Boyunda Beze Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Boyunda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Beze, birçok hastalığın belirtisi olan boyunda beze problemi, genellikle yoğun bir kabarıklık şeklinde görülmektedir. Küçük boyutlu olmasından dolayı fark edilmeyen veya üstüne düşülmeyen boyunda beze problemi, enfeksiyon kapması durumunda daha da hassaslaşır.

Bazıları büyük bir hastalığın habercisi olmayabilir. Genetik veya lenf bezlerinden dolayı meydana gelebilir. Aile içinde kanser geçiren biri var ise ve alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarınız var ise boyunda beze oluşması genellikle büyük bir hastalığın habercisidir.

Boyunda beze neden olur?

Boyunda beze oluşumunun nedenlerini üç ana başlık altında inceleyeceğiz. Bunlar; lenf bezlerinin büyümesiyle oluşan bezeler, tükürük bezlerinin şişmesiyle oluşan bezeler ve tiroit bezlerinin büyümesi ile oluşan bezelerdir.

Lenf bezlerinin büyümesiyle oluşan bezeler

Lenf düğümlerinin şişmesi boyunda beze oluşumu meydana gelebilir. En yaygın nedenler ise şunlardır:
  • Bakteriyel: Bakterilerin vücuda yayılması ile özellikle çocuklarda orta derecede hastalıklar meydana gelebilir. Streptokok boğaz enfeksiyonu, kedi tırmığı, bademcik iltihabı, tüberküloz ve bakteriyel farenjit hastalıkları boyunda beze oluşmasına neden olmaktadır.
  • Virüssel: Boyunda beze problemi AIDS, HIV hastalığı, kızamıkçık, virüssel farenjit ve uçuk virüsü gibi hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır.
  • Kanser: Lenf düğümlerinde kötü huylu tümör hastalığı olarak bilinen Hodgkin lenfoma ve lösemi gibi hastalıkların öncesinde belirti olarak boyunda beze problemi görülebilmektedir.
  • Alerjik reaksiyonlar: Yukarıdaki hastalıklar dışında bazı alerjik reaksiyonlardan sonra hastada boyun bölgesinde bir şişme problemi ortaya çıkabilmektedir.
Tükürük bezlerinin şişmesiyle oluşan bezeler
  • Kabakulak: Genellikle çocuklarda rastlanılan ve virüssel bir hastalık olarak bilinen kabakulak hastalığının belirtileri arasında boyunda beze problemi görülmektedir.
  • Tükürük bezi tümörleri: Kulağın arka tarafından başlayarak çeneye doğru giden tükürük bezlerinde kötü huylu tümör sebebi ile beze problemi görülebilir.
Tiroit bezinin büyümesiyle oluşan bezeler
  • Guatr: Aşırı veya düşük tiroit üretimi ile oluşan guatr hastalığında zehirlenmeden dolayı boyunda beze problemine rastlanılabilir.
  • Basedow hastalığı: Basedow hastalığı aşırı tiroit üretimiyle ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Belirtileri arasında anksiyete, boyuna sıçrayan şişkinlik olarak bilinmektedir.
  • Tiroit kanseri: Tiroit bezlerinin uzun süre boyunca aşırı üretimi sonrası oluşan bu ciddi hastalığın da belirtileri arasında boyunda beze problemi de görülmektedir.
Boyunda beze oluşumunun tedavisi nasıl yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi boyunda beze oluşumu sorunu kabakulak gibi geçici bir hastalığın belirtisi olarak da görülebildiği gibi tiroit kanseri, AIDS gibi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle boyunda beze problemi uzun süreli ise muayene olmanızda fayda vardır. Doktor tarafından bezenin neden oluştuğu belirlendikten sonra doktor tarafından cerrahi ameliyat, kemoterapi veya hormon tedavisi uygulanabilir. Eğer geçici bir problem ise antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Boyunda Beze Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ter Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ter Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ensede Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi