Tükürük Bezi Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tükürük Bezi Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tükürük Bezi Taşı, Tükürük bezlerinin dokusunun içerisinde ya da salgı kanallarında oluşan kalsiyum birikintilerine tükürük bezi taşı sialolit, tükürük bezinde taş oluşmasına da tıp dilinde sialolitiazis adı verilmektedir.

Tükürük bezi taşları en çok rastlanan iyi huylu hastalıklardandır ve toplumda %1 oranında görülmektedir. Genellikle taşlar tükürük bezinde tek taş olarak görülmekle birlikte birden fazla tükürük bezinden birden çok taş olabilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmekle birlikte çocuklarda tükürük bezi taşı oluşmaz, genellikle ileri yaşlarda ve orta yaşlarda görülmektedir.

Tükürük bezi taşı %80-90 çene altı Submandibüler) tükürük bezinde gözlenirken, %10-15 oranında kulak önü (Parodis) ve çok nadir olarak dilaltı tükürük bezlerinde (Sublingual) ve küçük tükürük bezlerinde (Minör) görülmektedir. Tükürük bezi içinde oluşan taşlar daha büyük ve tek taş olarak görülmekle birlikte birden fazla tükürük bezinde daha çok görülebilmektedir.

Tükürük bezi taşı belirtileri nelerdir?

Bazı insanlarda tükürük bezi taşları hiçbir belirti göstermeyebilir, başka bir nedenden dolayı ağız filmi çekilmesiyle fark edilir. Tükürük bezi taşı tükürük bezi bölgesinde şişlik ve ağrı ile anlaşılır. Bu durum çoğu zaman yemek yerken oluşan ağrılarla fark edilmektedir. Belirtileri kısaca özetleyecek olursak şöyledir.
  • Tükürük bezinin şişmesi: Tükürük bezi tamamen tıkalı değilse şişlik büyük olmayabilir.
  • Tükürük bezinde enfeksiyon oluşması: Kötü kokulu bir akıntıya neden olarak mide bulantısına yol açabilir.
  • Sürekli olmayan donuk bir ağrı.
Tükürük bezi taşı oluşum nedenleri: Kişinin su alımının azalması ile tükürük yoğunluğunun artması, alerji ilaçları ve tansiyon düzenleyici ilaçlar gibi vücudun salgıladığı tükürük miktarını azaltan ilaçların kullanımı, tükürük üretiminin aniden azalması.

Tükürük bezi taşı tedavisi nasıl yapılır?
  • Cerrahi operasyon: Bazı durumlarda küçük bir cerrahi operasyon ile bölge kesilerek taş çıkarılabilir. Faka günümüzde bu yöntem artık fazla kullanılmamaktadır. Bunun yerine siyalendoskopi yöntemi daha çok kullanılmaktadır.
  • Probink: Küçük bir alet yardımı ile taşın ağız içerisine çıkarılmasıdır.
  • Siyalendoskopi: tükürük bezi kanallarının içerisine kamera ile girilmesidir. Eğer taş görülebiliyor ve küçük ise bir cımbız yardımıyla alınabilmektedir, büyük ise parçalanarak alınır. Genellikle bu yöntem taş çıkarmada yeterli olabilmektedir.
  • Şok dalga tedavisi: Şok dalga tedavisi daha büyük boyutlu taşlar üzerinde kullanılmaktadır. Tükürük taşı tedavisinde pek fazla kullanılan bir yöntem değildir. Bu yöntemle taşlar küçük parçalara bölünerek siyalendoskipi ile alınır.
Çoğu zaman tükürük bezi taşları tekrar görülmez. Fakat nadiren de olsa tekrarlama durumu olabilir, bu gibi durumlarda tedavi tekrarlanır.

Tükürük Bezi Taşı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayakta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi