Böbrek Üstü Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek üstü bezi kanseri, böbrekler vücudumuzda fasulyeye benzeyen, ince kahverengi-kırmızı biçimde iki organdır. Böbrek üstü bezleri hemen böbreklerin üzerinde bulunduğu için bu adı almıştır. Böbrek üstü bezleri üçgen biçimde olan iç salgı bezleridir. Böbrek üstü bezi kanseri iki huyludur. İyi huylu ve kötü huylu ve kötü huylu olan bu tümör böbrek üstü bezlerinde çok sık rastlanılan böbrek kilesidir. Böbrek üstü kanseri erkeklerde kadınlardan daha çok görülür. Böbrek üstü bezi kanseri genellikle 60 yaş üzeri kişilerde görülür. Böbrek üstü kanseri büyüdükçe etrafında yer alan lenf bezleri, karaciğer, kalın bağırsağa ve pankreasa dağılır. Bu dağılma yanında kanser kan ve lenf yolu ile yayılarak tüm vücuda yayılır. Böbrek üstü bezi kanserinde, aşırı kilo, yüksek tansiyon, diyaliz tedavisi hastalarda görülecek durumlardandır. Ailede böbrek üstü kanseri olan biri varsa kişilerin genetik olarak bu duruma riski olacağını belirtir. Sigara içen bir kişi ile içmeyen kişi böbrek üstü bezi kanserine yakalandığında, içmeyen kişinin hastalıktan kurtulma riski daha yüksek olacaktır. Böbrek üstü bezi kanserine yaklaşan kişinin sigarayı bırakmasında olukça fayda olacak hastalığı atlatma riski yüksek olacaktır. Vücutta böbrekler oldukça sinsi bir organ olarak bilinir. Çünkü hastalık belirtisini hemen ortaya koymaz. Bu yüzden sık sık böbrekleri kontrol etmekte fayda vardır. Böbrek üstü bezi kanserinde erken teşhis son derece önemlidir. Erken teşhiste kanserden kurtulma olasılığı son derece yüksektir. Böbrek üstü bezi kanserinde tanı ultrasonla olur. Gerekirse tomografi ve manyetik rezonans ile böbrek üstü bezi kanseri tanısı konulur. İyi huylumu kötü huylumu diye gerekirse araştırmak için ince iğne ile biyopsi yapılır.

Böbrek üstü bezi kanseri belirtisi, hastalarda genellikle yağ dokusu dağılımı değişir. Göbek çevresinde, ensede ve yüzde toplanmaya başlayan yağ dokusu böbrek üstü bezi kanserinin en büyük belirtisindendir. Bunun yanı sıra hipertansiyon dengelerinin değişmesi, ani ataklarla birlikte soğuk terleme, yüzde ve boyunda atağa eşlik eden kızarıklıklar, bulantı ve kusma, nefes darlığı böbrek üstü bezi kanserine işaret etmektir.

Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi, kesin tedavi olarak cerrahi müdahale yani ameliyat şarttır. Bu cerrahi müdahaleleri tecrübeli endokrinoloji uzmanı, cerrah ve anesteziyoloji uzmanlarından oluşan ekiple iş birliği içerisinde olmak şarttır. Genel anlamda bu kanserde çok fazla ölüm riski yoktur. Tedavi sürecinde ilaçları ihmal etmemeli ve bol bol su içilmesi gerekmektedir.

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni