Çene Altında Beze Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çene Altında Beze Belirtileri ve Tedavisi

Çene Altında Beze, Çene altında meydana gelen şişliklere beze adı verilir. Genellikle ağrılı olanları da vardır. Bu bezeler kitle halindedirler. Çene alt kısmında meydana gelen bezelerin çeşitli birçok sebepleri vardır. Ancak çene altında oluşan bu bezelerin en sık sebebi ise çenenin alt kısmında yer alan bademciklerin yani lenf düğümlerinin şişerek iltihaplanmasından.

Kaynaklanmaktadır. Çene altında beze ciddi hastalıklara sebebiyet verebileceğinden kesinlikle göz ardı edilmemeli mutlaka doktora gidilmelidir. Lenf düğümleri bireyin sağlığının tehlike altına girmemesi için vücuttaki zararlı patojenleri yani hastalığa neden olan etkenleri yok ederler. Yani lenf düğümleri vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. Bu savunma mekanizmasının meydana getirir iken bulundukları bölgedeki patojen etkene karşı ateş, şişme ve iltihap gibi belirtiler ile kendilerini belli ederler. Lenf düğümleri yalnızca çene altında bulunmaz. Aynı zamanda da kasık bölgesi ile koltuk altında da yoğun bir şekilde bulunurlar. Bazen de lenf düğümleri patojenlerden etkilenerek çene ağrısına sebep olurlar. Bu ağrılar oldukça rahatsız edici derecededir. Ayrıca çiğneme ve konuşma gibi yapmış olduğunuz günlük işlerinizi de etkilemektedir. Hissedilen ağrı bazen geçici de olabilir. Ağrı bir süre devam eder daha sonra kendiliğinden geçer. Ancak ağrı kesilmez devam eder ise sebebini tespit etmek gerekir.

Çene Altı Beze Sebepleri Nelerdir?
  • Lenfoma: Lenfoma lenf nodüllerinin kanserleşme durumudur. Oldukça az görülen bir durumdur. Lenf düğümlerinin de bir tümör büyümesi ile malign ve kanser meydana gelebilir. Elle dokunulduğunda oldukça fark edilebilir bir sertlik hissedilir.
  • Yabancı Saldırganlar: Lenf düğümlerinin lenfositleri aşırı miktarda üretmesi sonucunda çenen altında şişlikler meydana gelir. Oluşan bu şişmelerin sebebi vücuda giren yabancı ve zararlı maddelere karşı bir tepkidir. Lenfosit asidin artışı çene altında ağrıya ve şişmeye neden olur.
  • Diş ve Kulak Sorunları: Diş de oluşan iltihap ya da enfeksiyon ile apseler sonucunda çene altında bezeler oluşur. Kulak enfeksiyonları sonucunda ise çene altında beze oluşur.
  • Diğer Enfeksiyonlar: Cilt enfeksiyonları, soğuk algınlığı, ağız yaraları, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz, diş eti iltihabı ve grip sonucunda da çene altında şişlik oluşur.
  • İltihaplanma: Ağrıya ilgili bezdeki enfeksiyon ya da iltihap sebep olur. Ağrı ve şişliğin sebebi ise bakteriyel viral ya da fungal olabilir.
Çene Altında Beze Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene altında beze tedavisi oldukça önemlidir. Çünkü acilen müdahale gerektiren bir hastalığın belirtisi de olabilir. Şişliğin ve ağrının giderilmesi için çene altında oluşan şişlik olan bölgeye sıcak paketi uygulamak gerekir. Bunun haricinde ise doktor kontrolünde antibiyotik ya da antienflamatuvar kullanılabilir. Ancak doktor eğer lenfomadan şüphelenmiş ise biyopsi ister.

Çene Altında Beze Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücutta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Kilo Yapar mı?

Tiroid Bezi Kilo Yapar mı?

Kulak Arkasında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Beze Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beze Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Bezinin Az Çalışması

Tiroid Bezinin Az Çalışması

Güncel

Kulak Arkası Beze Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Beze Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi