere iki lobu bulunur ve bu lobları birleştiren isthmus adında bir parçası vardır.

Tiroid Bezinin Görevleri
  • Kandaki iyodu alır ve aktif tiroksin hormonu ve triiodotironin hormonu üretiminde kullanır.
  • Vücudun hücre metabolizmasını kontrol altında tutar.
  • Çocuk gelişiminde tiroid bezi salgıladığı hormonla gelişim hızını etkiler.
  • Ürettikleri hormonlar ile metabolizma hızını kontrol eder.
Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezinde oluşan hastalıklar; şeker hastalığı olanlarda, kanser tedavisi nedeniyle boynuna radyoterapi ile ışın verilenlerde, hamilelerde ve yeni doğum yapan kadınlarda, yetmiş yaş üzeri erkekler ve altmış yaş üzeri kadınlarda, kalıtımsal olması nedeniyle ailesinde tiroid hastalıkları bulunanlarda ve yeteri kadar iyot alamayanlarda görülür.

Guatr: Tiroid bezinin büyümesi durumudur. Büyüme durumunda tiroid bezi görevini yerine getiremez ve bu durum metabolizmayı olumsuz etkiler. Ses tellerinde şişlik oluşur ve boğazda rahatsızlık hissedilir. Sigaranın içinde bulunan siyanid, tiroid bezinin çalışma düzenini bozar.

Tiroitit: Tiroid bezinde meydana gelen iltihaplanma sonrası oluşan durumdur.

Nodül: Tiroid bezi içindeki bölgesel büyümelere ve oluşan anormal dokulara denir.

Hipertiroidi: Gereğinden fazla salgılanan tiroit hormonları yüzünden, kalp, kas ve sinir sisteminin etkilenmesi sonucu oluşur. Yorgunluk en önemli semptomudur. Hasta sürekli uyumak ister, normalden daha fazla uyuduğu halde uykusunu alamaz ve yorgun uyanır. Hasta konsantre olmakta zorluk yaşar, anksiyete ve panik atak görülebilir. İshal hali görülür. Çeşitli kas ve eklem problemleri yaşanabilir. Kısırlığa etkisi vardır. Hastalarda kolesterol seviyesi düşüktür, kalp hızı yüksektir, çarpıntı ve üfürüm görülebilir.

Hipotiroidi: Tiroid bezinin ihtiyacın altında çok az tiroit hormonu salgılaması halinde meydana gelir. En sık rastlanan tiroid hastalığı türüdür. Yaşı ilerleyen insanlarda ve kadınlarda daha çok görülür ve kalıtımsaldır. Hastanın kilosunda yükseliş görülür, hasta kilo vermekte oldukça zorlanır. Hastalık durumunda, beyindeki serotonin hormonunu etkileyen tiroid hormonunun çok az olması, depresif ve mutsuz bir ruh haline sebebiyet verir. Kabızlık hali görülür. Uzuvlarda uyuşma ve karıncalanma hissine sebep olur. Kısırlık, hormon değişiklikleri sonucu libido problemleri görülebilir. Hastalarda çeşitli tedavilere rağmen yüksek kolesterol görülebilir, kalp hızı düşüktür.

Tiroid Bezi Kanseri: Tiroid bezinin hücrelerinde oluşan kontrol dışı hücre büyümesidir.

Tiroid Bezi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Tiroid Bezi Nodülleri

Tiroid Bezi Nodülleri

Haber Bülteni