Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Lenf Bezi şişmesi; Lenf bezleri vücudumuzda yaklaşık 600 kadar olarak bulunan bağışıklık sisteminde önemli görevleri üstlenen, vücudumuzu mikroba karşı koruyan bezelerdir. Bağışıklık sisteminde önemli bir yeri olan lenf bezlerinin temel işlevi, vücudu etkileyen enfeksiyonlara karşı savaşmaktır. Bebeklerde lenf bezi şişmesi erişkinlerle karşılaştırıldığında çeşitli uyarılara daha hızlı ve etkin cevap vermekte, kolaylıkla görünür hale gelmektedir.

Bebeklerde lenf bezi şişmesi belirtileri nelerdir?

Enfeksiyon bulgusu ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, kansızlık ve döküntü gibi belirtiler görülebilir. Rahatsızlığın değerlendirilmesinde lenf bezinin yaygınlığı, büyümesinin hızı, çevre dokulara yapışık ya da hareketli oluşu ve bu duruma neden olabilecek bir ilaç kullanımı, hastanın yaşı ve beraberindeki diğer klinik semptomlar ile lenf bezi boyutunun değişiklik göstermesinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Büyüyen lenf bezleri 7-14 gün içinde normale dönmüyorsa anne ve babaların her şeyden önce fazla telaşa kapılmadan ancak zamanda geçirmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurmaları, aşağıda yazılı şüphelerini doktora anlatmaları gerekir.
  • Lenf bezi büyüklüğünü nasıl fark ettiğini bu büyümenin ne zamandan beri var olduğunu.
  • Zaman içinde büyüklüğünde artış oldu mu? Ateş, ağrı, kızarma veya renk değişikliği var mı?
  • Yumuşama veya akıntı var mı?
  • Öksürük, boğaz, kulak, diş, eklem veya başka bölgelerde ağrı oluştu mu?
  • Terleme, ağırlık kaybı, döküntü, yaralanma, böcek sokması, aşı veya ilaç kullanma ile ilgili bilgiler nelerdir?
Bebeklerde lenf bezi şişmesi tanısı nasıl konulur?

Hastalığın tanımı için zaman kaybına yol açmamak adına, ayrıntılı öykü ve fizik muayene ile her vaka ayrı değerlendirilip buna göre testlerin istenilmesi gerekmektedir. Kan testlerinin yanında, hastalığın tanısı için iki yönlü akciğer grafiği, ultrason, bilgisayarlı tomografi gibi görüntü tetkikleri ve biyopsi başlıca yararlanılan yöntemlerdir. Sıklıkla Üst solunum yolu enfeksiyonu, tonsillit, faranjit, otit, konjoktivit, dişeti enfeksiyonları, diş eti apseleri, ağız içi yara, deri enfeksiyonları, alt solunum yolu enfeksiyonları, eklem yeri enfeksiyonları, genital ve anal bölge enfeksiyonları ilgili bölgenin lenf bezi büyümesine neden olurlar.

Lenf bezi büyümesinde kanser riski

Bebeklerde lenf bezi şişmesinde; enfeksiyon, alerji ve diğer doku hastalığının sebep olduğu lenf bezi büyümesinin haricinde iri bademcik, geniz eti gibi oluşumlara örnek verebileceğimiz iyi huylu lenf bezi büyümesi sık görülen durumlardır. Lenfadenopati nedeni olarak kanser oldukça ender bir durum olup riski yüzde 0.4'ten azdır.

Bebeklerde lenf bezi şişmesinin nedenlerine göre tedavi uygulanır. Enfeksiyonlar en sık nedenler olup gerek bölgesel gerekse sistemik enfeksiyon hastalığında uygun antimikrobiyal tedavi ile iyileşebilir, kimi zaman hastalık tedavi edildikten sonra lenf bezleri küçülebilir ama tam olarak normal boyuta ulaşamayabilir. Bu olağan olarak kabul edilir. Ek tedavi gerektirmez. Enfeksiyon hastalıkları dışındaki nedenlerde de kanserde dahil olmak üzere özgün tedavi ile iyileşme şansı yüksektir. Özellikle erken tanı ve en uygun tedaviyle hastaların büyük bölümünde tam iyileşme görülmektedir.

Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kasıkta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi