Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde tükürük bezi iltihabı, çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ve çocuklarda tükürük bezi iltihaplanmasının etkisi olarak en çok kabakulak vakalarına rastlanır. Tükürük bezi iltihabına Sialadenitis da denilmekte olup, tükürük genellikle çenealtı ve kulakaltı tükürük bezlerinde meydana getirdiği bakteriyel enfeksiyonlardır. Tüm tükürük bezleri ağız içindeki çeşitli bölgelere açık kanallar aracılığı ile ürettikleri tükürükleri boşaltırlar. 400-500 adet küçük tükürük bezi olmasının yanı sıra 3 adet büyük tükürük bezi vardır. Bunlar:

Parotis bezi: Kulakların ön kısmında, çene üzerinde iki yanak bölgesinde birer adetten toplam 2 tane bulunmaktadır. Bu bezlerin enflamasyonu protit yani kabakulak olarak adlandırılır.

Submandibuler bezler: Çene altının her iki tarafında bulunmakta olup, 2 adettir.

Sublingual bezler: 2 tanedir. Bu bez türleri dilin alt kısmında ağız tabanında bulunur.

Tükürük bezi iltihabı nasıl meydana gelir?

Bu tür iltihaplanmalar sıklıkla meydana gelen enfeksiyonlardır ve tekrarlama eğilimi vardır. Örnek olarak özellikle bebeklerde çok sık rastlanan kabakulak virüsü gibi virüs türleri tükürük bezlerinde iltihaplanmaya sebep teşkil eder. Kabakulak enfeksiyonuaracılığıyla oluşan tükürük bezi iltihapları çoğunlukla bebekler ve çocuklarda görülmekte iken, yetişkinlerde görüldüğü de bilinmektedir. Kabakulak aşısının günümüzde kullanımı sayesinde kabakulak enfeksiyonu vakalarında azalma görülmektedir.

Bebeklerde tükürük bezi iltihabının belirtileri: Kulak önünde veya çene altında şişlik olması, ağız açmada zorlanma, ağız kuruluğu, ateş yükselmesi, anormal tat duyusu, yemek yerken ağızda ya da yüz bölgesinde ağrı duyma, yüzün kan kısmından veya boynun üst kısmında kızarıklık görülmesi şeklinde belirtiler ile karşılaşılabilir.

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
 • Kabakulak Tedavisi: Kulak altlarında oluşan şişkinliklere sıcak baskı yapılmalıdır. Hasta bebeğe bolca sıvı içirilmeli, istirahat etmesi sağlanmalıdır. Çocuklarda ağrı kesiciler de kullanılabilir.
 • İlaç Tedavisi: Bakterilerden kaynaklanan tükürük bezi enfeksiyonlarında antibiyotikler kullanılır. İlaçla birlikte bolca su tüketilmelidir.
 • Kanal Tıkanıklığı Açılması: Tükürük bezi kanallarının tıkanması halinde mukus yoğunluğunu azaltan mukolitik ilaçlar kullanılmalıdır. Sıvı takviyeler verilmelidir. Tükürük salgısını artırıcı limon gibi maddeler de tıkanıklığın açılmasında faydalıdır. Ilık tuzlu su ile gargara yapmak da kanalları açarak tükürük salgısını artırır.
 • Cerrahi Müdahale: İrinli tükürük bezi iltihabı durumlarında ilaçla tedavi çözüm vermezse, cerrahi müdahale ile iltihaplı ve irinli kısmı boşaltabilir. Tükürük bezi iltihap vakaları devamlı yenileniyorsa ve tedaviye cevap alınamıyorsa tükürük bezi cerrahi müdahale ile alınabilir.
Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Korunma Yöntemleri Nelerdir?
 • Limonlu su içmek
 • Tuzlu su veya ada çayı ile yapılan gargara sıvıları kullanmak
 • Ilık bir bezle ağız çevresine masaj yapmak
 • Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısını artırmakta faydalıdır.
 • Kaynamış su içine toz soda eritilerek elde edilen karışım ile gargara yapmak (Tuz kullanması sakıncalı olan hastalar için)
 • Bol su içmek, vücudu susuz bırakmamak.
 • Ağız bakımları eksiksiz yapılmalı, ağız, diş iltihaplanmaları veya diş çürüklerinde tedavi aksatılmamalıdır.

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Belde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi