beze.gen.tr https://www.beze.gen.tr Beze, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, beze.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Tue, 31 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Göz Üstünde Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/goz-ustunde-yag-bezesi.html Mon, 22 Oct 2018 00:59:48 +0000 Göz üstünde yağ bezesi: Göz üstünde yağ bezesi zararsız lipomlar olarak bilinmektedir. Fakat kişiyi görsel olarak rahatsız etmektedir. Yağ bezeleri göz çevresinde, göz kapağında ve göz üstünde zaman zaman belirmektedir. G Göz üstünde yağ bezesi: Göz üstünde yağ bezesi zararsız lipomlar olarak bilinmektedir. Fakat kişiyi görsel olarak rahatsız etmektedir. Yağ bezeleri göz çevresinde, göz kapağında ve göz üstünde zaman zaman belirmektedir. Gözde, göz üstünde ve göz çevresinde milium, siringoma, ksantelazma gibi yağ bezeleri çıkmaktadır. Göz üstünde yağ bezesi epidermal kist olarak da bilinmektedir. Kişi hayatında tehlike arz etmeyen bu kistler çoğu zaman zararsızdır. Bu tür kistlere vücutta bulunan ve görevi cilt üzerine yağ salgılamak olan yağ bezlerinin yolunda tıkanıklık oluşması sonucunda ortaya yağ bezesi oluşmaktadır ve cilt altına yerleşmektedir. Yağ bezeleri iyi huylu yada kötü huylu olabilmektedir. Cildin altına yerleşen küçük yağ bezeleri kist olarak ta bilinmektedir. Küçük yağ bezeleri iyi huyludur ve kanser teşkil etmezler. Fakat yağ bezesi 5 cm çapına ulaşmış ise liposarkom yani kötü huylu kanser yapabilen ur riski taşımaktadır. Zararsız olan göz üstü yağ bezesi oldukça sert bir yapıya sahiptir, yağ bezesinin rengi bazen sarı bazen beyaz bazende cilt rengi olabilmektedir. Kişi vücudunda veya bulundukları bölgede ağrı yapmazlar, acıya sebep olmazlar.

Göz Üstünde Yağ BezesiGöz üstünde ve çevresinde yağ bezesi oluşma nedenleri:
 • Sağlıksız beslenme
 • Kişinin cildinin yağlı olması
 • Karaciğer yağlanması sonucunda oluşan enzim dengesizlikleri
 • Kişinin aşırı yağlı yiyecekler tercih etmesi ve tüketmesi
 • Cilt temizliğine ve bakımına önem vermemek
 • Akneye yatkın cilt
 • Güneş ışınları
 • Vücutta aşırı yağ üretimi
 • Kişi vücudunun aşırı testosteron üretmesi
 • Göz üstü ve çevresinde cımbızla yada ağda ile kıl kökü temizlenmesi
Göz üstünde yağ bezesi tedavi teknikleri:
 • Kriyoterapi: Kriyoterapi son yıllarda en yaygın tercih edilen cilt tedavisidir. Yağ bezeleri, siğiller, et benleri ve aktinik keratoz gibi pek çok ciltlezyonu tedavisi için tercih edilir ve oldukça etkili bir tedavi şeklidir. Sonuç çok kısa zaman içerisinde alınmaktadır.
 • Lazer tedavisi: Lazer tedavisi uzman kontrolünde olmalıdır. Yağ karbondioksit lazer metodu ile ten yüzeyinden uzaklaştırma biçiminde yapılır. Lazer tedavisi göz üstündeki yağ bezesini yok ederken kişinin cildinde yada göz üstünde iz bırakmaz.
 • İğne ile tedavi: İğne tedavisi kesinlikle uzmanlar tarafından hijyene önem verilerek yapılması gereken bir işlemdir. Göz üstünde yada cildinde yağ bezesi olan kişi kesinlikle yağ bezesini kendisi iğne ile dışarı çıkarmamalıdır.
 • Bitkisel tedaviler: Yağ bezelerini geçirmek için çeşitli bitkisel tedaviler vardır. Aloe vera bitkisi içerisinde antibakteriyel etkiler bulunur ve yağ bezelerini küçültmek için kullanılmaktadır.
 • Buhar ve sıcak kompres: Buhar ve sıcak kompres göz çevresinde ve göz üstünde çıkan yağ bezesi tedavisi için oldukça etkili ve doğal bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi lipomları yani yağ bezelerini yumuşatır ve kendiliğinden yok olmasına sebep olmayı amaçlamaktadır.
 • Ameliyat tedavisi: Ameliyat tedavisi 5 cm den büyük olan göz üstündeki yağ bezeleri için uygulanmaktadır.
 • Liposakşın tedavisi: Liposakşın tedavisi ciltte olan problemler için ve yağ tedavileri için tercih edilen bir tedavi şeklidir.
Göz üstü yağ bezesinde dikkat edilmesi gerekenler:
 • Göz üstünde bulunan yağ bezesini yumuşatmadan patlatmaya çalışmayın
 • Yağ bezesine iğne batırmayı veya kesmeye kesinlikle çalışmayın
 • Yağ bezesini antibakteriyel sabunlarla temizlemelisiniz
 • Bezeyi oluşturan irin akmaya başladığında temizliğe ve hijyene çok daha fazla dikkat etmelisiniz.
 • Göz üstünde yağ bezesi iltihaplanırsa rengi kırmızı bil hal alırsa irin çok fazla geliyorsa yağ bezesi fazlasıyla büyükse ve ağrı, acı hissediyorsanız doktora başvurmalısınız.
Kulak Arkasında Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/kulak-arkasinda-yag-bezesi.html Mon, 22 Oct 2018 09:45:23 +0000 Kulak arkasında yağ bezesi, parmak uçlarıyla yerinden oynatılabilir, çok serttir, genellikle beyaz, sarı ve cilt renginde olurlar, ağrı yapmazlar. Yağ bezesi oluşmasının başlıca sebebi cilde yağ sağlayan yağ bezlerinin g Kulak arkasında yağ bezesi, parmak uçlarıyla yerinden oynatılabilir, çok serttir, genellikle beyaz, sarı ve cilt renginde olurlar, ağrı yapmazlar. Yağ bezesi oluşmasının başlıca sebebi cilde yağ sağlayan yağ bezlerinin gözeneklerinin tıkanmasıdır. Yağ bezelerinin oluşma sebebi genellikle cildin aşırı yağ üretimi, yağlı ciltlerin yağ bezesi oluşumuna daha yatkın olması ve güneş ışığı önemli etkenler arasındadır.

Yağ bezesini bir diğer adı “epidermal kist” olan yağ bezeleri en sık kulak arkası, yüz veya sırtta oluşur. İçi yağ ile yani sebumla dolu olan bu kistler genellikle zararsızdır ve çoğunlukla herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kısa zamanda geçer. Büyük yağ bezelerinin enfeksiyon kapma riski daha büyüktür. Bazı durumlarda yağ bezesi çok büyükse, ağrı yapmaya başladıysa veya enfeksiyon kapıp bölgede iltihaplanma oluşmuşsa uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Kulak arkasında yağ bezesinin nedenleri

Enfeksiyonlar; kulak arkası yağ bezesinin şişiren nedenler bakteri, virüs ve mantar kaynaklı olabilir. Vücuda bir bakteri girdiğinde vücut bu bakteri ile savaşmak için antikorlar üretmektedir. Antikor üretimden kaynaklı olarak bu lenf düğümlerinde şişme meydana gelmektedir. Eğer kulak arkasında bir yağ bezesi şişmesi var ise bu gözde, kulakta ve saç derisinde bir enfeksiyon olduğu belirtisi olabilir. Bu bir alerjik reaksiyon göstergesi de olabilmektedir.

Yaralanma; boyun kısmında yaralanma sonucunda vücut kendini iyileştirmeye çalıştığı için kulak arkasında yağ bezeleri oluşabilmektedir. Bu bölgelerdeki kesikler bu olasılıkları arttırmaktadır. Vücut enfeksiyon kapmasına karşı savaşıyor olabilir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları da kulak arkası yağ bezesi oluşumunda etkendir. Haşimato ve deri veremi gibi hastalıklar bağışıklık sistemi hastalıklarıdır.

Kanser; kulak arkasında beze oluşumu var ise bir tümörden dolayı vücudun alarma geçtiğinin habercisi olmaktadır. Kan kanseri, lenfoma gibi hastalıklı hücrelerin vücutta dolaşmasına neden olan kanserlerin en yaygın belirtisidir.

Kulak Arkasında Yağ BezesiKulak Arkasında Yağ Bezesi Tedavisi

Epidermal kist, yağ bezesi enfeksiyon kaptığında zamanla iltihap akmaya başlar. Bu durumda bölgenin temizliğine özen göstermeniz gerekir. Çünkü virüs ve bakteri kapma riski oldukça yüksektir. Yağ bezesi enfeksiyon kapmışsa, rengi kırmızıya dönerse, o bölge çok şişmişse, çok fazla miktarda iltihap akıyorsa, çok büyükse ve ağrı yapmaya başladıysa mutlaka uzman bir hekime muayene olmanız gerekmektedir. Eğer geceleri terliyorsanız, ateşiniz çıkıyorsa ve gereksiz yere kilo kaybı yaşıyorsanız acil doktora başvurmanız gerekmektedir. Kulak arkasını etkileyen daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Uzman hekim tarafından kulak arkasında yağ bezesinin olduğu bölgeden ince iğne yardımı ile biyopsi alınır. Yapılan incelemelerin sonuçlarına göre cerrahi müdahale ya da diğer tedavi yöntemleri uzman hekimler tarafından uygulanır. Bu tedaviler antibiyotik, kemoterapi, radyoterapi uygulanabilir. 
]]>
Gözde Yağ Bezesi Ameliyatı https://www.beze.gen.tr/gozde-yag-bezesi-ameliyati.html Mon, 22 Oct 2018 19:07:24 +0000 Gözde Yağ Bezesi Ameliyatı, özellikle gözün iç kısmında ortaya çıkan yağ bezleri genetik olabileceği gibi, aynı zamanda kandaki kolesterol değerinde meydana gelen yükselmelerden kaynaklı olarak göz kapaklarında ya da göz ç Gözde Yağ Bezesi Ameliyatı, özellikle gözün iç kısmında ortaya çıkan yağ bezleri genetik olabileceği gibi, aynı zamanda kandaki kolesterol değerinde meydana gelen yükselmelerden kaynaklı olarak göz kapaklarında ya da göz çevresinde yağ birikmesine sebep olabilmektedir. Kandaki kolesterol değerlerinin düşürülerek meydana gelen bu yağ bezelerinin herhangi bir tedavi yapılmadan kendiliğinden geçmesini beklemek ise oldukça yanlıştır. Gözde oluşan yağ bezesi bitkisel tedavi ile ya da cerrahi uygulamalar ile tedavisinin yapılması gerekmektedir. 

Gözde Ortaya Çıkan Yağ Bezelerinin Etkileri Nelerdir, 

Gözde yağ bezelerinin meydana getirdiği en önemli etkilerden biriside görme yeteneğinin etkilenmesi durumudur. Çoğunlukla gözdeki yağ bezelerinin büyüklüğüne göre de görme yeteneğindeki etkinin şiddetinin derecesi de artmaktadır. Ancak yağ bezesi kişinin görme duyusunu direk olarak değilde, sadece görme alanının etkilenmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Gözdeki yağ bezesi eğer çok hassas olan bir bölgede yerleşmesi de uygulanılacak olan cerrahi işlemin zorluğunu da ortaya koymaktadır. Genellikle gözde oluşan büyük bezeler kötü olan bir görünüme sahip olmaktadır. Ayrıca hassas cilt yapısı olan kişilerin hareketli kasların en yoğun olduğu yerlerde mevcut olan yağ bezesi daha fazla rahatsızlık duyulmasına sebep olabilmektedir. Sıklıkla kullanılan kozmetik bakım ürünleri fazla yağ içermesinden dolayı kolaylıkla yağ bezesi oluşumuna yol açabilmektedir. Özellikle gözlerinizin daha güzel görünmesi için kullanmış olduğunuz makyaj malzemelerinin daha özenli seçilmesi gerekmektedir. Çünkü çok yağ içerikli olan ürünlerin kullanılması bu durumu tetiklemektedir. Hatta elleriniz kirli iken çok fazla göz ile temas etmemesine özen göstermelisiniz. Bunların dışında düzenli olarak kan tahlili vererek kan yağlarını kontrol ettirmeli ve aşırı kırmızı et tüketimine sınır getirilmelidir.

Gözde Yağ Bezesi AmeliyatıGözde Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır, 

Yağ bezesi en hassas olan bölgede olmasından dolayı cerrahi işlem ile alınması çok zor olmaktadır. Eğer kalıcı olarak bir tedavi olması için, en etkili olan yöntem ise, cerrahi müdahaledir. Gözde meydana gelen yağ bezesi küçük olur ise, tedavisi çok daha kolay yapılmaktadır. Oldukça kısa sürede uygulanan operasyon, bezelerin büyüklüğüne göre biraz daha uzun sürede yapılabilmektedir. Lazer tedavisi ile gözdeki yağ bezelerinin alınması halinde hem göz kapağının altında hem de göz altında cilt olmadığından dolayı dikiş atılması problemli olmaktadır. Gözde yağ bezesi ameliyatı önemli bir işlem olmasından dolayı ameliyat mutlaka uzman ve alanında deneyimli olan bir hekim tarafından yapılmalıdır. Nedeni de göz kapağının kendi işlevinin korunması ve görünebilecek izlerin kalmaması açısından çok önemlidir. Ayrıca gözde yağ bezesi ameliyatı yapılmadan önce dermatoloğ tarafından bir destek alınması çok daha uygun olmaktadır. 
]]>
Başta Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/basta-yag-bezesi.html Mon, 22 Oct 2018 20:35:08 +0000 Başta yağ bezesi, Karşımıza farklı formlarda vücudun her yerinde yağ bezeleri çıkabilmektedir. Başta yağ bezesi genellikle kapsül halinde kist formunda oluşmaktadır. Kist ve yağ bezesi arasındaki farklılık içerisinde ki dok Başta yağ bezesi, Karşımıza farklı formlarda vücudun her yerinde yağ bezeleri çıkabilmektedir. Başta yağ bezesi genellikle kapsül halinde kist formunda oluşmaktadır. Kist ve yağ bezesi arasındaki farklılık içerisinde ki dokudur. Kistin içerisinde ki doku daha sıvı haldedir ve ezildiğinde sürülür. Başta yağ bezesi içerisindeki doku daha çok kuyruk yağına benzetilebilir.

 Başta yağ bezesi neden oluşur

Kafada yağ bezesi cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz olarak büyümesi sonucun da oluşmaktadır. Başta oluşan kistler kıl dibinde salgı  yapan yağ bezesi tıkanması sonucunda oluşmaktadır. Oluşum sebepleri her ikisinde de farklıdır. Yağ bezeleri genellikle vücutta olur başta yağ bezesi değil yağ kisti oluşur ve bu tamamen zararsız bir kist olmakla beraber tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Başta Yağ BezesiBaşta yağ bezesi ameliyatı,

Tek tedavisi cerrahi bir operasyonla alınmasıdır. Aksi taktirde kendiliğinden geçme ihtimali olmayan bir hastalıktır. Ameliyatı kısa süren bu hastalıkta çekinmeye gerek yoktur. Ameliyat süresi kısa olmakla birlikte kişi normal hayatına aynı gün dönebilmekte ve iş günü kaybına uğramamaktadır. Baş kısmına uygulanan lokal anestezi ile uyuşan bölgeye cerrahi uzman tarafından başta açılacak küçük bir kesikten çıkarılan yağ dokusunun kapsülüyle birlikte çıkarılmasıyla yapılmaktadır. İçerisinde bulunan yağ dokusu çıkarılan boşluk estetik dikişle kapatılır. Kişi aynı gün taburcu edilir. Ertesi gün banyo edebilir ve pansumana ihtiyaç duyulmaz. Başta yağ bezesi kapsülüyle çıkarıldı ise tekrarlama olmayacaktır aksi taktirde yeniden nüksetme ihtimali olabilir. Başta yağ bezelerinin kötü huylu olma ihtimali çok düşüktür. Başta yağ bezesi ile yaşamaya mahkum değilsiniz. En yakın sağlık kuruluşuna gidin ve en kısa zamanda başta yağ bezesi probleminden kurtulun.
]]>
Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı https://www.beze.gen.tr/dil-alti-tukuruk-bezi-iltihabi.html Tue, 23 Oct 2018 20:05:00 +0000 Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı: Yediğimiz yemeklerin daha kolay sindirilmesini sağlayan tükürük bezleri , ağızda bulunan bakterilerin dengelenmesini sağlamaya ve dişlerin çürümesini engellemeye yarayan tükürük sıvı Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı: Yediğimiz yemeklerin daha kolay sindirilmesini sağlayan tükürük bezleri , ağızda bulunan bakterilerin dengelenmesini sağlamaya ve dişlerin çürümesini engellemeye yarayan tükürük sıvısını salgılamaktadır. Tükürük bezleri kişinin çene ve kulak altı bölgelerinde bulunmaktadır. Dil altı tükürük bezi iltihabı söz konusu olması halinde kişinin yaşam kalitesi de düşmektedir. Ancak bu rahatsızlığın tedavisi çoğunlukla kolay olmaktadır.

Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri

Dil altı tükürük bezi iltihabının nerede gerçekleştiğine, ne kadar süre içerinde başladığına ve kronik özellikler taşıyıp taşımadığına göre belirtileri de farklı olmaktadır. Bu belirtilerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Yemekleri çiğnerken ve yutkunurken zorluk çekme 
 • Çok ağır olmayan ateş olması 
 • Kendini halsiz hissetme 
 • Ağız içinde yer alan iltihaplı bölgenin üst derisinde kızarıklık meydana gelmesi 
 • Ağzın iç kısmında hafif ağrıların olması
 • Besinlerin tadını alamamak ya da ağızda irin meydana gelmesi 
 • Yüzün çene kısmında ya da kulağın alt kısmında şişme olması
Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı

Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı Tedavi Yöntemleri

Dil altı tükürük bezi iltihabı rahatsızlıklarının tedavi yöntemleri rahatsızlığına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu rahatsızlıkta hasta olan kişinin bol bol sıvı tüketmesi ve dinlenmesi gerekmektedir.Bu rahatsızlığın hafifletilmesi amacı ile hastaya ağrı kesici verilebilmektedir.Özellikle de dil altı tükürük bezi oluşumuna da sebep olan ve bakterilerden kaynaklı olarak meydana gelen tükürük bezi iltihabı rahatsızlıklarında hastaya antibiyotik verilmektedir. Ve hastanın ilaç ile tedavi edilirken bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Tükürük bezleri kanallarında tıkanma olması halinde hastaya mukus yoğunluğunun azaltılmasını sağlayan mukolitik ilaçlar verilebilmektedir.Bunun yanı sıra, hastaya sıvı takviyesi yapılması da gerekebilmektedir. Ayrıca limon ve benzeri tükürük salgısının artmasını sağlayan maddeler de tıkanıklığın giderilmesi açısından fayda sağlayabilmektedir. Yine, masaj yapmak ve ılık suya tuz koyarak bu su ile ağzın çalkalanması da tükürük bezlerinin açılmasını sağlayabilmektedir.

Cerrahi Müdahale

İrinle birlikte meydana gelen tükürük bezi iltihabı rahatsızlıklarında ilaç tedavisinin yeterli olmaması halinde, cerrahi yöntem uygulanarak irin ve enfeksiyon içeren yerin boşaltılması sağlanabilmektedir. Kronik tükürük bezi iltihabı rahatsızlıklarında hastanın tedaviye cevap vermemesi halinde tükürük bezlerinin alınması söz konusudur.

]]>
Çene Altında Beze https://www.beze.gen.tr/cene-altinda-beze.html Wed, 24 Oct 2018 01:56:08 +0000 Çene Altında Beze, Çene altında meydana gelen şişliklere beze adı verilir. Genellikle ağrılı olanları  da vardır. Bu bezeler kitle halindedirler. Çene alt kısmında meydana gelen bezelerin çeşitli birçok sebepleri vardır. A Çene Altında Beze, Çene altında meydana gelen şişliklere beze adı verilir. Genellikle ağrılı olanları  da vardır. Bu bezeler kitle halindedirler. Çene alt kısmında meydana gelen bezelerin çeşitli birçok sebepleri vardır. Ancak çene altında oluşan bu bezelerin en sık sebebi ise çenenin alt kısmında yer alan bademciklerin yani lenf düğümlerinin şişerek iltihaplanmasından
kaynaklanmaktadır. Çene altında beze ciddi hastalıklara sebebiyet verebileceğinden kesinlikle göz ardı edilmemeli mutlaka doktora gidilmelidir. Lenf düğümleri bireyin sağlığının tehlike altına girmemesi için vücuttaki zararlı patojenleri yani hastalığa neden olan etkenleri yok ederler. Yani lenf düğümleri vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. Bu savunma mekanizmasının meydana getirir iken bulundukları bölgedeki patojen etkene karşı ateş, şişme ve iltihap gibi belirtiler ile kendilerini belli ederler. Lenf düğümleri yalnızca çene altında bulunmaz. Aynı zamanda da kasık bölgesi ile koltuk altında da yoğun bir şekilde bulunurlar. Bazen de lenf düğümleri patojenlerden etkilenerek çene ağrısına sebep olurlar. Bu ağrılar oldukça rahatsız edici derecededir. Ayrıca çiğneme ve konuşma gibi yapmış olduğunuz günlük işlerinizi de etkilemektedir. Hissedilen ağrı bazen geçici de olabilir. Ağrı bir süre devam eder daha sonra kendiliğinden geçer. Ancak ağrı kesilmez devam eder ise sebebini tespit etmek gerekir. 

Çene Altında Beze
Çene Altı Beze Sebepleri
 • Lenfoma: Lenfoma lenf nodüllerinin kanserleşme durumudur. Oldukça az görülen bir durumdur. Lenf düğümlerinin de bir tümör büyümesi ile malign ve kanser meydana gelebilir. Elle dokunulduğunda oldukça fark edilebilir bir sertlik hissedilir. 
 • Yabancı Saldırganlar: Lenf düğümlerinin lenfositleri aşırı miktarda üretmesi sonucunda çenen altında şişlikler meydana gelir. Oluşan bu şişmelerin sebebi vücuda giren yabancı ve zararlı maddelere karşı bir tepkidir. Lenfosit asidin artışı çene altında ağrıya ve şişmeye neden olur.
 • Diş Ve Kulak Sorunları: Diş de oluşan iltihap yada enfeksiyon ile apseler sonucunda çene altında bezeler oluşur. Kulak enfeksiyonları sonucunda ise çene altında beze oluşur.
 • Diğer Enfeksiyonlar: Cilt enfeksiyonları, soğuk algınlığı, ağız yaraları, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz, diş eti iltihabı ve grip sonucunda da çene altında şişlik oluşur.
 • İltihaplanma: Ağrıya ilgili bezdeki enfeksiyon yada iltihap sebep olur. Ağrı ve şişliğin sebebi ise bakteriyel viral yada fungal olabilir.

Çene Altında Beze Tedavisi Nasıl Yapılır

Çene altında beze  tedavisi oldukça önemlidir. Çünkü acilen müdahale gerektiren bir hastalığın belirtisi de olabilir. Şişliğin ve ağrının giderilmesi için çene altında oluşan şişlik olan bölgeye sıcak paketi uygulamak gerekir. Bunun haricinde ise doktor kontrolünde antibiyotik yada antienflamatuar kullanılabilir. Ancak doktor eğer lenfomadan şüphelenmiş ise biyopsi ister.
]]>
Lenf Bezi Şişmesi https://www.beze.gen.tr/lenf-bezi-sismesi.html Wed, 24 Oct 2018 03:16:11 +0000 Lenf Bezi Şişmesi: Kendinizi iyi hissetmediğinizi, yoğun bir ateş nöbeti ve boğaz ağrısı şikayeti ile doktora gidiyorsunuz ve şikayetinizi doktora iletiyorsunuz. Doktor muayeneye başladığında ilk olarak boynunuzun alt yanların Lenf Bezi Şişmesi: Kendinizi iyi hissetmediğinizi, yoğun bir ateş nöbeti ve boğaz ağrısı şikayeti ile doktora gidiyorsunuz ve şikayetinizi doktora iletiyorsunuz. Doktor muayeneye başladığında ilk olarak boynunuzun alt yanlarına dokunduğunu fark ettiniz. Doktoru otomatik olarak boğazınıza yönlendiren ne oldu dersiniz 
Lenf bezlerinin şişmesi vücudunuzda beliren bir hastalığa karşı savunmanın ortaya çıktığının göstergesidir. Bu bir enfeksiyon da olabilir, herhangi bir hastalıkla mücadele de olabilir.  Peki lenf bezlerinin şişmesi hangi durumlarda ortaya çıkar

Lenf Bezi Nedir Görevleri nelerdir

Vücudun neredeyse her tarafına yayılmış olan lenfatik sistem isimli bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf bezleri yuvarlak, küçük ve fasulye şeklindeki küçük doku topluluğudur. Lenf sıvısı vücut içindeki döngüsünü yerine getirdikçe lef bezlerindeki bağışıklık hücreleri hastalık yapıcı zararlı maddelere hemen müdahale eder ve bu maddeler lenfositler tarafından vücutta yok edilir. Lenfositler beyaz kan hücreleridir. Bu kan hücreleri sayesinde zararlı maddelerin vücuda yayılmalarını engeller. Ayrıca vücuttaki sıvı dengesini koruyan yine lenf bezleridir. Tekil veya gruplar halinde görev yapan lenf bezleri bir zeytin büyüklüğünde olabilir. 
Sadece boğaz altında değil ayrıca kulak arkası, ense, koltuk altı, kulak arkası ve kasıklarda da lenf bezleri şişmesi görülür. Bağışıklık sistemimizin bir parçası olan ve çok sık karşılaşmış olduğumuz lenf bezi şişmelerinden biride bademciklerin şişmesidir. 

Lenf bezleri ortalama 1-1,5 cm büyüklüğünde birer dokudur. Hastalık halinde şişerler ve şişkinlikleri sahip oldukları büyüklüğün 2-3 katı olduklarında anlaşılır. Hangi durumlarda şiştiklerini anlatmaya çalışırsak; ateş, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonel hastalıklarda, lenf bezleri bulunan bölgelerde derinin kabarması, lenf bezleri bulunan bölgeye bastırıldığında acıma hissi ve şişkinliklerde lenf bezlerini hissedebiliriz.

Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur

Kimi durumlar olur ki, beyaz kan hücrelerin (lenfositlerin) kandan beze geçişinin bezden kana geçme miktarından daha fazladır. Kimi durumlarda ise antikor-spesifik T ve B hücrelerinin aktivasyonu ve çoğalması sonucu olur. Buradaki anormallikler nedeniyle enfeksiyon kapan veya tümör, lösemi gibi ciddi hastalıklar nedeniyle lenf bezlerinin şiştiği görülür. Ateş, boğaz ağrısı, ağız içindeki enfeksiyonel rahatsızlıkları veya diş rahatsızlıkları, deri enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, lenfoma, testis kanseri, aşı veya ilaçların yan etkileri olduğunda, melanoma, bağışıklık sistemi hastalıkları (lupus veya HIV gibi), cinsel yolla bulaşan hastalıklar, göğüs kanseri veya cilt kanseri gibi kanser türleri lenf bezlerinin şişmesine neden olur.

Lenf Bezi ŞişmesiLenf Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir

Lenf bezlerinizin şiştiğini hissettiniz ve evde tedavi veya doktorunuza başvurma yolu ile tedavi sürecinizi başlattınız. Ne yapmanızı lazım Öncelikle lenf bezlerinizin şişmesinde esas olarak neden olan rahatsızlığın ne olduğu bulunmalıdır ve önce onun tedavisine başlanılmalıdır. Lenf bezlerinin standart haline dönüşmesi için bu gereklidir. Lenf bezlerinin şişme nedeni ne ise normale dönmesi için gerekli tedavi de o nedenle bağlantılı olur. Bu makalemizde böyle bir lenf bezi şişmesi halinde evde tedavi yöntemleri için nasıl bir müdahale yapılmalıdır. Ona değineceğim. 

Parasetamol veya ibuprofen gibi iltihap ilaçları gibi reçetesiz de temin edilebilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Sırası gelmişken asla unutmamanız gereken bir dip not söyleyeceğim. Reye sendromundan kaçabilmek için çocuklara asla ve asla aspirin verilmemelidir. Hastalıktan kurtulmak ve korunmak için yeteri kadar istirahat etmek şarttır. Lenf bezi şişmesi meydana gelmişse bölgeye ılık suyla]]> Kafada Yağ Bezesi Ameliyatı https://www.beze.gen.tr/kafada-yag-bezesi-ameliyati.html Wed, 24 Oct 2018 09:44:36 +0000 Kafada yağ bezesi ameliyatı, İnsanların saç köklerinde yağ salgı bezeleri bulunmaktadır. Bu yağ bezelerini kepek gibi sorunlarla tıkanması durumunda cilt dışına çıkamayan salgı kafa derisi altında birikerek kist haline gelir Kafada yağ bezesi ameliyatı, İnsanların saç köklerinde yağ salgı bezeleri bulunmaktadır. Bu yağ bezelerini kepek gibi sorunlarla tıkanması durumunda cilt dışına çıkamayan salgı kafa derisi altında birikerek kist haline gelir. Kafada yağ bezesi oluşması sebebi yağ dokularının olduğu bölgelerde kontrolsüz büyüme sonrasında oluşmaktadır. Kafada yağ birikmesi ilk etapta ciddi bir belirtisi olmayan fakat ilerleyen süreçte kafa derisinde veya şişlik yada şişliklerle kendini göstermektedir. Kafada yağ bezesi ameliyatı olmadan kendi kendine geçmesi mümkün olmayan bir rahatsızlık. Mutlaka cerrahi bir yöntem ile müdahale edilip tedavi edilmesi gerekmektedir. Yağ bezesi ilaçla veya kremle iyileşmez. Tedavi şekli kısa sürmektedir. Kişi ameliyat sonrasında normal hayatına hızlı geçebilmektedir. 

Kafada Yağ Bezesi AmeliyatıKafada yağ bezesi ameliyatı nasıl yapılır
Genel cerrahi uzmanları tarafından sterilize bir ortamda bölgenin 2/3 cm'lik bir kısmı lokal anestezi ile uyuşturularak yapılan kafada yağ bezesi ameliyatı cilt üzerine açılan 1/2 cm'lik bir kesikle içerisinde bulunan yağ bezesi kapsülüyle birlikte çıkarılır. Kapsülü ile çıkarılmayan yağ bezesi yeniden tekrarlayacaktır. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ameliyat kesiğinin olabildiğince küçük olmasıdır. Kafa derisi içerisinde büyük kesiler görüntü olarak iz bırakabilir bırakabilir. İçerisinden kapsülü ile çıkarılan yağ bezesin den sonra açılan yara gizli dikiş yöntemi ile kapatılır. Yağ bezesi yada kistler zararlı olmayan iyi huylu tümörler olduğundan dolayı tedavi sonrasında her hangi bir analiz veya tetkik yapmaya gerek duyulmaz.  

Kafada yağ bezesi ameliyatı sonrası, Kafada yağ bezesi ameliyatı sonrasında pansuman gerekmez ve hasta taburcu edilir. Ameliyattan bir gün sonra banyo yapabilir. Ve günlük hayatına aynı gün devam edebilir. Bir çok kişi ameliyat korkusu sebebiyle kafasında şişliklerle yaşamaktadır. Kafada yağ bezesi ameliyatı kolay bir ameliyat olduğu için kafada yağ bezesinde ameliyatında kesinlikle korkulacak bir durum olmamaktadır. Risk faktörü en düşük olan ameliyatlardan birisidir. Böyle bir rahatsızlığınızın var ise zaman kaybetmeden tedavinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.
]]>
Gözde Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/gozde-yag-bezesi.html Wed, 24 Oct 2018 19:27:34 +0000 Gözde Yağ Bezesi: daha çok fazla miktarlarda yağ içeren yiyecekler ile et tüketen bireylerde kan yağlarının daha yüksek olması ile meydana gelmektedir. Cilt altında bu şekilde yağ bezelerinin meydana gelmesinin bir diğer s Gözde Yağ Bezesi: daha çok fazla miktarlarda yağ içeren yiyecekler ile et tüketen bireylerde kan yağlarının daha yüksek olması ile meydana gelmektedir. Cilt altında bu şekilde yağ bezelerinin meydana gelmesinin bir diğer sebebi ide göz çevresinin yüzün diğer bölgelerine göre daha fazla hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Gözde yağ bezesinin oluşumu kantelezma ismi verilen bir rahatsızlığa da sebep olmaktadır.

Gözde yağ bezesi problemi ile karşı karşıya olan bir bireyin kolesterolü düşürülse dahi, meydana gelen bu yağ bezelerinin kaybolması o kadar da kolay değildir. Bu sebeple de göz ve çevresinde yer alan yağ bezelerinin yok olması için sorunu yaşayan bireyin mutlaka tedavi olması gerekmektedir. Göz sağlığı çok önemlidir. Bu sebeple de bu tür problemlerin ihmal edilmesi doğru değildir. Kanda yüksek miktarda kolesterol olması sonucunda bireyin gözlerinin çevresinde ve kapak kısımlarında ismine yağ bezesi denen bu rahatsızlık oluşmaya başlamaktadır. Bu durumdan rahatsızlık duyan bireyin tedavi amacı ile konuda uzman bir doktor ile görüşmesi gerekmektedir. Yağ bezeleri gibi cilt ile ilgili rahatsızlıklara dermatolog bakmaktadır. Dermatoloğun görüşüne göre cerrahi yönteme başvurmadan farklı tedavi yolları da denenebilir.

Gözde Yağ Bezesi Olması Halinde Erken Müdahale Yapılmalıdır!

Göz ve çevresinde oluşan yağ bezeleri bireyin görmesi açısından çok büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Bunun yanı sıra, bu yağ bezelerinin büyümesi ile birlikte bireyin görebildiği alan daralarak bireyin görme seviyesini çok fazla düşürecek boyutlara erişebilmektedir. Böyle bir durumun meydana gelmesi görme sorununun yanında, bireyin dış görünüşüne ve dolayısıyla her iki durumda da psikolojisine etki edebilmektedir. Bu sebeple de gözde yağ bezesi olması halinde bu durum daha fazla ilerlemeden bireye erken müdahale yapılması çok önemlidir.

Gözde Yağ Bezesi

Gözde Yağ Bezelerinin Sebepleri Nelerdir

Gözde yağ bezesi sorununun meydana gelmesindeki en önemli sebepler hastanın genetik yapısı ile kan yağlarının normalden daha fazla olmasıdır. Cildin alt kısmında meydana gelen yağ hücreleri birikimine yağ bezeleri adı verilmektedir. Bu bezeler yumuşaktırlar ve cildin alt kısmında oynar biçimde bulunmaktadırlar. Bu yağ bezelerinin çoğunlukla kişiye bir zararı olmamaktadır ve iyi huyludurlar, ancak özellikle de yüz ve çevresinde meydana gelen yağ bezelerinin bireye en önemli negatif etkisi görsellik açısından pek hoş olmayan bir görüntü oluşturmalarıdır. Ve genellikle doktora bu sebeple başvurulmaktadır.

Gözde Yağ Bezesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Göz ve çevresi oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve bu sebeple de rahatsızlığın giderilmesi için hangi tedavi yönteminin kullanılacağı çok önemlidir. Gözdeki yağ bezelerinin giderilmesinde ameliyat yöntemi oldukça başarı sağlamaktadır. Fakat gözdeki yağ bezeleri ne kadar büyük ise cerrahi yöntemde de o derece dikkatli davranılması gerekmektedir. Yağ bezesi tedavisi lazer ile yapılıyor olsa dahi göz ve göz kapağında cilt bulunmaması sebebi ile kesinlikle dikiş yapılmalıdır. Ufak olan yağ bezelerinin yok edilmesi daha basit olmaktadır. Gözde yağ bezelerinin yok edilmesi amacı ile yapılan operasyonlar 5-10 dakika içinde tamamlanabileceği gibi yağ bezelerinin büyüklüğüne bağlı olarak bu süre de uzayabilmektedir.  

Gözde meydana gelen yağ bezelerinin alınmasının ardından hem göz kapağının işlevselliğinde hiçbir sorunun meydana gelmemesi, hem de yapılan tedavi yöntemi sebebi ile göz ve çevresinde hiçbir iz kalmaması gerekmektedir. Bu sebeple de gözde yağ bezesi aldırmanın tedavisi yapılmadan önce tedaviyi yapacak kişini alanında uzman olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bireyin göz kapağı işlevselliğini yitirebilmekte ya da cilt üzerinde gözle görülecek şekilde izlerin kalması söz konusu olabilmektedir. 

]]>
Kasık Lenf Bezi Şişmesi https://www.beze.gen.tr/kasik-lenf-bezi-sismesi.html Thu, 25 Oct 2018 03:56:34 +0000 Kasık lenf bezi şişmesi: genellikle enfeksiyon belirtisi yada vücudun bir hastalıkla savaştığının belirtisidir. Vücutta lenf bezlerinin şişkinlik göstermesi vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin iyi çalıştığını Kasık lenf bezi şişmesi: genellikle enfeksiyon belirtisi yada vücudun bir hastalıkla savaştığının belirtisidir. Vücutta lenf bezlerinin şişkinlik göstermesi vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin iyi çalıştığını gösterir. Kasıktaki lenf bezleri küçük, yuvarlak yada fasulye şeklinde toplu olarak bulunan bağışıklık sisteminin en önemli parçasıdır. Lenf bezleri lenf sisteminin parçasıdır. Lenf sistemi lenf sıvısı, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşur. Vücutta bulunan lenf bezleri kanallar ve alanlar oluşturan beyin hariç vücudun her yerinde var olan lenf sıvısını taşıyan bir organ sistemidir. Kasıkta lenf bezleri şişmesi enfeksiyondan, kasık bölgesinde açık bir yara olmasından veya ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. 

Kasık lenf bezleri doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, ölü ve yıpranmış hücreleri, bakteri ve mikropları uzaklaştırmak, kaybedilen proteinleri tekrar kazanmak, vücutta kanser oluşmasına sebep olacak virüsleri yok etmek, doku sıvısı ile kan sıvısının dengede kalmasını sağlamak, bağırsaklarda emilen yağ asitlerini dolaşıma katmak ve vücudun bağışıklık sistemine destek vermek lenf bezlerinin görevlerindendir. Lenf bezleri tüm vücuda yayılmış durumdadır. Boyunda, karında, kulak arkalarında, çene altlarında, ensede, bacaklarda, kasıklarda, koltuk altlarında ve daha birçok yerde yaygın bir durumda bulunurlar.

Kasıkta lenf bezi şişmesi 1 cm çapından daha büyük ise ve belli bir bölgede yayılarak şişmeye devam ediyorsa ciddiye alınması gereken bir durum olarak algılanır. Kasık lenf bezi şişmesi probleminde, lenf bezelerinin içi vücudu hastalıklara karşı koruyucu antikorlar ve beyaz kan hücreleriyle dolu sıvıyla dolar. Normalde kişi lenf bezlerinin varlığını hissetmez fakat kasıktaki lenf bezleri şişkinliği oldukça belirgin bir hal alır. Kasık lenf bezleri az bir bölgede şişkinlik göstermişse ve bu şişlik daha büyük bir alana dağılmıyorsa oluşan şişkinliğin üzerinde kızarıklık var ise bu kasık lenf bezinin enfeksiyondan dolayı şiştiği anlamını taşımaktadır. Vücutta lenf bezi şişkinliklerinde 1 cm çapından daha düşük bir çapta ise şişkinliği normal olarak kabul edilir.Ciltte oluşan problemler, solunum sistemindeki bazı küçük enfeksiyonlar, trafik kazalarında oluşan kasık bölgesine yakın açık yaralar bile kasıkta lenf bezi şişmesine neden olabilir. Kasıkta lenf bezlerinin iltihaplanması ve şişmesi kasık bölgesinde ağrıya da sebep olmaktadır.bu durum çoğu zaman kişi tarafından kasık fıtığı ile karıştırılmaktadır. Kasık fıtığı ile karıştırılan bu durumda, lenf bezleri lastik kıvamında ve çoğu zaman ağrılı bir durumdur. Karın organlarındaki rahatsızlıklarda yayılarak kasık ağrısı ile kendini belli edebilir bunun için kasıkta lenf bezi şişmesi durumunda bağırsaklara da bakılmalıdır. Bunun yanı sıra idrar yolları da gözlem altına alınmalıdır enfeksiyon yada başka hastalıklar var mı bakılmalıdır. Kasıkta veya vücutta oluşan lenf bezi şişkinliği durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kasık Lenf Bezi ŞişmesiKasık lenf bezi şişmesi belirtileri:
 • Yüksek ateş
 • Nefes almada güçlük
 • Yutkunmada çekilen güçlük
 • Gece terlemeleri
 • Kilo kaybı
 • Lenf bezinin olduğu bölgede yaygın şişlik ve şişliğin 1 cm çapından daha büyük olması
 • Kasık bölgesinde şişen lenf bezinin sert olması
 • Şişlik oluşan bölgede acı ve ağrı hissedilmemesi
 • Şişkinliğin 2 haftadan uzun bir süre vücutta kalması
Kasıktaki lenf bezinin enfeksiyondan kaynaklı belirtileri:
 • Kasıkta lenf bezi şişmesi üzerinde kızarıklık oluşması
 • Şişkinliğin yumuşak olması
 • Çapının 1 cm'den küçük olması
 • Belli bir noktada olması
 • Şişlik olan bölgede ağrı ve acı hissedilmesi
 • Şişkinliğin devamlı olmaması ve yaklaşık 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşme göstermesi
]]>
Göz Altında Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/goz-altinda-yag-bezesi.html Thu, 25 Oct 2018 15:03:15 +0000 Göz altında yağ bezesi, uzmanlarca lipom adı verilen yağ bezeleri, ciltteki yağ hücrelerinin birikmesiyle yumuşak kistler oluşturur. Nadiren ağrılı bezelere rastlanılsa da genellikle iyi huyludur ve ağrıları bulun Göz altında yağ bezesi, uzmanlarca lipom adı verilen yağ bezeleri, ciltteki yağ hücrelerinin birikmesiyle yumuşak kistler oluşturur. Nadiren ağrılı bezelere rastlanılsa da genellikle iyi huyludur ve ağrıları bulunmaz. Göz altında da oluşan yağ bezelerinin; daha çok omuz, göğüs ve sırt bölgesinde oluştuğu saptanmıştır. Otoriteler tarafından bezelerin zamanla kendi kendine iyileştiği belirtilmekle beraber, bezelerin sıkılarak patlatılmaya çalışılmasından uzak durulmalıdır. Göz altında bulunan yağ bezelerine dokunulmamalı ve sıkılmamalıdır. Şimdi yağ bezesini tanımladıktan sonra göz altında yağ bezeleri nasıl oluşur, detayları ile anlatalım.

Göz altında yağ bezesi nasıl ortaya çıkar 

Bu şekilde iyi huylu tümörler her yaşta karşımıza çıkabilmekle beraber çoğunlukla 20-40 yaşları arasındaki yetişkinlerde görülür. Ailede görülen yağ bezelerinin ailenin diğer bireylerinde de görülebildiğinden, genetiksel olduğu söylenebilir.

 • Şeker (Diyabet hastalığı)
 • Hücrelerin düzenli büyümemesi (kanser oluşumu)
 • Yüksek kolesterol 
 • Ve sağlıksız beslenme gibi sağlık sorunların varlığı gözaltı yağ bezesi oluşumunu tetikler.
Gözaltında yağ bezesi tedavisi
 
3 tür göz altı beze rahatsızlığı vardır. Bunlar:

Siringoma: Büyük oranda göz çevresinde gözlenmekte olup, alt göz kapağında daha sık görüldüğü bilinmektedir. Göz ter bezlerinin iyi huylu bir tümörüdür. Hafif kabarık olmakla beraber 1-3 mm çaplı lezyonlardır ve deri kabartıları sarı-açık kahve renkli olabilmektedir.  Genelde erişkin kadınlarda rastlanılmakta olup, asya ırkı topluluklarda da sık görülmektedir. Siringoma gözaltı kapağında ve her iki gözde simetrik olarak oluşmaktadır. Tedavi edilemediğinden genellikle gözlem yeterli görülür. Çok büyük kist haline gelmiş siringomalara karşılaşılmadığı sürece bir şey yapılmaz. Lazerle tedavi yöntemleri mevcuttur. Birçok tıbbi kuruluş kardondioksit lazer kullanımını önermektedir. Klasik ve franksiyonel  modlara sahiptir. Tedavi sonrası ciltte yenilenme olduğundan göz altı morlukları ve kırışıklıklarda azalma da gözlenmiştir. 
 
Göz Altında Yağ BezesiKsantelezma: Yaşlı hastalarda sıkça görülen yağ-kolesterol plağıdır. Ameliyatla tedavi edilmesi gerekir. göz çevresindeki cildin ince yapısından dolayı ve bölgenin kan miktarının fazlalığı cerrahi müdahaleden sonra neredeyse iz kalmamasını sağlar. Genç hastalarda rastlanılması kolesterol yüksekliğinin işareti olabilir. Ve bu rahatsızlık göz kapaklarının (alt ve üst) iç kısımlarında bulunur. 

Tedavi yöntemleri olarak bir çok seçenek denenmiştir. Ancak koterizasyonlar, peelingler ve cerrahi olarak bu deri parçasının çıkarılması daha yaygındır. Uygulama için anestezi gereken bu tedavide yan etkilerle karşılaşılabilir ve iyileşme süreci uzundur. En çok tercih edilen tedavi şekli Karbondioksit fraksiyonel lazerdir. 

Milyum: Her yaşta görülme olasılığı olan ve sıklıkla karşılaşılan bir göz çevresi yağ bezesi rahatsızlığıdır. Parlak-sarımsı renklerde, yüzeysel 1-2 mm çaplı yuvarlak ve kabarık oluşumlardır. Bilhassa yanaklar ve göz çevresinde görünürler. Rahatsızlığın oluşum nedeni ortaya çıkarılamamıştır. Tedavi yöntemi için A vitamini kremlerin etkili olduğu söylenebilir. Bisturi iğne veya steril iğne uçları ile açılarak temizliği yapılabilir. Elektrocerrahi, lazer veya kryoterapi ile tedavi edilebilmektedir. 
 
Sonuç olarak; çoğunlukla önemsiz gibi görünen nedenlerden ortaya çıktığı görülen yağ bezeleri kimi zaman ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Göz altı yağ bezesi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden ihmal edilmeyerek, Sıkılmamalı ve bir an önce doktora başvurulmalıdır.
]]>
Tiroid Bezi Ameliyatı https://www.beze.gen.tr/tiroid-bezi-ameliyati.html Fri, 26 Oct 2018 03:23:02 +0000 Tiroit bezi ameliyatı, Tiroit bezi, metabolizma üzerinde önemli etkisi olan tiroit hormonlarını salgılar. Tiroit  hormonları tüm hücrelerin metabolizma hızlarını yani bir anlamda çalışma hızlarını belirler. Tir Tiroit bezi ameliyatı, Tiroit bezi, metabolizma üzerinde önemli etkisi olan tiroit hormonlarını salgılar. Tiroit  hormonları tüm hücrelerin metabolizma hızlarını yani bir anlamda çalışma hızlarını belirler. Tiroit bezi hastalıkları fonksiyonel ve yapısal olarak iki ana guruba ayrılır. Her iki grupta da çok sayıda ve çeşitte tiroit hastalığı bulunur. Tiroit bezi hastalıkların tedavisinde biri de ameliyattır. Ancak ameliyat seçeneği uygun hastada ve uygun zamanda yapılmalıdır. Tiroit bezi ameliyatın dan önce ilaç tedavisi uygulanır, tiroit hastalığın da öncelikle tercihimiz olan ilaç tedavisinde en büyük zorluk ilacı kestikten sonra hastalığın nüks etmesidir. Bu nüksün bir çok hastada ilacı kestikten sonra ilk iki yıl içinde görülür. Dördüncü ve beşinci yılın sonuna geldiğinde hastalığın ancak beşte biri normal şekilde kalabilir. Tiroit bezi ayrıca yan etkilerinden dolayı ilacı hayat boyunca kullanmak bir çok insanda ilaca bağlı yan etkileri geliştiği için ilaç bırakılarak sonunda ameliyata karar verilir. Tiroit bezi küçükte, büyüğe her türlü insanlarda görülen bir hastalık çeşididir 

Tiroid Bezi AmeliyatıTiroit bezi ameliyatı kimlere yapılır

Tiroit bezi ameliyatlarının temel ilkesi hormon üreten tiroit bezinin, hacminin küçülmesidir. Bu sayede hastaların büyük bir kısmında aameliyat sonrası tiroit fonksiyonları normale döner.  Tiroit bezi hastalıklarında cerrahi tedaviyle sonuçlandırmalıdır. Ameliyat genelde olacak hastada tiroit kanseri olduğu ince iğne biyopsisi ile kanıtlanmalıdır. Yapılan biyopsi patolog tarafından kanser açısından şüpheli olarak değerlendirilmiş olan hastalarda oluşturulmaktadır. İkinci olarak tiroit ameliyatında boyutu nedeniyle bası belirtileri oluşan veya kozmetik sorun yaratan nodülleri olan hastalarda bulunmaktadır. Kanser olduğu gösterilmemiş ve bu nedenle izlem kararı verilmiş nodülleri olan hastalarda çaplarının giderek büyümesi de ameliyat kararını vermemize neden olur. Üçüncü gruptaki hastalarda ise tiroit bezinin fazla miktarda hormon ürettiği hipertiroit hastalarından oluşmaktadır. Hipertiroit olan hastalarda bu durum ilaç veya radyo aktif iyot ile tedavi edilemez ise yada tedaviden sonra hipertiroit tekrarlanırsa bu hastalara ameliyat mutlaka önerilmekledir. Tiroitte ayrıca ilaç ve radyoaktif iyot tedavisinde yan etkisi ortaya çıkan hastalarda yada gebelik gibi tedavilerinin uygulanamayacağı hastalarda da yine cerrahi tedavi öncelikli hale gelmektedir. Tiroit bezi ameliyatından sonra tiroit fonksiyonları normale dönmektedir.

]]>
Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi https://www.beze.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezi-sismesi.html Fri, 26 Oct 2018 15:26:34 +0000 Koltuk altı lenf bezi şişmesi Tüm vücudumuzda olduğu gibi koltuk altlarımız da da lenf bezleri vardır. Koltuk altı lenf bezleri, kolun iç kısmında başlar ve meme çevresine kadar devam eder. 3-5 cm’lik nodüller halinde

Koltuk altı lenf bezi şişmesi Tüm vücudumuzda olduğu gibi koltuk altlarımız da da lenf bezleri vardır. Koltuk altı lenf bezleri, kolun iç kısmında başlar ve meme çevresine kadar devam eder. 3-5 cm’lik nodüller halinde olan bir yapıları vardır. Kol altında olan bu nodüller bazen şişerler. Koltukaltı lenf bezlerinin şişmesi bir enfeksiyon habercisidir. Eğer koltuk altında ki şişlik sertleşir ve  yara oluşursa bu bir iltihap ve enfeksiyon belirtisidir. Eğer Koltuk altı lenf bezi şişmesi 1 cm.’den büyükse bu durum ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Sadece bir bölgeyi etkileyen bir şişlik varsa,panik olacak bir durum değildir. Fakat şişlik kol altına ve meme dokusuna kadar inmişse hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Koltuk altı lenf bezi şişliklerinin başlıca nedeni ; 

 • Bakteriyal olanlar;  Enfeksiyonal iltihaplar, Kedi tırnağı, Lenfanjit, Lenfadenitdir. Zona, suçiçeği de Koltuk altı lenf bezi şişmesine neden olur. Ayrıca  akciğer kanseri, lösemi,lenfoma,  meme kanserin' de koltuk altında şişlik oluşur. 
 • Alerjilk olanlar; ,Mantar tifo aşısı, kızamık ve kabakulak hastalıkları ve aşılarında da Koltuk altı lenf bezi şişmesi görülür. Diğer tarafdan koltuk altı lenf bezi şişmesi koltuk altındaki istenmeyen tüyleri alırken oluşacak enfeksiyonlar ile koltuk altı spreyleri, deodorant ın ıncilde teması ile de oluşabilir. 
Koltuk altı lenf bezi şişmesi tanısı; Özellikle kanser vakaların da erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Hastalık ilk evrelerinde mercimek kadar düğüm şeklinde ve iltihaplıdır. İltihap daha sonra derine nüfuz eder ve apseler oluşur. İlerleyen süreçte daha geniş bir alana yayılmakta, koyu renkli bir görüntüsü olan yara ağrı yapar ve iz bırakır .

Kadınlarda meme kanseri, koltuk altından meme  çevresine kadar inen şişliklerle başlayabilir. Koltuk altlarında ya da kasıkta sivilceye benzeyen ancak çıban ağrısına benzer ağrılı, acı veren, kaşıntı yapan yaralar, hidraedenitis denilen bir rahatsızlık belirtisidir. hastalık, yağ bezelerinin iltihaplanması nedeniyle kıl çevre ve köklerinde sivilce olur. Sivilceler bulaşıcı olarak iltihap bağ dokusuna yayılır. Bu nedenle Koltuk altı lenf bezi şişmesi asla hafife alınmamalı dir. Özellikle hamilelikten sonra emzirme döneminde koltuk alt Lenf bezinde şişme oluşabilir. Eğer, emzirme dönemi bittikten sonra  şişlik halen yerinde duruyorsa, koltuk altındaki şişlik, küçük bir   yerdeyse, fakat sonradan büyümeye başlar veya arada bir oluşup sonra tekrar kaybolursa vakit kaybetmeden bir hekime başvurmak gereklidir. Bağ dokusunda fistül iltihaplanma, sisme, düğümlenme görülmekte ve sonuçta fibröz oluşur. Oluşan iltihap yağ ve ter bezlerine sıçrar. Hastalık erkek ve kadınlarda aynı oranda görülür.

Koltuk Altı Lenf Bezi ŞişmesiKoltuk altı lenf bezi şişmesi tedavisi 

Eğer bakteri ve enfeksiyon nedeni ile beze oluşumu varsa, ağızdan verilen antibiyotikler ile tedavi yapılır. 

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalarda, bu hastalığı olanları kesin olarak peynir yemesin. Çünkü peynir, asidoza ve iltihaplanmaya neden olur.. Yine bu durumdaki hastalar siyah çay, kahve ve kolalı içecek içilmemelidir. Bu içecekler bağırsağı kurutur, vitamin, mineral ve aminoasitlerin vücuda alınmasını önler. Ayrıca bu hastaların hayvansal besinleri altı ay kadar tüketmemesi, akşam yemeğinde  biraz yoğurt, meyve ya da yeşil salata yemeli, sebze çorbası içmelidir. Çünkü et ve et ürünleri de asidoza sebebiyet vermektedir. Kanser türevi alt yapısı olan koltuk altı lenf bezi şişliklerin de cerrahi müdahale yapılmaktadır.

]]>
Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı https://www.beze.gen.tr/bebeklerde-tukuruk-bezi-iltihabi.html Sat, 27 Oct 2018 07:42:49 +0000 Bebeklerde tükürük bezi iltihabı, çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ve çocuklarda tükürük bezi iltihaplanmasının etkisi olarak en çok kabakulak vakalarına rastlanır. Tükürük bezi iltihabına Sialade Bebeklerde tükürük bezi iltihabı, çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ve çocuklarda tükürük bezi iltihaplanmasının etkisi olarak en çok kabakulak vakalarına rastlanır. Tükürük bezi iltihabına Sialadenitis da denilmekte olup, tükürük genellikle çenealtı ve kulakaltı tükürük bezlerinde meydana getirdiği  bakteriyel enfeksiyonlardır.  Tüm tükürük bezleri ağız içindeki çeşitli bölgelere açık kanallar aracılığı ile ürettikleri tükürükleri boşaltırlar. 400-500 adet küçük tükürük bezi olmasının yanı sıra 3 adet büyük tükürük bezi vardır. Bunlar: 

Parotis bezi: Kulakların ön kısmında, çene üzerinde iki yanak bölgesinde birer adetten toplam 2 tane bulunmaktadır. Bu bezlerin enflamasyonu protit yani kabakulak olarak adlandırılır.

Submandibuler bezler: Çene altının her iki tarafında bulunmakta olup, 2 adettir.

Sublingual bezler: 2 tanedir. Bu bez türleri dilin alt kısmında ağız tabanında bulunur 

Tükürük bezi iltihabı nasıl meydana gelir

Bu tür iltihaplanmalar sıklıkla meydana gelen enfeksiyonlardır ve tekrarlama eğilimi vardır. Örnek olarak özellikle bebeklerde çok sık rastlanan kabakulak virüsü gibi virüs türleri tükürük bezlerinde iltihaplanmaya sebep teşkil eder. Kabakulak enfeksiyonu aracılığıyla oluşan tükürük bezi iltihapları çoğunlukla bebekler ve çocuklarda görülmekte iken, yetişkinlerde görüldüğü de bilinmektedir. Kabakulak aşısının günümüzde kullanımı sayesinde kabakulak enfeksiyonu vakalarında azalma görülmektedir.

Bebeklerde tükürük bezi iltihabının belirtileri: Kulak önünde veya çene altında şişlik olması, ağız açmada zorlanma, ağız kuruluğu,ateş yükselmesi, anormal tat duyusu, yemek yerken ağızda yada yüz bölgesinde ağrı duyma, yüzün kan kısmından veya boynun üst kısmında kızarıklık görülmesi şeklinde belirtiler ile karşılaşılabilir.

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabıBebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Tedavi Yöntemleri
 • Kabakulak Tedavisi: Kulak altlarında oluşan şişkinliklere sıcak baskı yapılmalıdır. Hasta bebeğe bolca sıvı içirilmeli, istirahat etmesi sağlanmalıdır. Çocuklarda ağrı kesiciler de kullanılabilir. 
 • İlaç Tedavisi: Bakterilerden kaynaklanan tükürük bezi enfeksiyonlarında antibiyotikler kullanılır. İlaçla birlikte bolca su tüketilmelidir.
 • Kanal Tıkanıklığı Açılması: Tükürük bezi kanallarının tıkanması halinde mukus yoğunluğunu azaltan mukolitik ilaçlar kullanılmalıdır.Sıvı takviyeler verilmelidir. Tükürük salgısını artırıcı limon gibi maddeler de tıkanıklığın açılmasında faydalıdır. Ilık tuzlu su ile gargara yapmak da kanalları açarak tükürük salgısını artırır.
 • Cerrahi Müdahale: İrinli tükürük bezi iltihabı durumlarında ilaçla tedavi çözüm vermezse, cerrahi müdahale ile iltihaplı ve irinli kısmı boşaltabilir. Tükürük bezi iltihap vakaları devamlı yenileniyorsa ve tedaviye cevap alınamıyorsa tükürük bezi cerrahi müdahale ile alınabilir.
Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Korunma Yöntemleri
 • Limonlu su içmek
 • Tuzlu su veya ada çayı ile yapılan gargara sıvıları kullanmak
 • Ilık bir bezle ağız çevresine masaj yapmak
 • Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısını artırmakta faydalıdır.
 • Kaynamış su içine toz soda eritilerek elde edilen karışım ile gargara yapmak (Tuz kullanması sakıncalı olan hastalar için)
 • Bol su içmek, vücudu susuz bırakmamak.
 • Ağız bakımları eksiksiz yapılmalı, ağız, diş iltihaplanmaları veya diş çürüklerinde tedavi aksatılmamalıdır.
]]>
Tiroid Bezinin Fazla Çalışması https://www.beze.gen.tr/tiroid-bezinin-fazla-calismasi.html Sat, 27 Oct 2018 18:02:24 +0000 Tiroid bezinin fazla çalışması, tıptaki ismi ile hipertiroidi veya tirotoksikoz olan ve tiroit bezini kanda bulunan bir tür antikorun uyarması ve aşırı hormon salgılaması sağlaması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızl
Tiroid bezinin fazla çalışması, tıptaki ismi ile hipertiroidi veya tirotoksikoz olan ve tiroit bezini kanda bulunan bir tür antikorun uyarması ve aşırı hormon salgılaması sağlaması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kanda bulunan bu antikor tiroit bezine aşırı hormon üretmesini sağlamakla kalmayıp, bu bezi aşırı büyütmesi sonucu guatr hastalığına da yol açabilmektedir. Hipertrioidi hastalığını yaklaşık 200 sene önce araştıran ve tanımlayan Basedow - Graves adlı birisi alman diğeri İrlandalı  iki bilim adamı, bu hastalığa ismi olarak Basedow hastalığı olarak anlatmışlardır. Bu hastalığa sebep olan antikorun nasıl üretildiği ve nedeni bilinmemekle birlikte, bazı ailelerde sık görülmesi bu hastalığın genetik olabileceği kanısına varılmış olunsa da, diğer taraftan genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin de bu hastalığı tetikleyici bir rolü olabileceği düşünülmüştür. Bu konuda yapılan çalışmalarda ise, henüz bu hastalığa sebep olan etkenin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda bir görüşte büyük yaşamsal olayların getirdiği bir stresinde rolü olabileceği de düşünülmektedir.

Tiroit bezi, besinlerle aldığımız iyot tiroit bezi tarafından kandan çekilerek depolar, iyot ise tiroit bezinin ürettiği T3 ve T4 hormonlarının ana yapısını meydana getirir. T4 Hormonu T3 hormonunda daha fazla salgılanmasına karşılık kan ve dokularda T3 hormonuna dönüşerek tüm işlevler T3 hormonu tarafından gerçekleştirilir. Tiroit bezi hormonları gerek diğer hormonların üretilmesinde gerekse hücrelerin onarılması ve çoğalmasında ve metabolizmanın normal işlemesinde oldukça büyük öneme sahiptir. Vücutta baş gösteren ağır ateşli hastalıklar, beslenme bozukları ve stres gibi durumlarda kandaki tiroit salgısını hormonlarını azaltarak enerji tasarrufu yapmasını sağlar. Tiroit hormon salgısının azalması ile metabolizma yavaşlar ve dolayısıyla vücut işlevleri bu süreç devam ettiği sürece yavaşlamış olur. Tiroit salgısının aşırı fazlalığı guatr hastalığına sebep olur, bunu önlemenin yolu ise vücuda ek iyot alımı veya iyotlu tuz kullanımıdır. Tiroit bezinin aşırı çalışması vücutta bir çok sorunlara yol açabilmektedir, bunlardan başlıcaları şöyledir.  

Tiroid Bezinin Fazla ÇalışmasıTiroit bezinin fazla çalışması ile ortaya çıkan belirtiler
 • Kilo Kaybı, 
 • Terleme ve sıcağa duyarlılık
 • Asabiyet
 • Nefes darlığı
 • Kalp Çarpıntısı
 • Kas zayıflığı 
 • Ellerde titreme
 • Adet kanamasında düzensizlikler
 • Bağırsak sorunları 
 • Deri saçlar ve tırnaklar
 • Göz sorunları
 • Guatr
Hipertiroidi hastalığının genel hatları ile belirtileri bu olsa da, tiroit bezi fazla çalışması herkeste aynı etkiyi göstermez, gençlerde bu etkiler hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve birkaç haftada çok hızlı bir şekilde gelişebilir, İleri yaşlarda ortaya çıkmasının belirtileri ise, iştahsızlık, kaslarda güçsüzlük ve duygusal duyarlılık olduğu gibi, genç kadınlardaki etkisi ise yerinde duramama ve aşırı aktiflik olarak kendini gösterebilmektedir. Bu hastalığın teşhisi için kan testinin yanı sıra, uzman bir hekim tarafından bir çok testlerde istenebilir, bunun başında tiroit sintigrafisi de isteyebilir. Kadınlarda menopoz döneminde daha sıklıkla görülen hipertrioit, kemik erime riskini de artırıcı bir rol oynar, bu sebeple tiroit bezinin fazla çalışması tedavisi mutlaka eksiksiz ve aksatmadan yapılmalıdır. 
]]>
Tükürük Bezi Şişmesi https://www.beze.gen.tr/tukuruk-bezi-sismesi.html Sun, 28 Oct 2018 16:01:40 +0000 Tükürük bezi şişmesi, Tükürük bezleri ağız içerisinde tükürük salgılamak ve salgıyı ağız içerisine ulaştırmak ile görevlidir. Tükürük bezleri üçe ayrılır. Bunlar; Parotis tükürük bezleri, çene altı bezleri ve Tükürük bezi şişmesi, Tükürük bezleri ağız içerisinde tükürük salgılamak ve salgıyı ağız içerisine ulaştırmak ile görevlidir. Tükürük bezleri üçe ayrılır. Bunlar; Parotis tükürük bezleri, çene altı bezleri ve dil altı bezleridir. Tükürük bezlerinde oluşan şişlikler ödem yani taştan kaynaklı olabilir. Bu durumda taşların yaratmış olduğu tıkanıklıktan ötürü yermek yerken yaşanan sıkıntılar meydana gelir. Ama bir süre sonra yavaş yavaş inerler. Tekrar nüks etmesi durumu yeni bir yemek yeme olayı gerçekleştiğinde olur. Tükürük bezleri içerisinde biriken tükürük içerisinde zamanla mikroplar daha kolay üremeye ve şiddetli ağrılar meydana getirmeye başlar. Ayrıca tedavisi yapılmadığında hastada apse yani iltihaplanmaya neden olur. Bazı insanlarda olan tükürük bezlerinin bulunduğu ana kanallar daha dar olabilir bu durumda kişinin yeteri kadar tükürük akımını gerçekleştirememesine ve oluşan tıkanıklığında iltihaplanmaya neden olmasına sebep olur. 

Tükürük bezi şişmesi tanısı;

Tükürük bezi şişmeleri genellikle akut iltihaplı siyaladenittir. Belirtileri ağrılı bilateral şişme şeklindedir. Şişliğin oluştuğu bölgede cilt yüzeyinde kızarıklık ve bazı sistemik semptomlar oluşur. Bu tür hastalıklarda tükürük bezlerinden sadece bir tanesini etkilenir. Bu tür şişlik durumları genellikle stafilokok ve streptokok ajanlardır. Tanısı konurken doktor tarafından hastada lökositoz ve artan CRP değerlerine bakılır. Ayrıca bezden pürülan akıntı dediğimiz akıntı gelir. İçerisinde bakteriyel kültür olup olmadığına bakılabilmesi için akıntıdan örnek alınarak laboratuvara gönderilir. 

Tükürük Bezi ŞişmesiTükürük bezi şişmesi tedavisi;

Bu hastalıkta hasta sürekli şiddetli olan semptomlara görüyor ise tedaviye intravenöz ilaç tedavisi ile başlanılır. Doktor tarafından verilecek olan bu ilaç günde üç defa kullanılarak uygulanır. Ayrıca oral yolla da uygulanan tedaviler olan amoksisili klavülanik asitle tedavi devam ettirilir. Pürülan akıntı yaşayan hastalar için ise anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır. 

Bu hastalığın dışında tükürük bezi şişmeleri Siyaladenoz, Sjögren sendromu, viral enfeksiyonlar ve tükürük bezi tümörleri de olabilir. Bu durumda hastalığın hangisi olduğunun anlaşılması için gereken laboratuvar testleri mutlaka yapılmalıdır. Her hastalığın tedavi şekli kendisine özgü olup özellikle tümör vakıalarında iyi huylu mu, kötü huylu mu bakılması için numune alınmalıdır. İyi huylu tümörler yapılacak cerrahi müdahale ile tamamen ortadan kalkabilir ama kötü huylu bir tümör ise ne kadar süredir bu hastalığın olduğu aşaması ilerleyişi süreci hepsi araştırılmalıdır. Özellikle tümörden şüphelendiğinde açık biyopsi yapmak çok tehlikeli ve sakıncalıdır. O yüzdende ultrasonografi ve ince iğne aspirasyonu biyopsisis yapılmalıdır. Tükürük bezlerinde oluşan şişlikler tümörden kaynaklı ise genellikle bu tümör hastalığı parotis bezlerinde oluşmaktadır. Burada oluşan tümörlerin yüzde sekseni de iyi huyludur. Submandibuler bez tümörleri çok nadir görülen tümörlerdir. Bu tip tümörlerinde yarısı çoğunlukla kötü huyludur. 

Tükürük bezi şişmelerinin anlattığımız gibi bir çok çeşidi vardır. Burada önemli olan hastalığın hafife alınmaması ve doktora gidilmesidir. Şişliğin neden kaynaklandığının tanısının konulması ve en kısa sürede tedavisine başlanması çok önemlidir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Epifiz Bezi https://www.beze.gen.tr/epifiz-bezi.html Mon, 29 Oct 2018 05:04:07 +0000 Epifiz bezi, Epifiz omurgalı tüm canlı türlerinin beyinde yer alan mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir. Epifiz bezi beynin iki tarafında olan yuvarlak talamik borusu arasında beynin tam orta kısmında yer alır. Bu bezin beyni Epifiz bezi, Epifiz omurgalı tüm canlı türlerinin beyinde yer alan mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir. Epifiz bezi beynin iki tarafında olan yuvarlak talamik borusu arasında beynin tam orta kısmında yer alır. Bu bezin beynimizdeki en büyük işlevi uyku paternini ve mevsimsel olarak fotoperiyotları düzenleyen melatonin maddesini salgılar. Bu epifiz bezin bir diğer adı da pineal bezdir. Bir mercimek tanesi kadar olan bu bez hipofiz bezimizin hemen arkasında olan küçük bir oyuk içerisinde bulunur. Canlıların gündüz gece döngülerini kontrol eden melatonin maddesini salgılayarak bedenimizin enerjisini arttırmaya yani tüm fiziksel hareketlerimizi rahatlıkla yapmamızı sağlar. Epifiz bezi, aynı zamanda psişik diye adlandırdığımız güdülerimizi harekete geçirir. Bu sayede yaşamda edindiğimiz deneyimlerimizi genişleterek veya sınırlayarak bizlerde bir potansiyel oluşturur. 

Epifiz bezi yapısı;

Epifiz bezi, lobüler yapıdaki pinealosit kümeleri ve hepsinin etrafını çevreleyen bağ dokusundan meydana gelir. Piameterinin uzantısı olan bu bez bir kapsül ile çevrilmiştir. Epifiz bezinin ana hücre yapısı pinealosittir. Bu hücre dışında ayrıca dört hücre tipi aha vardır.

Bunlar;
 • pinealositler: Melatonin salgılarlar.
 • Perivasküler makrofajlar: Damarların çevresindeki antijen sunucu hücrelerdir.
 • İnterstsiyel hücreler: Bu hücreler ise pinealositlerin arasında yer alan hücrelerdir.
 • Pineal nöronlar
 • Peptidemik nöron benzeri hücreler: Bu hücreler ise parakrin fonksiyon görürler.
Epifiz bezlerinde yaş ilerledikçe içeriklerinde fosfor, kalsiyum ve flor içerirler. Epifiz bezin içerisindeki pinealositler gözlerde bulunan fotoreseptörlerle benzerlik içerisindedir. Bu durum sonucunda da epifiz gözümüzün ortak bir embriyolojik kökten geldiği kanısını yaratmıştır. Beyinde bulunan pek çok bölgenin aksine epifiz bezi, beyinde kan ve beyin bariyerin dışında olan bir bezdir. Sirkadyen ritmi oluşturan ışık uyaranları ile gözden ışık epifize ulaşır. 

Epifiz BeziEpifiz bezi işlevi;

Eski bilim ve insan araştırmacıları beyinde bulunan epifiz bezini başka büyük bir organın kalıntı olduğunu düşünürlermiş. İlk olarak epifiz bezi hayvanlar üzerinde araştırılmış olup bir ineğin epifiz ekstrelerinin kurbağa derisinde renk açtığı bilgisine ulaşılmıştır. Daha sonrasında 1958 yılında Yale Üniversitesinde yapılan çalışmalarda deri hastaları için bir yöntem olan epifiz ekstreleri kullanılmıştır. Bu sayede içerisinde ürettiği melatonin hormonunu izole etmişlerdir. Bu madde başlarda istedikleri etkiyi vermese de, pek çok gizli kalmış bilginin de ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Epifiz bezi, içerisinde bulunan melatonin hormonu triptofan ve amino asitten meydana gelir. Özellikle uyku esnasında yani karanlıkta epifiz bezinin daha çok ürettiği melatonin, aydınlıktaki üretimi daha azdır. Epifiz bezinin insandaki tüm fonksiyonları tam olarak bilinmese de sirkanyen ritm özellikle uyku bozukluğu tedavilerinde sıkça kullanılır. 

İnsanlarda olan epifiz bezi bebeklikten itibaren iki yaşına kadar büyür ve oluşur. Bundan sonraki dönemlerde sabit olarak kalır. Herhangi bir gelişme veya büyüme göstermez. Çocuklarda olan melatonin seviyesinin çok yüksek olmasının sebebi ise cinsel olgunlaşmaya bağlı bir inhibe olarak nitelendirilir. Ayrıca epifiz bezlerinde oluşan tümör vakıalarında erken cinsel olgunlaşmaya neden olur. İnsanlarda ergenlik dönemi yaklaştıkça melatonin üretimi yavaşlar ve düşüş gösterir. Yetişkin insanlarda epifiz kalsifiyesi olması çok tipik ve bilinen bir durumdur.

Bir başka deyişle epifiz bezi insanların üçüncü gözü olarak da nitelendirilir. Dış dünyaya ve bilinmeyenlere karşı yetenekleri olduğu inanılan üçüncü göz kişileri bütün yaşa]]> Tiroid Bezinin Az Çalışması https://www.beze.gen.tr/tiroid-bezinin-az-calismasi.html Mon, 29 Oct 2018 05:36:42 +0000 Tiroid bezinin az çalışması, hormonlarının kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülür. Vücut dokuları için gerekli miktarda tiroid hormonu salg Tiroid bezinin az çalışması, hormonlarının kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülür. Vücut dokuları için gerekli miktarda tiroid hormonu salgılanamaması durumunda kanda tiroid hormonlarının düzeyi düşer ve dokulara yeterli miktarda hormon ulaşmaz.

Tiroid bezinin az çalışmasının etkileri; Vücut hareketleri yavaşlar, hasta kolay üşümeye başlar, çabuk yorulur, kilo alma, saç dökülmesi, ciltte kuruma, kabızlık, unutma gibi belirtiler ortaya çıkar. Tiroid bezi, vücudun pek çok dokusundan daha fazla damarlara sahiptir ve metabolizmayı düzenleyip, hormonların vücuda salgılanmasını sağlar. Tiroid bezinin çalışmaları hakkındaki bilgiyi, beyinde hipofiz adı verilen bölümden salgılanan TSH hormonu verir. Bu madde tiroid bezinde hormon salgılayan yapıları uyarıp daha çok hormon üretilmesini ve kana gitmesini sağlar. Tiroid bezi az çalıştığında hipofizden TSH nın kana verilmesi artar.

Hipotiroidi vücudun bağışıklık sisteminde, kendi  doku hücrelerine savaşı açmasıyla ortaya çıkar ve otoimmün tiroidit adı verilen tiroid bezi iltihabı, tiroid bezinin bir sebepten dolayı ameliyatla alınması veya iyot tedavisi sonucu olur. Bu durum genellikle hayat boyu sürer ve hastanın tiroid hormonunu ömrü boyunca hap şeklinde ağız yoluyla alması ve bir doktor kontrolünde olması gerekir.

Tiroid bezinin çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır

Tiroid daha fazla hormon üretmeye başlarsa hipofiz TSH üretimi azalır, kanda bakılan TSH ölçümü standart sınırların altında değerler gösterir. TSH nin yanı sıra serbest T4 (FT4) serbest T3 (FT3) hormonlarının ölçümü de bazı durumlarda tiroidin çalışmaları hakkında bilgi verir.

Tiroid Bezinin Az ÇalışmasıKaç çeşit hipotiroidi vardır

Hipotiroidinin oluş yerine göre dört türü vardır.
 • Primer hipotiroidi: En çok görülen hipotiroidi türüdür. Bu türdeki hipotiroidi de hastalık tiroit glandındadır. 
 • Sekonder hipotiroidi: Nadir olarak görülür. Burda hastalık beynin alt kısmında bulunan hipofiz glandındadır. 
 • Tertier hipotiroidi: Beyinde bulunan hipotalamus bozukluğu ile ortaya çıkar. TRH yetersizliği vardır.
 • idiyopatik hipotiroidi;. Hipotiroidiyi yapan sebep belli değildir.  
Primer hipotiroidinin sebebi nelerdir

Primer hipotiroidi sebeplerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:
 • Tiroit dokusunun bozukluğu;
 • Kronik otoimmun tiroiditler (Hashimoto tiroiditi) Radyoiyot veya radyoterapi tedavisi.
 • Tiroit operasyonu (bölgesel veya toplam) 
 • Doğumsal olarak tiroit glandının yokluğu
 • Tiroithormon  yapımında bozukluk. (İyot eksikliği veya Antitiroit etki veren ilaç veya maddelerin alımı, Lithium, iyot, iyot içerikli ilaçlar yada film çekiminde kullanılan iyot içeren kontrast madde)
Tiroid bezinin az çalışması sebebiyle dünyada en yaygın olan iyot yetersizliğine bağlı primer hipotiroididir. İyot olan bölgelerde ise en sık neden kronik otoimmun tiroiditlerdir (Hashimoto hastalığı).

İkincil ve tertier hipotiroidinin sebebi nelerdir

Hipofiz hastalıkları: Hipofiz urları, hipofiz ameliyatlı, Sheehan sendromu. 

Hipotalamik hastalıklar: Hipotalamus tümörleri, iltihap veya diğer marazları.

Tiroid bezinin az çalışması durumuna bağlı 4 türlü Klinik hipotiroidi mevcuttur:
 • Aşikar hipotiroidi
 • Belirtiler çok aşikardır, T3 ve T4 düşük TSH çok yüksektir
 • Düşük hipotiroidi
 • Klinik belirti az, T4 düşük veya normal, T3 normal, TSH ise orta yükselmiştir.
 • Subklinik hipotiroidi
 • belirti yoktur. T4ve T3 normal, TSH hafif]]> Peniste Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/peniste-yag-bezesi.html Tue, 30 Oct 2018 01:38:50 +0000 Peniste yağ bezesi, Vücudumuzun her yerinde yağ bezesi çıkabileceği gibi penis bölgesinde de yağ bezesi çıkabilmektedir. Peniste yağ bezesi olmasında temizliğin büyük önemi vardır. Gerekli olduğu kadar temizlenmeye Peniste yağ bezesi, Vücudumuzun her yerinde yağ bezesi çıkabileceği gibi penis bölgesinde de yağ bezesi çıkabilmektedir. Peniste yağ bezesi olmasında temizliğin büyük önemi vardır. Gerekli olduğu kadar temizlenmeyen penis bölgesin de mikroplara bağlı olarak yağ bezesi oluşma ihtimali vardır. Temizlik kadar bir diğer önemi olan da sünnettir, sünnetin yağ bezesi oluşmamasına büyük katkısı vardır. Çünkü penisin sünnet olunan derisi ve penisin baş bölgesi arasında penisin salgıladığı salgılar birikmektedir sünnet bu salgının birikmesine engel olmaktadır. Yağ bezesi dediğimiz bezeler ise bu penisin salgıladığı salgıların penis başında birikmesi ile oluşmaktadır. Küçük sarı renkte baş gösteren bu bezeler zaman zaman büyüme gösterebilir bu da kişiyi oldukça rahatsız eder duruma gelebilmektedir. Kötü sağlık koşulları altındaki tedavi şartları da büyümesinde etkili olabilir. Tedavi edilirken hijyen olan ortamlarda olmasına dikkat edilmelidir. Bu yağ bezeleri çocuklara nazaran genellikle yetişkin erkeklerde görülmektedir.

  Peniste oluşan yağ bezeleri belirtileri

  Kabartı şeklinde ve sarı benekli lekelenmeler olarak belirti gösterebilir. Vücudun başka bölgelerinde çıkan yağ bezeleri ağrıya neden olabilir fakat peniste yağ bezesi genellikle ağrıya neden olmaz ancak iltihaplanırsa yağ bezesi ağrı oluşabilir. Sünnet olmamış kişilerde sünnet derisinin alt kısmında oluşabilir. Büyüyen bu yağ bezeleri ağrı rahatsızlık verebilir. Bu şekilde büyüme gösterdiği takdirde sağlık acısından tehlikeli olma ihtimaline karşı hemen bir doktora başvurulmalıdır. Fiziksel muayene sırasında yağ bezesi kolay bir şekilde anlaşılabilir. Fakat yağ bezesi görünümünde olup da tümörde oluşabilmektedir. Bu durumu anlayabilmek için doktorunuz biyopsi önerir, özellikle de ağrı oluşmaya başlamış ise doktorunuz kötü huylu tümör olma ihtimaline karşı mutlaka biyopsi yapmayı uygun görür.

  Peniste Yağ BezesiPeniste yağ bezesinin tedavisi

  Bu oluşan yağ bezelerinin tedavisi de oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Çünkü tedavi edilmediği takdirde yağ bezeleri penisin tamamına yayılmaya başlayabilir. Hatta daha da ihmal edilirse vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Yağ bezeleri büyüdüğü takdirde penisin görünümünde anormal şekiller oluşturabilir ve idrarın yapılmasına engel olabilir. Peniste yağ bezesi genelde kısa sürede büyüme göstermez. Fakat küçük operasyonlarla tedavi edilmesinde yarar vardır. Öncelikle sünnet olmamış kişiler sünnet edilerek yağ bezelerinin iltihaplanmasının önüne geçilir. Sünnet işleminden sonra ise küçük işlemler ile yağ bezeleri alınabilir. Bu şekilde oluşmuş bezelerin içerisinde yağ hücreleri olduğu için kendiliğinden geçmemektedir. Bunun için kendiliğinden geçmesi beklenmemeli mutlaka tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

  ]]>
  Boğazda Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/bogazda-yag-bezesi.html Tue, 30 Oct 2018 23:34:35 +0000 Boğazda Yağ Bezesi, Boğazda meydana gelen yağ bezesi sorunu oldukça önemli bir husus olup bu rahatsızlığa karşı bir an önce tedbir alınması gerekir. Ayrıca bu hastalık bedenimizin en hassas bölgesinde olması sebebi ile Boğazda Yağ Bezesi, Boğazda meydana gelen yağ bezesi sorunu oldukça önemli bir husus olup bu rahatsızlığa karşı bir an önce tedbir alınması gerekir. Ayrıca bu hastalık bedenimizin en hassas bölgesinde olması sebebi ile ayrıca dikkat edilmesi gerekilen bir husustur. Bunun ile birlikte bu rahatsızlığı yaşayan hastaların Boğazda Yağ Bezesi sorunu hakkında detaylı bilgileri almaları gerekir. Bu rahatsızlığı araştırarak nedenleri hakkında bilgi sahibi olması oldukça faydalı bilgiler edinmesini sağlayacaktır.

  Boğazda Yağ Bezesi Sorunu Kimlerde Görülür

  Özellikle yaşlılarda ve yetişkinlerde görülen bu rahatsızlık aynı zamanda toplumumuz her kesiminden insanının başına gelebilmektedir. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığa yakalanan hastaların dikkatli olmalarında fayda vardır. Aksi halde yaşları itibari ile bir takım sorunların da beraberinde yaşanması söz konusudur.

  Bu sorun aynı zamanda kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğü yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu durumun en temel sebebi ise kadınların özel sebeplerinin bulunmasıdır. Yani kadınlarda meydana gelen bir takım değişimler beraberinde bu rahatsızlıklara yakalanmalarına neden olmaktadır. Adet görme gibi özel durumların yaşanması ile birlikte kadın cildinde bazı sorunların yaşanması mümkündür. Yine aynı şekilde doğum sonrasında bedenin birçok yerinde ve Boğazda Yağ Bezesi sorunun yaşanması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kadınlarda görülen yağ bezesi oranı erkeklere nazaran çok daha fazla bir şekilde meydana gelmektedir. Ayrıca bu durumun bir diğer sebebi ise erkeklerde yoğun kas yapısı nedeni ile yağ bezesi sorununa yakalanmalarını zor olmasıdır. Kadınlarda ise oldukça fazla yağ bulunması sebebi ile Boğazda Yağ Bezesi sorununa yakalanmaları daha kolaydır.

  Boğazda Yağ Bezesi

  Boğazda Yağ Bezesi Sorununun Belirtileri Ve Nedenleri

  En temel belirtisi ve nedeni düzensiz ve sağlıksız beslenmelerden kaynaklanan bu durum beraberinde birçok sorunun da yaşanmasına neden olmaktadır. Yani Boğazda Yağ Bezesi sorunu beraberinde birçok hastalığın oluşmasına sebep olduğu bilinmektedir. Bunun ile birlikte bedenimizin hassas noktalarından birisi olan boğaz bölümü aynı zamanda hastalığın ilerlemesi halinde birçok tehlikeye de maruz kalması mümkündür. Özellikle boğazda meydana gelen şişlikler, kızarıklıklar ve morarmalar beraberinde Boğazda Yağ Bezesi sorununu da tetiklemektedir.

  Sürekli olarak aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi beraberinde bu sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun ile birlikte bu sorun bedenin aşırı yağlanmasına ve cildin hava almamasına neden olmaktadır. Hastaların bu hususa dikkat etmeleri sağlığını tehlikeye atmamaları gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde geri dönüşü olmayan sorunların yaşanması oldukça kolaydır. Şimdiden önlem almak gerekir. Bu sebepten ötürü Boğazda Yağ Bezesi sorununa karşı alınması gereken tedbirleri bilmek ve uygulamak gerekir.

  Boğazda Yağ Bezesi Sorununa Karşı Yapılacaklar

  İlk olarak kesinlikle uzman bir doktor denetiminin olması gerektiğini en başta belirtmiştir. Bu rahatsızlığa yakalanan hastaların ilk yapmaları gereken şey alanında uzman bir cildiye hekimine başvurmaları şarttır. Aksi halde hastalığın ilerlemesi söz konudur. Zira bu rahatsızlık kendiliğinden düzelen bir sorun değildir. Bu rahatsızlık için kesinlikle ameliyat olunması gerekir. Çünkü Boğazda Yağ Bezesi oluşumuna karşılık olarak hiçbir krem, merhem ya da ilaç etki etmemektedir. Bu sebepten ötürü hastaların cerrahi müdahaleden korkmamaları gerekir.

  Alınması gereken diğer önlemleri ise kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

  • Spor ve yürüyüşlerin yapılması
  • Az ama sağlıklı beslenmek
  • Stres ve kaygıdan uzak bir hayat yaşamak
  • Doktor denetiminde hareket etmek
  • Birtakım eg]]> Beze https://www.beze.gen.tr/beze.html Wed, 31 Oct 2018 16:14:39 +0000 Beze rahatsızlığı bilim adamları tarafından uzun yıllar boyunca araştırılan ve çalışılan bir konu olup tam anlamı ile nasıl meydana geldiği hakkında net bilginin olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak yalnızca b Beze rahatsızlığı bilim adamları tarafından uzun yıllar boyunca araştırılan ve çalışılan bir konu olup tam anlamı ile nasıl meydana geldiği hakkında net bilginin olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak yalnızca bezenin deri altında biriken yağ tabakaları neticesinde meydana geldiği ile ilgili olarak çıkarımda bulunmak söz konusudur. Özellikle aşırı yağlı ve tuzlu besinler tüketen bireylerde bu durumun ortaya çıkması mümkündür. Bunun dışında sebebi bilinmeyen ve kendiliğinden ortaya çıkan Beze sorunları oluşması durumu da söz konusudur.

   Beze Rahatsızlığı Kimlerde Görülür

   Hemen hemen toplumun her kesiminden insanın başına gelmesi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. Bunun yan sıra en çok yaşlı kimselerde ve yetişkinlerde sık sık görüldüğü bilinmektedir. Bunun ile birlikte kadınların özel durumlarından kaynaklanan Beze hastalığı sorununun da yaşanması mümkündür. Bu rahatsızlık kadın ve erkeklerde eşit miktarda görüldüğü bilinmektedir. Yaş aralığı olarak genellikle 30’lu yaşlardan itibaren meydana geldiği görülmüştür. En çok 50 yaşlarından sonra kendini göstermektedir.

   Beze Yağı Nerede Çıkar

   Beze yağı rahatsızlığının yaşanması bedenin her noktasında yaşanması söz konusudur. Ancak yalnızca kafa derisi ve ayak altı yapılarında oluşması mümkün değildir. Bu iki yer oldukça hassas bölgeler olması sebebi ile beze çıkması mümkün değildir. Özellikle de ayakaltında sürekli bir hareketlilik olması sebebi ile Beze yağı oluşumu söz konusu değildir. Bunun ile birlikte bezenin görüldüğü yerleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

   • Yüz ve çevresinde (alında, göz çevresinde, yanaklarda ve çenede)
   • Boyunda ve ensede
   • Omuzlarda ve kollarda
   • Sırt ( bel ) bölgesinde
   • Göğüste ve en çokta göbek çevresinde
   • Kalçada
   • Kasıklarda
   • Bacaklarda ve ayaklarda Beze oluşumu söz konusudur.

   Beze

   Beze Oluşumunun Belirtileri Ve Nedenleri

   Beze yağının nasıl meydana geldiği konusunda yapılan çalışmalar halen devam etmektedir. Bu sorunun çözümü ile ilgili olarak neler yapılması gerektiği araştırılmaktadır. Ancak bezenin neden ortaya çıktığı ve ne gibi belirtileri olduğu ile ilgili sağlıklı bir bilgiye ulaşılmış değildir. Bezeler yalnızcı derinin altında yer alan birikmiş yağ tabakaları olup hastaya zor anlar yaşatan bir hastalık olarak bilinmektedir. Bunun dışında elde edilen herhangi bir bilgi söz konusu değildir.

   Beze Rahatsızlığa Karşı Yapılması Gerekenler

   Beze sorunu kendiliğinden çözülebilen bir sorun olmadığı için bu hastalık ile ilgili olarak bazı tedbirlerin alınmasında fayda vardır. Beze sorunu beraberinde birçok hastalığa neden olması sebebi ile bu hastalığa yakalandığımız andan itibaren mutlaka uzman bir cildiye doktoruna görünmemizde fayda vardır. Bu soruna karşı yapılması gereken en temel sorumluluğumuz bu olmalıdır. Kendimizin alacağı tedbirler sınırlı olup iyileşme noktasında detaylı bilgiyi almamız gerekir. Bunun için doktorumuza danışmamız şarttır. Doktorumuzun tavsiyesi üzerine hareket etmek gerekir.

   Beze Yağı Ameliyatı

   Beze sorununun tek çözüm yolu ameliyat olup kişilerin beze ameliyatı olmasından korkmamaları gerekir. Zira bu hastalık için herhangi bir ilaç, merhem ya da bitkisel ot kullanılmamaktadır. Bu ameliyatın yapılması halinde de hastalıktan rahatlıkla kurtulmak mümkündür. Tek yapmamız gereken bu cerrahi operasyona korkmadan katılmaktır. Beze ameliyatı oldukça kısa sürüp hastaya zor anlar yaşatmaz. Bu sebepten ötürü hastaların korkmadan bu ameliyatı olmaları gerekir. Aksi halde sağlığını tehlikeye atma ihtimalileri vardır. Zira ilerleyen süreçlerde bu sorun tekrardan karşılarına çıkma ihtimali söz konusudur.

   ]]>
   Göz Kenarında Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/goz-kenarinda-yag-bezesi.html Thu, 01 Nov 2018 05:42:33 +0000 Göz kenarında  yağ bezesi, oldukça tehlikeli olup hastaların bu konu hakkında vakit kaybetmeden önlem alması gerekir. Zira bu hastalık göz sağlığımızı olumsuz etkileyip ilerleyen süreçlerde sizlere sorun yaşatm
   Göz kenarında  yağ bezesi, oldukça tehlikeli olup hastaların bu konu hakkında vakit kaybetmeden önlem alması gerekir. Zira bu hastalık göz sağlığımızı olumsuz etkileyip ilerleyen süreçlerde sizlere sorun yaşatması söz konusudur. Bunun ile birlikte bu rahatsızlığa yakalanan hastaların neler yapması gerektiğini iyi bilmeleri gerekir. Göz Kenarında Yağ Bezesi oluşması halinde yapılması gereken ilk iş ise vakit kaybetmeden bir an önce uzman bir cildiye doktoruna ya da göz doktoruna gitmekte fayda var. Bunun ile birlikte göz kenarında ve gözlerde yağ bezelerinin oluşmasından kaynaklı olan ağrılar, sancılar ve kızarmalara karşı dikkatli olunması gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunların yaşanması söz konusudur.

Göz kenarında ve çevresinde meydana gelen bu sorun kendiliğinden oluşur. Ancak bu sorunun kendiliğinden çözülmesi durumu söz konusu değildir. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığın yaşanması halinde vakit kaybetmeden doktor muayenesinin yapılması oldukça önemli bir husus olup hastaların bu duruma dikkat etmeleri gerekir. Aynı zamanda bu rahatsızlığın erken tanısı da oldukça hassas bir durumdur. Zira cildimizde meydana gelen Göz Kenarında Yağ Bezesi sorunu hem bir cilt sorunu ve hem de göz rahatsızlığı sorunu olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü gözlerde meydana gelen bu rahatsızlığa karşı erken önlem almak gerekebilir.

Göz Kenarında Yağ Bezesi Belirtileri Ve Nedenleri

Göz kenarında meydana gelen yağ bezelerinin belirtilerini anlamak hastalık yaşanmadan önce çok zor bir durumdur. Bu durum beraberinde erken tanının yapılmasını da zorlaştırmaktadır. Ancak bu rahatsızlık yaşandığı andan itibaren önlem almak oldukça kolay olup sorunun çözümü açısından iyi bir adım atılabilir. Göz Kenarında Yağ Bezesi oluşumunun en temel sebebi ise düzensiz ve sağlıksız beslenmekten kaynaklanmaktadır. Tek neden olmamak ile beraber en temel sorunun bu olduğunu söylemekte fayda var.

Bilim adamlarını yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bezelerinin oluşmasının sebebi ter bezlerinde yaşanan sorundan kaynaklanmaktadır. Ter bezlerinin bazı yerlerde fazlaca salgılanması sebebi ile bu sorun meydana gelmektedir. Belli bir noktada biriken yağ tabakaları neticesinde beze oluşumu söz konusudur. Bunun ile birlikte Göz Kenarında Yağ Bezesi oluşumu da oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Göz Kenarında Yağ Bezesi

Göz Kenarında Yağ Bezesi Rahatsızlığının Çözüm Yolları

Bu rahatsızlığı çözmek adına bir takım önlemler almak gerekir. Ancak şu husus unutulmamalıdır ki yağ bezeleri sorunu kendiliğinden geçmez. Göz kenarında dahi çıkmış olsalar yağ bezelerine karşı alınabilecek tek önlem cerrahi müdahalenin yapılmasıdır. Ancak  bu durum dışında bazı önlemlerin alınması halinde yalnızca bu rahatsızlığın ilerlemesini durdurmak söz konusu olabilir. Bunun dışında yapılacak olan durumların işe yarayacağını söylemek mümkün değildir. Özellikle bu rahatsızlığa karşı herhangi bir ilaç tedavisinin uygulanması söz konusu değildir. Aynı zamanda Göz Kenarında Yağ Bezesi sorununa karşı kullanılacak olan bitkisel otların da bir fayda olmayacaktır. Tek çözüm yolunun ameliyattan geçtiğini söylemek mümkündür.

Bu durumu önlemek adına düzenli ve dengeli beslenmek önemli bir husustur. Aynı zamanda spor yapmak, sportif faaliyetlerde bulunmak ve sürekli olarak hareket halinde olmakta oldukça önemlidir. Bu Göz Kenarında Yağ Bezesi oluşumu sorunu genellikle yaşlılarda ve yetişkin kimselerde olduğu için spor yapmak konusunda zorlanmaları halinde kısa süreli olarak yürüyüş yapmalarını tavsiye edebiliriz. Bunun ile birlikte birtakım uygulayacakları egzersizler de işlerine yarayabilir. Kişinin sağlığına dikkat etmesi gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde birçok sorun ile karşılaşmaları muhtemeldir.

]]>
Beze Ameliyatı https://www.beze.gen.tr/beze-ameliyati.html Thu, 01 Nov 2018 08:03:37 +0000 Beze Ameliyatı, Bireylerin sağlığı kendisi en değerli hediye olduğu için bu hediyeyi hor kullanmamak gerekir. Özellikle sağlımızı olumsuz etkileyen tehlikeler karşı önlem almak gerekir. Zira sağlımızı tehdit eden binl Beze Ameliyatı, Bireylerin sağlığı kendisi en değerli hediye olduğu için bu hediyeyi hor kullanmamak gerekir. Özellikle sağlımızı olumsuz etkileyen tehlikeler karşı önlem almak gerekir. Zira sağlımızı tehdit eden binlerce hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklardan birisi de birazdan detaylı bir şekilde açıklayacak olacağımız olan yağ Beze Ameliyatı sorunudur. Yağ bezesi ya da tıp literatüründeki adı ile Lipom oldukça tehlikeli bir rahatsızlık türü olup dikkat edilmesi gerekir. Bedenin her yerinde çıkma ihtimali olan bir rahatsızlık türüdür. Yalnızca kafa derisi, ayak tabanı ve avuç içinde çıkması söz konusu değildir. İyi huylu bir tümör olması sebebi ile endişeye kapılmamak gerekir. Cildin altında kendini gösteren bu rahatsızlığın tedavisi cerrahi müdahalenin yapılması halinde sorunun ortadan kaldırılması mümkündür. Beze Ameliyatı oldukça kısa sürüp 5 dakika içinde bu sorundan kurtulmanız söz konusudur. Bu sebepten ötürü endişe etmenize gerek yoktur.

Yağ Bezesi Nasıl Oluşur

Yağ bezesi yani lipom rahatsızlığı tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmemektedir. Ancak bilim insanlarının üzerinde uzun yıllar boyunca çalışmış olduğu bir sorun olup çözüm bulmaya çalıştıkları bir rahatsızlık türüdür.   Yağ bezelerinin oluşması sebebi genel olarak vücutta biriken fazla yağların yağ bezleri yardımı ile belirli bir noktada birikmesi sonucunda meydana geldiği bilinmektedir.

Yağ Bezesinin Görüldüğü Yerler

Bedenin her yerinde çıkma durum söz konusu iken ayak tabanı, avuç içi ve kafa derisi gibi hassas bölgelerde görülmesi söz konusu değildir. Kafada çıktığı sanılan sorun yağ bezesi değil yağ kisti sorunu olarak bilinmektedir. Yağ bezelerinin en sık görüldüğü yerler ise sıt ve göbek çevresidir. Bunun ile birlikte bacaklar ve kollarda meydana gelen şişlik şekli yine yağ bezesi olarak tanımlanabilir. Sızı ya da ağrı gibi şikayetler söz konusu olmayıp cildin altında bulunan bezenin hareket ediyor olması durumu teşhis etmek adına önemli bir husustur. Bu durum beraberinde Beze Ameliyatı olunmasına sebep olmaktadır.

Beze Ameliyatı

Yağ Bezesi Sorunu Nasıl Geçer

Bezelerin kendi kendine  yok olması söz konusu değildir. Kendiliğinden geçmez. Aynı zamanda şifalı bitki ve otlardan elde edilen krem yada merhemlerin kullanılması da bu sorunu ortadan kaldırmaz. Bunun ile birlikte herhangi bir ilaç kullanımı da bu sorunun çözümüne iyi gelmez. Yağ bezesi sorununun tek çözüm yolu Beze Ameliyatı yapılmasıdır.  Bu ameliyatın yapılma işlemi oldukça kolay olup yalnızca 5 dakika sürmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli husus ise bu ameliyatı yapacak olan kimselerin alanında uzman genel cerrahi uzman hekimlerin olması gerekir.

Beze Ameliyatı

Yağ bezesi rahatsızlığı sorunu günümüzde en sık rastlanılan hastalıkların başında gelip tedavisi vakit kaybetmeden bir an önce yapılması gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde bir takım sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Yağ bezesi sorunun tek çözüm yolu Beze Ameliyatı olup cerrahi müdahalenin yapılmasıdır. Bunun dışında uygulanacak tedavi yöntemlerinin hiçbiri istenilen sonucu vermesi söz konusu değildir. Bu yüzden bu sorunun yaşanması halinde vakit kaybetmeden cerrahi müdahalenin yapılması gerekir. Oldukça kolay olan bu ameliyat aynı zamanda maliyeti açısından da sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken ilk şey uzman bir doktor tarafından bu önemli ameliyatı olmanızdır. Beze Ameliyatı oldukça kolay olup yaklaşık 5 dakika sürmektedir. Bu sebepten ötürü korkulacak hiçbir şey yoktur.

]]>
Boyun Lenf Bezi Şişmesi https://www.beze.gen.tr/boyun-lenf-bezi-sismesi.html Thu, 01 Nov 2018 18:20:36 +0000 Boyun Lenf Bezi Şişmesi; Boyun lenf bezleri genelde viral enfeksiyonlar sonucu şişer. Boyundaki şişmiş lenf bezlerine, bakteri enfeksiyonları, enfekte diş ve boğaz enfeksiyonu sebep olabilir. Ümmin sistem ( bağışıklık  sistemi Boyun Lenf Bezi Şişmesi; Boyun lenf bezleri genelde viral enfeksiyonlar sonucu şişer. Boyundaki şişmiş lenf bezlerine, bakteri enfeksiyonları, enfekte diş ve boğaz enfeksiyonu sebep olabilir. Ümmin sistem ( bağışıklık  sistemi ) ve bazı kanser türleri lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir.  Lenf bezleri küçük  yuvarlak veya fasulye şeklinde yapılardır.Vücudumuzu enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur. 

Boyun lenf bezi şişmesinin nedenleri; .
 • Soğuk alğınlığı 
 • Kulak enfeksiyonu
 • Diş enfeksiyonu
 • Grip
 • Kızamık 
 • Alman kızamık
 • Kabakulak 
 • Tonsillit
 • Bakteriyel boğaz enfeksiyonu
Şişmiş lenf bezleri normalde hayati tehlike arz etmezler. Fakat yaşamı tehdit eden lenf bezi şişmesine neden olan hastalıklar vardır. Bunlar;
 • AIDS
 • Kedi ısırması
 • Bakteriyel deri enfeksiyonu
 • Enfekte yara
 • Sifiliz 
 • Tüberküloz
 • Lenf Bezi Şişmesine Neden Olan Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar; 
 • Lenfatik obstüriksiyon (Lenf sisteminde tıkanma )
 • Otoimmün sistemin neden olduğu lenf bezi şişmesi. 
Boyun Lenf Bezinin Şişmesiye Neden Olan Kanserler; 
 • Hodgkin hastalığı
 • Lösemi
 • Lenf düğümleri giden metastaz kanser
 • Non-Hodgson lenfoma
 • Ağız ve gırtlak kanseri
Boyun Lenf Bezi Şişmesinin Tedavisi; Voral enfeksiyon genelde evde kişisel bakım önlemleri ile tedavi edilebilir. Sıvı alımı,dinlenme,sıcak kompres, ağrı kesiciler.

Boyun Lenf Bezi ŞişmesiEnfeksiyona Bağlı Boyun Lenf Bezi Şişmesinin Tedavisi; 

Kızarıklık,ağrılı şişmiş len bezi ve kronik lenf bezi şişliği bakteriyel enfeksiyon belirtisidir. Tıbbi tedavi gerekir. Tedavide antibiyotik (Augmentin tablet) başlanır. Tedavi edilmezse bakteriyel enfeksiyon kana karışır ve yaşamı tehdit eder. Tedavi edilmeyen lenfoma, Lösemi ve diğer kanser türleri yayılım gösterebilir. Bunun sonucunda hastanın hayatını tehdit eden klinik bir tablo ortaya çıkar.  Şişen lenf bezleri tedavi edilmezse ciddi ve farklı sağlık problemleri yaratır. Bunlar;
 • Apse oluşumu
 • Romatizmal ateş
 • Toksik şok sendromu
 • Kanserin yayılması 
 • Kİzel hastalığı 
 • Kana enfeksiyonun yayılması
Vücudumuzda Lenf Bezlerinin Olduğu Yerler; Boyun, kasıklar,  koltuk altlarında,  ğöğüs kafesi ve karın bölgesinde bulunur.

Lenf Bezinin Görevi; Lenf sıvısı ve iltihaplı dokularda toplanan bakterileri,  virüsleri ve zararlı maddeleri burada temizleyerek, vücudun diğer yerlerine yayılmalarını engeller.

Lenf bezi şişmesinde; yüksek ateş, nefes darlığı, yutkunmada zorluk, gece terlemesi, kilo kaybı, lenf bezlerinin olduğu bölgede kızarıklık ve kabarma varsa, lenf bezi şiştiğinde boyutu iki buçuk'dan büyükse, lenf bezi çok sert ve hassassa, iki haftadan uzun süredir varsa, hemen doktora müracaat edilmelidir. 

Sağlıklı günler. 
]]>
Koltuk Altı Beze https://www.beze.gen.tr/koltuk-alti-beze.html Fri, 02 Nov 2018 09:24:24 +0000 Koltuk altı beze sorunu hem bayanlarda hem de baylarda sıklıkla karşılaşılabilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek başına bir sorun olduğunu görebilmek mümkün olduğu gibi pek çok rahatsızlığın da habercisi ol Koltuk altı beze sorunu hem bayanlarda hem de baylarda sıklıkla karşılaşılabilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek başına bir sorun olduğunu görebilmek mümkün olduğu gibi pek çok rahatsızlığın da habercisi olduğunu görebilmek mümkündür. Önce koltuk altı bölgesinde küçük bir kütle gibi beliren bu bezeler daha büyük bir beze haline gelebilmektedir. Bu bezelerin basit bir tedavi ile yok edilebilmesi mümkündür.

Koltuk Altı Beze Oluşumunun Nedenleri

Koltuk altında meydana gelen bezelerin oluşmasına pek çok etken neden olabilmektedir.koltuk-alti-beze kopya Küçük apseler şeklinde ortaya çıkıp daha sonra büyük ve acı oluşumuna neden olan bezeler haline gelmeleri söz konusu olabilmektedir. Bu bezelerin oluşum nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Koltuk altının tıraş edilmesi sırasında enfeksiyon kapması
 • Terleme önleyici spreyler, deodorantlar ve roll-on ürünler
 • Bakteriyel ya da virüs kaynaklı enfeksiyonlar
 • Bayanlarda meme kanseri
Özellikle bayanlar için koltuk altında meydana gelen bezelerin meme kanseri belirtisi olarak kabul edilmesi söz konusu olduğundan böyle bir durumla karşılaşıldığında uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.

Koltuk Altı BezeKoltuk Altı Beze Tedavisi

Koltuk altında oluşan bezelerin tedavisinde beze oluşumuna neden olan duruma bakılmaktadır. Yani koltuk altı beze oluşumuna neden olan etken belirlenerek öncelikle bu etkenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bir bakteri ya da virüs enfeksiyonu nedeni ile koltuk altında beze oluşmuşsa ağızdan verilecek ilaçlar sayesinde birkaç gün içerisinde tedavi gerçekleşmektedir. Ancak bu soruna neden olan etken kanser gibi ciddi bir rahatsızlıksa ilaç tedavisinden cerrahi müdahaleye kadar pek çok tedavi şekli hastalığın hangi aşamasında olduğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. 
]]>
Testiste Beze https://www.beze.gen.tr/testiste-beze.html Sat, 03 Nov 2018 00:34:07 +0000 Testiste beze,  genellikle yağ bezesi adıyla anılmaktadır. Bütün erkeklerde olan bir sorundur. Yağ bezesi aslında vücudun her yerinde oluşabilir. Testislerin üzerinde oluşan bezelerin, ölçü olarak değişmektedir. En yaygın ol Testiste beze,  genellikle yağ bezesi adıyla anılmaktadır. Bütün erkeklerde olan bir sorundur. Yağ bezesi aslında vücudun her yerinde oluşabilir. Testislerin üzerinde oluşan bezelerin, ölçü olarak değişmektedir. En yaygın olarak genelde orta boy yağ bezeleridir.

Testiste bezenin belirtileri

Testisteki yağ bezesi hastada kesinlikle ne ağrı yapar yada bir belirtisini gösterir. Yağ bezeleri genellikle iyi huyludur ve zararsızdır. Fakat bu yağ bezeleri bazen sorun teşkil edebilir. Bu sorun iltihaplanma  oluşmasını sağlamaktadır. İltihaplanma oluştuğunda hastada hafif sancılara sebep olmaktadır. Testiste bezenin ölçüsünde bir değişiklik oluşmaz aynı şekilde kalır. Bu bezeler uzun bir süreçte kalırsa ölçüsünde ufakta olsa büyüme oluşabilir. Eğer tam tersi olup bezede büyüme söz konusuysa acilen uzman bir doktora muayene edilmelidir. Büyüyen bir beze daha da büyürse testislerde sorun oluşturabilir. Rahatsızlığın ilk zamanlarında yapılmayan tedavi sonradan daha çok sorunlar oluşturacaktır.

Testiste BezeTestiste bezenin tedavisi

Testiste  bezesi sorununu hasta isterse üroloji uzmanına görülür. Ardından ise hasta cildiyeye sevk edilir. Cildiye uzmanı testiste yağ bezesinin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu bakılır. Ayrıca bezenin başka rahatsızlıklar sebep olup olmayacağı incelenir. Teste tabi tutulan beze ölçü olarak ufak ise hasta bu yağ bezesini kendide kontrol edip, gözlemleyebilir. Hastanın testisinden kaynaklanan bir sorun, renginde değişme ve ağrı meydana gelmiyorsa bezenin iyi huylu olmasındandır. Bu bezelerde tam tersi olsa yani büyüme meydana gelse acil hastanın doktora gözükmesi gerekir. Hasta testisteki bezelerden rahatsız ise ister iyi huylu ister kötü huylu olsun ameliyatla bu bezeleri aldırabilir. Bu ameliyatlar genellikle bölgesel anestezi olarak uygulanır. Ameliyat çok kısa sürmektedir. Ayrıca ameliyat risk taşımamaktadır. Bu ameliyatı da birçok kişi olabilmektedir. Hasta tarafından da bu bezeler hissedilebilir. Testis üzerine elini koyduğunda yağ bezesi rahat bir şekilde hissedebilir. Sanki bir boncuk gibi kayar. Aslında en önemli olan yağ bezesinin bu tarz belirtiler taşıması değildir. Dikkate alınması gereken husus testiste oluşan bezenin iltihaba sebep olup olmamasıdır. Bunu da doktorunuz kesinleştirecektir. Hasta kişilerin yapılmış olduğu en büyük hata ise testisteki beze ile çok oynamalarıdır. Birde  bezeleri sıkarak yok etmeye çalışmalarıdır. Ayrıca iğne ile delerek yağı dışarı akıtmaya çalışırlar. Kendi başlarına yapmış olduğu bu davranışlar bezelerde ileride daha büyük sorunlar oluşturur. Uzman doktora danışılmalı ve kendi başına hareketler ve hatalar yapılmamalıdır.
]]>
Koltuk Altı Lenf Bezleri https://www.beze.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezleri.html Sat, 03 Nov 2018 22:38:01 +0000 Koltuk altı lenf bezleri kolun iç kısmından meme çevresine kada devam eden üç beş cm'lik nodüller halde bir yapısı vardır. Kol altında olan bu nodüller bazen şişeler işte o bölgede olan lenf bezlerinin bir uyarısı
Koltuk altı lenf bezleri kolun iç kısmından meme çevresine kada devam eden üç beş cm'lik nodüller halde bir yapısı vardır. Kol altında olan bu nodüller bazen şişeler işte o bölgede olan lenf bezlerinin bir uyarısı dır alt yapısında ciddi sıkıntılar olabilir. Koltuk altı lenf bezlerinin durumu fizik muayene ile kontrol edilir. Daha sonra ultrasona grafiği ile değerlendirilir. Ama kesin tanı için lenflerin çıkarılıp mikroskop altında incelenmesi gerekir. Koltuk altı lenf bezlerinin durumu hastalığın durumunu saptamak için gereklidir.

Koltuk altı lenf bezleri hastalıkları koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi bir enfeksiyonu haber verebilir. Eğer koltuk altındaki şişlik sertleşir sıkışıyor ve üzerinde yaralar oluşuyorsa bu bir iltihap ve enfeksiyon belirtisidir. Eğer koltuk altında bir cm'den büyük şişlik varsa bu ciddi rahatsızlıkların nedeni olabilir. Koltukaltı lenf bezleri ciddi rahatsızlıklarda şişer ve olduğunu iki katına çıkar ve sadece bir bölgeyi etkileyen  şişlik varsa önemli değildir fakat şişlik kol altına dokusuna kadar inmişse hemen bir doktora gitmek gerekir. Koltuk altı lenf bezlerinin diğer rahatsızlıkları enfeksiyonlar, iltihaplar, Kedi tırnağı hastalığı, lenfanjit, lenfadeniti ayrıca  zona suçiçeği de koltuk altı şişlik yapmaktadır.
Lenfoma, lösemi, meme kanseri, akciğer kanserinde de koltuk altında şişlik oluşur.Mantar, tifo, kızamık ve kabakulak hastalıkları ve aşıları, alerjiler nedenli lenf bezlerini şişirebilir. Ayrıca koltuk altı bezeleri, bölgede ki tüyleri alırken oluşan enfeksiyonlar ile spreyler, deodorantların cilde temas ile de oluşabilir.

Koltuk Altı Lenf BezleriKoltuk altı lenf bezlerinde oluşan vakaların tedavisi

Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi bir enfeksiyonu haber verebilir. Eğer koltuk altında ki şişlik sertleşiyor ve üzerinde yaralar oluşuyorsa bu bir iltihap ve enfeksiyon belirtisidir. Koltuk altında bir cm.’den büyük şişlik var ise bu ciddi rahatsızlıkların nedeni olabilir. Lenf bezi ciddi rahatsızlıklarda şişer ve olduğunun iki katına çıkar.Sadece bir bölgeyi etkileyen bir şişlik varsa, önemli değildir. Koltuk altlarında oluşan şişlikler, küçük bir alanda ama daha sonra büyümeye başlarsa veya eğer bir oluşup sonra tekrar kaybolur ve şişlik kol altına ve meme dokusuna kadar inmişse hemen bir doktora gitmek gerekir.

Uzman doktorlar kol altı şişliklerin de taramalar yapacak ve alt yapısında bir rahatsızlık varsa onun tedavisine başlayacaktır. Kadınlarda koltuk altlarından meme dokusuna kadar inen. özellikle hamilelikten sonra emzirme döneminde şişlikler oluşabilir. Emzirme dönemi bittikten sonra da şişlik kalmışsa doktora gidilir. Eğer bakteri ve enfeksiyon nedeni ile beze oluşmuşsa, ağızdan verilen antibiyotikler ile tedavi yapılır. Kanser türevi alt yapısı olan şişlikler de cerrahi müdahale gerekir.

Koltuk altında ya da kasıkta sivilceye benzeyen fakat çıban şeklinde ağrılı. kaşıntı olabilen yaralar, hidraedenitis adı verilen hastalığın belirtisidir. Bu hastalık, yağ bezelerinin iltihaplanmasından dolayı kıl çevresinde ve kıl köklerinde sivilce olur, bu sivilceler bulaşıcıdır ve iltihabı bağ dokusuna yayar. Bağ dokularında fistül iltihaplanma, sertlik ve düğümlenme görülmekte sonucunda ise fibröz oluşmaktadır. Oluşan iltihap yağ ve ter bezlerine sıçrar. Bu durum erkek ve kadınlarda aynı oranlarda görülmektedir.

Hekimlerin yapmış oldukları araştırmalarda, bu hastalığı olan kişilerin kesinlikle peynir et ve et ürünlerini. siyah çay, kahve ve kolalı içecekleri yaklaşık 6 ay kadar tüketmemeleri gerekir, Çünkü et ve et ürünleri de asidoza sebebiyet vermektedir. Akşam yemeği zamanında az miktarda yoğurt, meyve ya da yeşil salata yemeli, sebze çorbası içilmeli. yüksek oranda vitamin ve mineral tüketilmesi gerekmektedir. 
 
<]]> Lenf Bezi Kanseri https://www.beze.gen.tr/lenf-bezi-kanseri.html Sun, 04 Nov 2018 05:35:08 +0000 Lenf Bezi Kanseri, vücudumuzda 'lenf' adı verilen sıvının taşınmasını sağlayan minik damarlardan meydana gelen bir ağ bulunmaktadır. Bu ağa "lenfatik sistem"denir. Lenf sıvısı içinde bulunan beyaz kan hücreleri (lenfosit Lenf Bezi Kanseri, vücudumuzda 'lenf' adı verilen sıvının taşınmasını sağlayan minik damarlardan meydana gelen bir ağ bulunmaktadır. Bu ağa "lenfatik sistem"denir. Lenf sıvısı içinde bulunan beyaz kan hücreleri (lenfosit), vücudumuzdaki enfeksiyon ve hastalıklara karşı savaşır. Vücudumuzda yer alan bezelye büyüklüğündeki lenf düğümleri bu geniş ağın bağlantı noktalarıdır. Daha çok ensede, kasıkta, koltukaltında, karın ve göğüste bulunan lenf düğümleri, bağışıklılık oluşmasını sağlamak için lenf sıvısını filtre eder. Bademcikler, dalak, timüs bezi ve kemik iliği bahsi geçen lenfatik sisteme bağlı organlardır. Sonuç olarak, lenf sisteminden dolayı meydana gelen kanserlere lenfoma yani lenf bezi kanseri denir. Hodgikin ve Hodgikin dışı olmak üzere iki tip lenf bezi kanseri vardır. Farklı yaş gruplarında meydana gelirler. Hodgikin lenfoması otuz ve ellili yaşlarda, Hodgikin dışı lenfoma ise iki yaşın altında çocukları hedef alır. Hodgikin dışı lenfoma, yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığı artar ve tedavi edilmediği takdirde en kötü hale dönüşebilir.

Lenf Bezi Kanseri Nedenleri:

Lenf bezi kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, virüs benzeri enfeksiyona sebep olan bir mikroorganizmayı akla getiren birtakım kanıtların varlığı söylenmektedir. Lenf bezi kanseri de öteki kanser çeşitleri gibi; genetiği ile oynanmamış hormonlu meyve ve sebzelerin tüketilmesi, parfüm, deterjan ve şampuan gibi kozmetik/temizlik malzemelerinin üretiminde kullanılan kimyasallar aracılığı ile insan bedenine giren yabancı maddelerden dolayı oluşabilmektedir.

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri:

Lenf bezi kanserinin başlangıç evresinde hiçbir belirti görülmeyebilir. Fakat hastalığın ilerlemesi ile; güç kaybı, iştahta azalma, zayıflık ve yorgunluk gibi belirtiler açığa çıkar. Hasta, boynundaki lenf bezlerinde büyüme olduğunu fark eder. Özellikle Hodgikin türü lenf bezi kanserinde bir yada birden fazla lenf bezi etkilenir. Bir süre sonra hastalık; dalak ve karaciğer gibi farklı organlardaki lenf dokularına yayılır. Lenf bezi kanseri eğer deriye yakın lenf bezlerinin değilde kalp çevresi veya daha derinlerdeki lenf bezlerinin etkilenmesi ile ortaya çıkmış ise hiçbir belirti vermeyebilir. Tıpta "pel ebstein ateşi" denilen sebebi bilinmeyen ve birkaç hafta süren ateş yükselmeleri kanserin tek belirtisi olabilir. Sürekli kaşıntı ve hastalığın ilerleyen dönemlerinde kansızlık gibi kan ile alakalı bozukluklar yine lenf bezi kanserinin belirtileri arasındadır. Koltuk altı, kasık ve boyun bölgelerindeki lenf bezlerinin ağrı olmaksızın ele gelecek kadar şişmesi en sık görülen belirtilerdendir. Nefes alıp vermede zorluk, öksürük, göğüs ağrısı ve baş ağrıları da lenf kanseri bulgularındandır. Bu belirtiler grip gibi farklı rahatsızlıkların beraberinde de görülebilir. Bu yüzden hastanın bu tür şikayetlerinin olması durumunda lenf kanseri teşhisini sadece doktor koyabilir. 

Lenf Bezi KanseriLenf Bezi Kanseri Teşhisi:

Lenfoma ihtimali düşünülen hastalarda kesin tanı konulması şarttır. Bunun için ilk olarak; şişen lenf bezinin tümü veya yerleştiği organdan bir miktar parça alınır. Biyopsi denilen bu işlem sayesinde alınan doku örneği patologlar tarafından mikroskop ile incelenir ve kesin sonuç elde edilir. Ayrıca patolog, hangi tip lenf bezi kanseri olduğunu da raporunda verecektir. Bu rapor, hastaya hangi tedavi şeklinin uygun olduğunun belirlenmesi için önemlidir. Fiziksel muayenenin yanı sıra kan hücrelerinin sayımı ve performansının belirlenmesi için kan testleri yapılmalıdır. Doktorun gerek duyduğu durumlarda; Röntgen, MRI ve CT taraması gibi görüntüleme yöntemleri yapılabilir. Teşhisi konulan lenf bezi kanseri için son olarak; hangi evrede olduğu ve vücuttaki diğer bölgelere sıçrayıp sıçramadığını belirlemek için ek testler de doktorunuz tarafı]]> Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı https://www.beze.gen.tr/boyunda-yag-bezesi-ameliyati.html Sun, 04 Nov 2018 14:40:45 +0000 Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı, Yağ bezesi hastalığı toplumumuzda sık sık rastlanılan bir hastalık türü olup özellikle yetişkinlerde ve yaşlılarda görülmektedir. Bunun ile birlikte dikkat edilmemesi halinde bireyin sağl Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı, Yağ bezesi hastalığı toplumumuzda sık sık rastlanılan bir hastalık türü olup özellikle yetişkinlerde ve yaşlılarda görülmektedir. Bunun ile birlikte dikkat edilmemesi halinde bireyin sağlığını olumsuz etkileyebilecek bir durumun yaşanması söz konusudur. Özellikle de bu rahatsızlık bedenin birçok yerinde çok kolay bir şekilde kendisini göstermesi sebebi ile hastaların bu sorun ile karşılaşması oldukça kolaydır. Yağ bezesinin en çok çıktığı yerlerden birisi de boyun ve çevresidir. Genellikle boyun bölgesi ile birlikte yüzde, sırtta, ensede ve göğüste de sık sık ortaya çıkmaktadır. Boyun ve çevresinde bu rahatsızlığın sıkça görüldüğünü söylemek mümkündür. Bunun içinde bu hastalık ile mücadele etmek adına bir takım önlemlerin alınması gerekir. Bu önlemlerin başında ise boyunda yağ bezesi ameliyatı yapılması en kesin çözümdür.

Boyunda yağ bezesi ameliyatı yapılması durum bu sorunun çözümü için atılmış olan en iyi adımdır. Kişinin sağlığını tehlikeye atan bu rahatsızlığa karşı önlem alması ve bu rahatsızlığın bir daha yaşanmaması için cerrahi müdahalenin yapılması şarttır. Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı dışında başka tedavi yöntemlerinin kullanılması da söz konusudur. Kişinin sağlığına dikkat etmesi, doktorunun tavsiyeleri üzerine hareket etmesi halinde büyük bir oranda bu soruna karşı önlem almış olur. Ancak kesin çözüm adına boyunda yağ bezesi ameliyatı yapılması en garanti çözüm yoludur. Bu durumun yaşanması halinde bu hastalık halinde detaylı bilgi alınması gerekir. boyunda yağ bezesi ameliyatı için nelerin gerekli olduğunu iyi bilmesi gerekir.

Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı

Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı yapılmadan önce bireyin bu hastalığı iyice araştırması gerekir. Bunun yanı sıra bu hastalık ile ilgili olarak neler yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Eğer boyunda yağ bezesi ameliyatı olmaya karar vermiş ise bir takım önlemler alması gerekir. Bu önlemler ameliyat öncesinde uygulanmasında fayda vardır. Alınması gereken önlemleri aşağıda maddeler halinde kısaca sıraladık. Bu önlemler şunlardır:

 • Düzenli ve dengeli beslenmek
 • Doktorun vermiş olduğu ilaçları zamanında almak
 • Aşırı yorgunluk, stres ve kaygıdan uzak durmak
 • Kısa yürüyüşler yapmak

Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı

Boyunda meydana gelen yağ bezesi için tek yapılması gereken şey ameliyat olunmasıdır. Aksi halde iyileşmek söz konusu değildir. Bunun ile birlikte alınacak ilaçlar, bitkisel otlar, krem ve merhemlerin hiçbir yararı bulunmamaktadır. Bu yüzden hastanın korkmadan cerrahi müdahale yapması gerekir. Üstelik bu operasyon yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika sürmesi sebebi ile hastaların rahat olmalarında fayda vardır. boyunda yağ bezesi ameliyatı bu kadar kolay olup hiçbir sorun yaşanmadan tedavi edilmesi mümkündür. Hastaların vakit kaybetmeden bu ameliyatı olmasında fayda var.

Boyun Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Boyunda meydana gelen yağ bezesi sorununu ameliyat etmemiz halinde kesin olarak bu sorundan kurtulmamız mümkündür. Ancak bu hastalığın tekrardan kendisini göstermemesi adına bir takım önlemlerin alınması gerekir. Aksi halde bu sorunun yeniden yaşanması mümkündür. Bunun için dikkat etmemiz gereken hususlar bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise yemiş olduğumuz besinlerdir. Yağ bezesine karşı temkinli davranmak gerekir. Aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durmak gerekir. Yiyeceğimiz besinlerin organik olması da önemli bir husustur. 

]]>
Çoçuklarda Tiroid Bezi https://www.beze.gen.tr/cocuklarda-tiroid-bezi.html Mon, 05 Nov 2018 09:31:28 +0000 Çocuklarda tiroit bezi, büyüme ve gelişmeleri için büyük önem taşımaktadır çoğu hayatsal işlevler tiroid bezlerinde salgılanan T3 ve T4 Hormonları tarafından sağlanmaktadır. Kalp atış hızını, kolesterol dü Çocuklarda tiroit bezi, büyüme ve gelişmeleri için büyük önem taşımaktadır çoğu hayatsal işlevler tiroid bezlerinde salgılanan T3 ve T4 Hormonları tarafından sağlanmaktadır. Kalp atış hızını, kolesterol düzeyini, metabolizma hızını, hafıza fonksiyonlarını, kas gücünü, bağışıklık sistemini ve vücut ağırlığı gibi birçok olayı doğrudan bir şekilde etkiler. Ayrıca bunun yanı sıra bebeklerde ve çocuklarda tiroid bezi büyüme ve gelişmeyi büyük oranda etkilemektedir. Tiroid bezi boynun alt kısımlarında bulunan bir iç salgı bezidir. Asıl temel görevi tiroid endokrini yani tiroid hormonunu üretmektir
 
Büyük bireylerde ve çocuklarda tiroid bezinin normalden daha az çalışması ile hipotiroidi; daha fazla çalışmasına ise hipertiroidi denir. Çocuklarda tiroid bezinin normalden daha büyük olmasına ve şişmesine ise guatr denir. Çocuklarda tiroid bezi bozuklukları içerisinde en sık karşılaşılan tür hipotiroididir. Hipertroid ise daha nadiren görülmektedir.

Tiroid bezinde meydana gelen bozukluklar doğum itibari ile her yaş insanda ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde ise iyot eksikliği ve akraba evliliğinin fazla olması nedeniyle hipotiroid ve guatr sıkça görülmektedir. 

Çocuklarda ve ergenlerde ne tür tiroid hastalıkları görülebilmektedir

Yeni doğan bebeklerde görülmekte olan doğumsal hipotiroididen başka daha büyük yaştaki çocuklarda özellikle ergenlik dönemindeki kız çocuklarında sıklıkla görülebilmekte olan tiroid bezinin kronik olarak iltihaplanması durumu olan Haşimato hastalığı vardır. Bu çocukların ve ergenlerin genellikle yakın ailesinde de Haşimato hastalığı öyküsü bulunmaktadır. Bu yüzden Haşimato hastalığı bulunanların tiroid hormon düzeylerine bakılması önerilir.


Çoçuklarda Tiroid BeziTiroid bezinin çocukların büyümesinde önemi nasıldır
 
Tiroid hormonları (T3-T4)'nın bebeğin anne karnında başlayan gelişiminden, bebeklik, çocukluk ve bütün büyüme dönemlerinin sonuna kadar büyümede ki önemi azımsanamayacak kadar fazladır. Ayrıca sadece büyüme değil beyin gelişiminde de önemli bir rolü vardır. Beyindeki hucrelerin gelişmesi ve bu hücrelerin iletişimini sağlayan miyelin kılıfların gelişimleri çocuklardaki tiroid bezine bağlıdır. Ayni zamanda vücut içerisindeki işleyişi düzenleyen en önemli hormondur. 

İyi büyümeyen çocuklarda, büyüme hormonu testlerinin öncesinde tiroid bezlerinin normal bir şekilde çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekir. Büyüme hormonu testine doğru cevap verilebilmesi için tiroid hormonunda herhangi bir eksiklik olmaması gerekmektedir.

Çocuklarda tiroid yetersizliği nasıl saptanır
 • Ailesinde tiroid yetmezliği bulunan çocuklarda,
 • Doğum sonrasında tiroid hormonu taramasında TSH (Tiroid Stimulan Hormon) düzeyi yüksek çocuklarda,
 • Çocukta dişlerin geç çıkması, konuşma ve yürümenin gecikmesi,
 • Büyümenin yavaşlaması,
 • Kabızlık, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, üşüme ve vücut sıcaklığının düşüklüğü,
 • Hareketlerin yavaşlaması, konsantrasyon ve dikkat eksikliği 
Gibi durumlarda aileler çocuk endokrinoloji bölümüne başvurmakta gecikmemelilerdir.

Dengesiz ve düzensiz beslenmek çocuklarda tiroid bezi bozukluğuna yol açıyor

Çocukların sağlıklı yetişmesinde ki ilk şart sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmektir. Dengeli beslenmekten kasıt vücudun protein, mineral ve vitamin ihtiyacının tam olarak karşılanmasıdır. Yetersiz beslenen çocuklarda bağışıklık sistemi zayıflayacağından dolayı çeşitli enfeksiyonlara, diyabete, çeşitli allerjilere ve tiroid bozukluklarına yakalanması ihtimali yükselecektir.
]]>
Tiroid Bezi Büyümesi https://www.beze.gen.tr/tiroid-bezi-buyumesi.html Mon, 05 Nov 2018 15:47:50 +0000 Tiroid Bezinin Büyümesi, boyunun ön bölümünde ve gırtlağın altında yer alan tiroid bezinin anormal şekilde büyümesidir. Anormal şekilde büyüyen tiroid bezi hastalığına tıp dilinde ise guatr adı verilir. Tiroid bezin Tiroid Bezinin Büyümesi, boyunun ön bölümünde ve gırtlağın altında yer alan tiroid bezinin anormal şekilde büyümesidir. Anormal şekilde büyüyen tiroid bezi hastalığına tıp dilinde ise guatr adı verilir. Tiroid bezinin büyümesi, ağrılı büyük bir sağlık sorunu teşkil etmese de dışarıdan bakıldığında fark edilebilir ve yutkunmayı güçleştirme, öksürük gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bazı hastalarda ise tiroid bezinin büyümesi hastalığı, günlük hayatı etkilemeyebilir ve dışarıdan da fark edilmeyebilir.

Tiroid bezinin büyümesinin sebepleri;

Endemik(basit) guatr: Tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonu yani T3(triiyodotironin) ve T4(tiroksin) üretememesi ya da herhangi bir nedene bağlı olmadan tiroid bezinin büyümesine denir. Ailesinde guatr hastalığı olanlarda ve 40 yaş üstü insanlarda da en çok görülen guatr türüdür.

Toksik nodüler guatr: Yuvarlak nodüllerin tiroid bezinde görülmesine ve tiroid bezinin fazla hormon üretmesine neden olan guatr türüdür.

Tiroid bezi büyümesinin diğer sebepleri ise;
 • İyot Eksiliği(iyot bakımından yetersiz beslenme): Tiroid bezinin büyümesinin en yaygın sebebi yeterli veya aşırı tüketilen iyottur.
 • Tiroid bezinin aşırı aktifliğinde hipertiroidi
 • Tiroid bezinin yeterli miktarda hormon salgılayamadığında hipotiroidi
 • Tiroid Kanseri
 • Tiroid bezi iltihabı
 • Bağışıklık sistemi sorunları yaşayanlar
 • Hamilelik ve menopoz
 • Yer fıstığı, soya fasulyesi, kara lahana, tofu ve ıspanak bazı besinlerin iyotu bağlayarak emilmesini engellemesi
 • Lityum, kalp ilacı, antiretroviralis gibi ilaçlar
 • Cinsiyet: Kadınlar erkeklere göre daha çok guatr hastalığına yakalanmaktadırlar.

Tiroid Bezi BüyümesiTiroid bezinin büyümesinin belirtileri;

Tiroid bezi büyümesi hastalığının temel belirtisi tiroid bezinde anormal büyümedir. İlk önce fark edilemeyen bu hastalık tiroid bezinin şişip de yumru haline gelmesiyle dışarıdan bile fark edilebilir. Hastalar özellikle tıraş olurken veya makyaj yaparken aniden beliren bu şişkinliklerini fark etmektedirler. 

Temel olarak ise tiroid bezinde iki tür şişlik bulunmaktadır;
 • Diffüz guatr: Tüm tiroid bezi pürüzsüz bir şekilde şişer.
 • Nodüler guatr: Tiroid bezi bölüm bölüm şişer ve tiroid bezinde belirgin bir pürüz mevcuttur.
Tiroid bezinin şişmesi dışında da;
 • Kronik öksürme 
 • Kalp çarpıntısı
 • Titreme
 • Mide bulantısı
 • Aşırı şişen tiroid bezinin soluk borusuna baskı yapmasıyla yutkunmada ve nefes almada zorlanma
 • Sesin boğumlanması
 • Boğazda sıklık hissetme
 • Tiroid bezinin büyüyerek damarlara baskı yapmasıyla kan akışında azalma yaşanabilir ve buna bağlı olarak da oksijen azlığından dolayı baş dönmesi
gibi belirtiler de guatr(tiroid bezinin büyümesi) hastalığına delalet olabilir.


Tiroid bezi büyümesinin teşhisinin yapılması;

Guatr hastalığıyla ilgilenen bölüm ise iç hastalıkları yani dahiliyedir. Fiziksel muayene sırasında boynun ön kısmı parmak uçlarıyla kontrol edilebilir ve şişmeye bağlı olarak hastaya guatr teşhisi konulabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı hastalarda ise bu şişkinlik fark edilemez. Ve bu tür guatr için de kan tahlili yaptırılır. Kan tahlili ile birlikte tiroid ve hipofiz bezinin salgıladığı hormon miktarı ölçülür.

Tiroid bezi büyümesinin tedavisi;

Tiroid bezinin belirtileri, boyutu, oluşma sebepleri ve hastalığın ciddiyeti tedavinin yöntemini etkileyen başlıca faktörlerdir. Eğer şişkinlik küçükse]]> Göz İçinde Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/goz-icinde-yag-bezesi.html Tue, 06 Nov 2018 13:32:05 +0000 Göz İçinde Yağ Bezesi; Genel olarak bu şekilde isimlendirilsede epidermal kist olarak da bilinir ve cilt üzerine yağ salgılayan yağ bezlerinin yollarının tıkanması sonucu cildin altında kalarak oluşur. İyi huylu Göz İçinde Yağ Bezesi; Genel olarak bu şekilde isimlendirilsede epidermal kist olarak da bilinir ve cilt üzerine yağ salgılayan yağ bezlerinin yollarının tıkanması sonucu cildin altında kalarak oluşur. İyi huylu bir tümör olarak değerlendirilir ve kanser teşkil etmez. 

Göz İçinde Yağ Bezesi nasıl oluşur ; 

Sağlıksız beslenme, yağlı yiyecekler ve yağlı cilt bezenin sebeplerindendir. Aşırı miktarlarda yağlı besin ve et tüketen kişilerde kan yağlarının yüksek 
seviyelere ulaşmasıyla oluşur. Daha sonra kişinin kolesterol değeri düşürürse bile yağ bezesi kendiliğinden geçmez. Ayrıca karaciğer yağlanması neticesinde enzim dengesizlikleri kolesterol yapar ve sonunda lipom yağ bezesi oluşturabilir. Milium,  siringoma ve ksantelazma gibi yağ bezeleri genelde Göz İçinde Yağ BezesiGöz İçinde  Yağ Bezesidir.

Göz içindeki Yağ Bezelerine Erken Müdahale Etmek Gerekir;

Göz içinde yağ bezeleri, risk teşkil etmeyip iyi huylu olmalarına rağmen görmeyi ve görselliği olumsuz etkilediğinden genellikle operasyonlar ile alınır ya da dermatologların tavsiye edeceği şekilde tedavi edilir. Göz İçindeki Yağ Bezelerinin ortalama operasyon süresi 5 - 10 dakikadır. Böyle kolay bir operasyon olması için Göz içindeki yağ bezesinin büyümeden alınması gerekir. Beze ne kadar büyük olursa operasyon o kadar zor ve uzun geçer. Estetik kaygılarından dolayı kişinin rahat olması açısından da erken müdahale önemlidir

Göz İçindeki Yağ Bezelerinin Tedavisi;

Çeşitli yöntemler uygulansa dahi içerisinde en etkili olan cerrahi operasyondur. Lazer yapılsa da göz kapağı ve altında cilt olmayacağı için mutlaka dikiş atılması gerekmektedir. Bu sebeple operasyonların uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Aksi halde, ciltte iz kalması ve göz kapağının fonksiyonunu kaybetmesi gibi riskler oluşabilir.

Göz İçinde Yağ Bezesinin Başka Tedavi yöntemleri;
 • Bitkisel tedaviler,
 • Elektrocerrahi,
 • Kimyasal Peeling,
 • Kryoterapi,
 • Lazer Tedavileri.
]]>
Küçük Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/kucuk-yag-bezesi.html Wed, 07 Nov 2018 00:31:34 +0000 Küçük yağ bezesi, genel olarak insanların her bölgesinde oluşabilen küçük yağ bezeleri, zararsız olurlar. Vücutta oluşan yağ bezesi genelde küçük boyda ve zararsızdır. Küçük yağ bezesi vücutta oluşan bölgelerd Küçük yağ bezesi, genel olarak insanların her bölgesinde oluşabilen küçük yağ bezeleri, zararsız olurlar. Vücutta oluşan yağ bezesi genelde küçük boyda ve zararsızdır. Küçük yağ bezesi vücutta oluşan bölgelerde göze hoş görünmeyen küçük boydadır. Küçük yağ bezesi vücudun herhangi bölgesinde oluşup sonra büyüyorsa tehlikeli bir yağ bezesi sinyalini verirler. Küçük yağ bezesi kadınlarda ve erkeklerde görülebilir. Çoğu zaman kişi ve kişilerde yedikleri gıdalardan kaynaklı oraya çıkan küçük yağ bezesi baharatlı acılı ve kızartmalı yemeklerden kaynaklı oluşabilir. Böylesi bir durumda ise bu küçük yağ bezeleri zarar vermezler. Ayrıca çok rahatsızlık duyan kişilerde cildiye doktoruna görünerek veya yediklerine dikkat ederek bu küçük yağ bezelerin den kurtulmaları mümkün olabilir.

Küçük yağ bezeleri deri altında oluşan ve biriken yağ hücrelerinin, oluşması ile kaynaklanan yumuşak kistlerdir. Genelde kişilerce deri ile alttaki kasların arasına yerleşerek ortaya çıkarlar. Bir çok kişi vücudunda çıkan küçük yağ bezesini elleri ile sıkarak daha kötü bir hale getirir. Aslında küçük yağ bezelerinin oynandığı yerlerde iz kalma ihtimali yüksektir. Özellikle tırnak ile hiç oynanılması gerekmektedir. Küçük yağ bezelerinin bazı kişilerde aktif olmama veya hareketsiz olan kişilerde çoğunlukta çıktığı görülmüştür. Küçük veya büyük yağ bezelerinin oluşması ve bunun bir doktor tarafından kontrol edilerek zarar verici olup olmadığına bakılmalıdır. Ancak doktor kontrolü yapılan küçük yağ bezelerinin iyi huylu olup olmadığı anlaşılır.

Küçük Yağ BezesiKüçük yağ bezesi oluşumu nasıl tedavi edilir: 

Bir çok kişinin bu yağ bezesini kafasına takar iken bir o kadarda ilgilenmeyen kişiler vardır. Öncelikle yağ bezesi oluşumu nerede, nasıl, oluştuğunu bilmek gerekir. Vücutta oluşan yağ bezesi büyüme yapıyor ise doktora gösterilmelidir. Bazı küçük yağ bezeleri oluştuktan sonra ağrı yapabilir. Bunun nedeni ise yağ bezesi bulunduğu yer itibari ile sinirlere baskı yapmasıdır. Bu sebepten dolayı ortaya bir ağrı çıkar. Fakat bu ağrı çok şiddetli olmaz bazı durumlarda ise küçük yağ bezesi oluşumu kilolu olan insanlarda olduğu ortaya çıkmıştır. Bazı tedaviler küçük yağ bezesi oluşumunda olumsuz olabilir.

Kişi veya kişilerce yapılan yağ bezelerine kompres uygulanabilir. Bunun soğuk olması gerekir. Küçük yağ bezeleri genelde çok ciddi bir tedavi gerektirecek bir hastalık değildir. Bazı durumlar karşısında doktorunuz gerek görür ise küçük yağ bezesini alabilir. Buda basit bir işlem sonucu yapılması mümkündür. Küçük yağ bezesini alımını lokal anestezi ile kısa süren bir küçük operasyon ile alınır. Çoğu kişi ise bu durumdan kaçınır fakat bu operasyon yapılması gerekiyorsa ertelenme olmamalıdır. Küçük yağ bezesi yapılan tedavi ile sonuç vererek kişi kendi cildinde istediği cilde sahip olur. 
]]>
Tiroid Bezi İltihabı https://www.beze.gen.tr/tiroid-bezi-iltihabi.html Wed, 07 Nov 2018 02:27:47 +0000 Tiroid Bezinin İltihaplanması, tıp dilinde tiroidit olarak adlandırılır. Tiroid bezinin iltihaplanması, tıroid bezinde depolanmış olan hormonların, kan dolaşımına dökülmesi ve buna bağlı olarak da hormonların yükselm Tiroid Bezinin İltihaplanması, tıp dilinde tiroidit olarak adlandırılır. Tiroid bezinin iltihaplanması, tıroid bezinde depolanmış olan hormonların, kan dolaşımına dökülmesi ve buna bağlı olarak da hormonların yükselmesiyle terleme, çarpıntı gibi fiziksel ve çeşitli psikolojik sorunlara neden olur. Genellikle geçici bir iltihaplanma olayıdır ve iltihaplanma, hastaların genelinde kendiliğinden düzelir ve tıroid bezinin çalışması normal seyrine geri döner.

Yukarıda da bahsettiğim gibi virüslerin yaptığı tiroid bezi iltihabı kendini göstermeden, belirgin ve ciddi ağrı ortaya çıkmadan 1-2 hafta önce hastada ateş, yorgunluk, yutkunamama, kas ve boğaz ağrısı ve hatta farenjit bile görülebilir. Ağrı ortaya çıktıktan sonra ise bu ağrı kulaklara ve çeneye, tiroid bezinin ağrı oluşan tarafından diğer tarafa yayılabilir veya bunların aksine bu ağrı, meydana geldiği yerde kalır ve yayılmaz. Ağrının meydana gelmesiyle oluşan yutkunamama veya baş hareketleri ile bazı hastalarda da uyurken ağrı daha fazla olur. Zamanla iltihabın oluştu bölge hassaslaşır ve sertleşir.

Tiroid bezinin ilhitaplanmasının yani tiroiditin iki çeşidi bulunur ve bunlar da hastalığın çeşitlerine ve belirtilerine göre kendi içlerinde farklılaşırlar;
 • Akut
 • Kronik
Akut spüratif tiroidit, tiroid bezi iltihaplarının en nadir bulunan formudur ve abse ile seyreder. Tiroid ve boynun ön kısmında oluşan ağrı, ateş, disfaji görülür ve titreme vardır. Tedavide antibiyotik ve drenaj kullanılır.

Tiroid Bezi İltihabıKronik lenfositik tiroidit, bilinen adıyla Hashimoto hastalığı ise hipotiroidizme neden olur ve kadınlarda 15 kat daha sıklıkla olmak üzere, genelde ise 15-30 yaş arasında görülür. Tiroidde büyüme, ağrı ve hassasiyet yapar.

Subakut tiroidit(dev hücreli trioidit, granülomatöz), kadınlarda 5 kat sıklıkla olmak üzere genelde 20 ile 40 yaş arasındaki kişilerde görülür. Tek veya iki taraflı tiroid ağrısı, ateş ve halsizlik görülür. Tedavi olarak NSAİD yani steroid dışı yangı önleyici ilaçlar ve aspirin, aspirin işe yaramazsa da steroid kullanılır.

Riedel Tiroidit(invazif fıbröz tiroidit), akut spüratif tiroidit gibi oldukça nadirdir ve fıbrözise bağlı olarak da tiroid taş gibi serttir. Tedavide eğer bası semptomları varsa ameliyat, eğer hipotirodi varsa da hormon replasmanı yapılır.


Tiroid bezinin ilhitaplanması hastalığın başlangıcı

İlk başlarda tiroid bezi iltihabı nedeniyle tiroid bezinde hasarlar oluşur ve bezdeki hormonlar, bezdeki oluşan hasarlar nedeniyle kan dolaşımına dökülmeye başlar. Bu dönem 1-2 ay sürebilir. Bu süreç içinde tiroid bezi, tiroid sintigrafisinde gözükmez fakat vücuttaki kanın iltihaplandığını ve tiroid bezinin aşırı çalıştığını gösteren bulgular fark edilebilir. 
]]>
Parotis Bezi Ameliyatı https://www.beze.gen.tr/parotis-bezi-ameliyati.html Wed, 07 Nov 2018 16:27:50 +0000 Parotis bezi ameliyatı, parotis bezi vücudumuzda bulunan dört büyük tükürük bezinden biridir. Kulağın ön kısmına yerleşmişlerdir. Tükürük bezi ameliyatları genellikle tümör, taş ve müzmin iltihaplar yüzünden yapılır. Parotis bezi ameliyatı, parotis bezi vücudumuzda bulunan dört büyük tükürük bezinden biridir. Kulağın ön kısmına yerleşmişlerdir. Tükürük bezi ameliyatları genellikle tümör, taş ve müzmin iltihaplar yüzünden yapılır. Parotis bezini en fazla tümörler etkiler. Parotis bezi ameliyatı kolayca küçük bir kesi yardımıyla yapılabilir. Genellikle bezin alınmasına gerek kalmadan operasyon tamamlanır. Fakat bazı hallerde bezin de alınması gerekebilir. Parotis bezi ameliyatı kendine has özel bir durum içerir. Çünkü parotis bezi içinden yüzde mimik hareketlerinin yapılmasını sağlayan yüz siniri geçmektedir. Bu yüz sinirinin dalı da, aynı zamanda çene altı tükürük beziyle komşuluk yapar. Bu nedenle ameliyat esnasında yüz sinir ya da dallarında zedelenme olabilir. Bunun etkisiyle yanak, alın ve dudak hareketlerinde geçici olan, bazen de kalıcı olan hasarlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ameliyatın bir uzman tarafından yapılması önerilir.

Parotis bezi ameliyatı sonrası ortaya çıkan yüz felci ödem kaynaklı olursa, birkaç günde kendiliğinden geçer. Ancak sinir kazayla kesilirse ya da hasarlandıysa gecikmeden sinirin tamir edilmesi gerekir. Nadir olarak parotis bezi ameliyatlarından bazılarında yemek yerken kulakta ya da yanakta terleme etkisi ortaya çıkabilir. Ancak bu durum hekimden kaynaklanmaz, tamamen rastlantısal bir sorundur. Bazı ilaçlarla bu sorun kontrol altında tutulabilir.

Parotis Bezi AmeliyatıParotis bezi ameliyatı nasıl yapılır, komplikasyonları var mı

Tükürük bezi ameliyatları genellikle lokal anestezi ile yapılır. Ancak bazı operasyonlar narkoz altında yapılabilir. Genellikle genel anestezi kullanılır. Bir uzman tarafından dikkatli şekilde operasyon yapıldığı takdirde, kolay bir ameliyat olduğu söylenebilir. Parotis bezi ameliyatı bezin içinden geçen yüz sinirinden  kaynaklı bazı komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle operasyonun en fazla görülen yan etkisi yüz siniri ve dallarındaki zedelenmedir. Böyle bir sorun yaşanırsa, ameliyattan sonra dudağın bu bölümündeki kenarın dışa çekilmesi zorlaşır, gülerken, ıslık çalma gibi eylemlerde sorun daha bariz hissedilir. Yüz siniri tamamen zedelenirse ya da ameliyatta kesilirse bunun geriye dönüşü olmaz. Ancak sinirde anatomik bütünlük bozulmadıysa, sadece operasyondaki zorlamayla şişlik, ödem gibi sorunlar oluştuysa, parotis bezi ameliyatından bir süre sonra düzelme olasılığı bulunur.

Parotis bezi ameliyatı sonrasında öyle sorunlar yaşanırsa, iyileşme için 5-6 ay kadar bir süre geçmelidir. Dil hareketlerinin olmasını sağlayan sinir, yapısal olarak büyüktür. Fark edilmemesi mümkün değildir. Ameliyatta büyük bir aksilik ortaya çıkmadıkça yüz sinirinin zedelenme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak buna rağmen sinirde zedelenme olursa, dilde bu tarafta olan hareketlerde bozulma olur. Hastalara dilini çıkarması söylenirse, hasarlı tarafta dilin ucunda kayma, konuşma ve yutma esnasında üçlük çekme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Parotis bezi ameliyatında bunun dışında ameliyat yapılan yerde hematom denilen kan  pıhtısı toplanma yüzünden şişme gibi sorunlarda yaşanabilir. Bu durumda ameliyat edilen yerin yeniden açılması gerekebilir. Eğer tükürük bezinin tamamen alınması gerekirse, bu ağız ve boğaz yapısında fizyolojik bozulmaya neden olmaz. Çünkü diğer tükürük bezleri fonksiyonları yerine getirebilir. Ameliyat yeri estetik dikişler yardımıyla kapatılır. Genellikle 6-7 gün sonra dikişler alınır.
]]>
Rüyada Bebek Bezi Görmek https://www.beze.gen.tr/ruyada-bebek-bezi-gormek.html Wed, 07 Nov 2018 20:55:41 +0000 Rüyada Bebek Bezi Görmek durumu genellikle hayra yorulan bir rüyadır. Zira bu rüyanın görülmesi halinde rüyayı gören kimse için olumlu durumların yaşanması söz konudur. Özellikle görmüş olduğu şeyin bebek ya da çoc Rüyada Bebek Bezi Görmek durumu genellikle hayra yorulan bir rüyadır. Zira bu rüyanın görülmesi halinde rüyayı gören kimse için olumlu durumların yaşanması söz konudur. Özellikle görmüş olduğu şeyin bebek ya da çocuğa dair bir iz olması rüyayı gören kimsenin ilerleyen süreçlerde bir bebeğe sahip olacağına işarettir. Yani Rüyada Bebek Bezi Görmek ya da bebeğe dair herhangi bir rüyanın görülmesi durumu rüyayı gören kimsenin evleneceğine ve eğer evli ise bir bebek sahibi olacağına işarettir. Aynı zamanda bu rüyayı gören kimse yaşlı birisi ise Rüyada Bebek Bezi Görmek halinde bir torun sahibi olacağına da işarettir. Bunun dışında bu rüyanın görülmesi aynı zamanda iş ve aile hayatında olumlu durumların yaşanmasına da işarettir.

Rüyada Bebek Bezi Görmek bu rüyayı gören kimse için hayırlara vesile olup hayatında bir takım değişikliklerin yaşanmasına işarettir. Özellikle de rüyasında bebek bezi gören ya da bebek bezi değiştirdiğini gören kimsenin bebek beklemesi halinde bir bebeğinin olacağına delalet eder. Üstelik bu rüyanın görülmesi halinde doğacak olan bebeğin oldukça sağlıklı bir şekilde dünyaya geleceğine işarettir. Bunun dışında eğen rüyaya gören kadın ya da erkek eğer yeni evlenmiş ise en yakın zamanda eşinin hamile olacağına işarettir. Aynı zamanda bu rüyanın görülmesi halinde evli çiftlerin hayatında bir takım sorunlar yaşanıyorsa eğer düzeleceğine işarettir. Bunun ile birlikte bu rüyayı gören kimsenin eşi ile sorunları olması halinde düzeleceğine işarettir.

Rüyada Bebek Bezi Görmek aynı zamanda bu rüyayı gören kimsenin yalnızca aile hayatında değil iş hayatında da olumlu gelişmelerin yaşanacağına işarettir. Bu rüyayı gören kimsenin iş hayatında mevkisinin yükselmesine işarettir. Örneğin müdür yardımcısı ise müdür olma ihtimali oldukça yüksektir. Bunun ile birlikte bu rüyayı gören kimsenin işi hayatında maaşının yükselmesi de söz konusu olabilir. Bu rüya kişinin iş hayatını her yönden olumlu şekilde etkilemektedir. Özellikle iş hayatında çevresi ile dostları tarafından sevilen sayılan bir kişi olmasına işarettir.

Rüyada Bebek Bezi GörmekRüyada Bebek Bezi Görmek rüyayı gören kimsenin küs olduğu kimseler ile barışacağına işarettir. Zira rüyada bebek ile ilgili herhangi bir şeyin görülmesi durumu beraberinde olumlu gelişmelerin yaşanmasına işarettir. Aynı şekilde kişi en yakın çevresinden birisine küsmesi halinde bu rüyayı görmesi ile birlikte barışma ihtimali çok daha yüksektir. Rüyada Bebek Bezi Görmek her türlü kötülük ve fenalığın def olacağına işarettir. Bunun için bu rüyayı gören kimselerin barışacağına vesile olacağını söyleyebilir. Aynı zamanda rüyayı gören kimse çevresi tarafından sevilen ve sayılan birisi haline gelecektir. Kimse ile olumsuz bir durum yaşamayacaktır. Kavgalı olduğu kimse ile barışacaktır. Eğer düşmanı var ise onun ile barışma imkanı bulacaktır.

Rüyada Bebek Bezi Görmek rüyayı gören kimse için en yakın zamanda bir ödüle kavuşacağına işarettir. Bu ödülden kasıt küçük çapta hediyeler olabileceği gibi araba ya da eve gibi büyük ödüllerinde olması mümkündür. Yani bu rüyayı gören kimseye bir yerlerden ödül gelme ihtimali oldukça yüksektir.

]]>
Tükrük Bezleri https://www.beze.gen.tr/tukruk-bezleri.html Thu, 08 Nov 2018 01:54:34 +0000 Tükrük bezleri, vücudumuzda majör yani büyük, minör yani küçük bezler şeklinde iki grup halinde yer alır. Majör tükrük bezleri iki tarafta kulağın ön ve alt kısmında yer alan parotis tükrük bezleri, çene altındaki tükr Tükrük bezleri, vücudumuzda majör yani büyük, minör yani küçük bezler şeklinde iki grup halinde yer alır. Majör tükrük bezleri iki tarafta kulağın ön ve alt kısmında yer alan parotis tükrük bezleri, çene altındaki tükrük bezleri ve dil altındaki tükrük bezleridir. Minör tükrük bezleri ise, ağzın içinde, damakta ve dudaklarda çok sayıda bulunur. Tükrük bezlerinin görevi ağzın nemlenmesini sağlayan, mikroplara karşı dezenfektan olarak kullanılan, içinde sindirime destek olan enzim denilen proteinler bulunan tükürük salgısının üretilmesidir. Büyük ve küçük tükrük bezlerde her gün 0,5-1,5 litre civarında tükürük salgısı üretilir ve ağza boşaltılır. Tükrük bezleri normal şekilde çalıştığında herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak bazen hastalıkların etkisine girebilirler.

İyi huylu tükrük bezi hastalıkları

Bu grupta yer alan hastalıklar tümöral ve tümöral olmayan şekilde 2 türde incelenebilir. Bu şekilde tükrük bezlerini etkileyen önemli hastalıklar ise;

Tümöral olmayan tükrük bezi hastalıkları

Akut tükrük bezi iltihapları: Bu tür hastalıklar toplumda en sık rastlanan hastalıklardır. Bu hastalıklarda kendi içinde sınıflandırılabilir.

Viral iltihaplar: Bu tür hastalıklara kabakulak en güzel örnektir. Kulağın önünde ve altında bulunan parotis bezinde görülen bu hastalık genellikle 4-6 yaş grubundaki çocukları etkiler. Virüs hava yoluyla bulaşmakta ve 14-21 gün içinde belirtiler başlamaktadır. Kulakların altında ağrı, şişkinlik, ateş ve hassasiyet oluşur. Hastalığın özel bir tedavisi yoktur. Hastanın dinlenmesi, ateş ve ağrı kesici ilaç kullanımı, sıvı alımının arttırılması hastanın rahat etmesini sağlar. Bu hastalık nadir olarak beyni, iç kulağı, böbrekleri, testisleri etkileyebilir. Bu durumda bazı tedavilere gereksinim duyulur. Günümüzde kabakulak aşısının rutin şekilde uygulanması nedeniyle hastalığın görülme olasılığı oldukça azalmıştır.

Bakteriyel iltihaplar: Genellikle parotis bezinde görülen bu tür hastalıklarda kulağın ön ve altında birden ağrı oluşmakta, şişlik, kızarıklık ve hassasiyet gibi belirtilerde buna eşlik etmektedir. Bu hastalıklar ilerleyen yaşlarda, bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde, sıvı alımının az olduğunda, ameliyat sonrasında izlenebilir. Tükrük bezleri kanallarından ağza doğru iltihaplı akıntı olur. Tedavisi yapılmadığında, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak yaşamsal risk ortaya çıkabilir.

Tükrük bezi taşları: Tükrük bezlerinde oluşan taşlar kendini sert bir şişlikle kendini gösterir. Tedavisi cerrahi yöntemle olur. Gerekirse tükrük bezinin tamamı yerinden çıkarılır.

Kronik tükrük bezi iltihapları: Bu tür iltihaplar tükürük salgısının azalmasıyla, koyulaşan salgının kanallar içinde birikmesiyle oluşur. Tükürük salgısı azaldığında, ağızdaki bakteriler tükrük kanallarına yayılır. Bu kanalların ve salgının yapısını değiştirir. Kanallarda taşların uzun süre kalması da iltihaplara neden olabilir. Hastalarda yemeklerde ağrıya, kızarıklık, ateş, şişlik gibi etkilere neden olur.

Ağız kuruluğu: Bu sorun hastalarda tat alma duyusunun azalmasına, diş çürümesine, yutma güçlüğüne de neden olur. Genellikle parotis bezi rahatsızlıklarında bu sorun yaşanır. Şeker hastalığı, stres, ışın tedavisi, kronik iltihaplar ağız kuruluğu için uygun zemin hazırlar.

Tümöral tükrük bezi hastalıkları

İyi huylu tükrük bezleri tümörleri: Tükrük bezlerindeki tümörlerin yaklaşık % 70-80 kadarı parotis bezinde oluşur. Bunların 5 80 kadarını da iyi huylu tümörler oluşturur. Çene altından oluşan % 15 oranındaki tümörlerin % 50-60 kadarı iyi huylu, küçük tükrük bezlerindeki % 10 oranındaki tümörlerinde % 35 kadarı iyi huylu olur. Tümörler genellikle 50-70 yaşları arasında yavaş büyüyen kitle şeklinde görülür. İğne biyopsisi yapılarak tümörlerin iyi ya da kötü huy]]> Boyunda Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/boyunda-yag-bezesi.html Thu, 08 Nov 2018 17:06:21 +0000 Boyunda Yağ Bezesi, kadın erkek fark etmeksizin her yaştaki insanların karşılaşabileceği bir durumdur. Fakat erkeklere nazaran kadınlarda yağ bezeleri daha sık görülür. Genellikle yetişkin ve orta yaştaki kişilerde daha ço Boyunda Yağ Bezesi, kadın erkek fark etmeksizin her yaştaki insanların karşılaşabileceği bir durumdur. Fakat erkeklere nazaran kadınlarda yağ bezeleri daha sık görülür. Genellikle yetişkin ve orta yaştaki kişilerde daha çok rastlanır. Toplumun neredeyse %50'sinden fazlası hayatı boyunca bir kez bile olsa vücudunda yağ bezesi ile karşılaşmıştır. Tıp dilinde yağ bezelerine lipom adı verilir. Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin olduğu herhangi bir bölgede oluşabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda genelde deri ile kas arasındaki bölgede meydana geldiği tespit edilmiştir. Vücudunda yağ bezesine denk gelen kişilerin telaşa kapılmasına gerek yoktur. Çünkü yağ bezeleri vücutta cilt altındaki yağların birikerek oluşturduğu iyi huylu kitlelerdir. Hiç bir şekilde kaslara yada çevre dokulara zarar vermezler. Yağ bezeleri her ne kadar cilt altında oluşsa da cilt yüzeyinde tümseklik oluşturur.  Yağ bezeleri dokunulduğunda hissedilir şekilde oynar yapıdadırlar. Bu nedenle ara sıra elle kontrol ederek büyümeleri gözlemlenebilir. Böylelikle erken tedavi edilmeleri kolaylaşır. 

Boyunda Yağ Bezesi Tedavisi

Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin olduğu her bir bölgede oluşabilir. Bu bölgeler baldır kısımları, yüz, omuzlar, sırt, göğüs bölgesi ve genital organlar olarak sıralanabilir. Boyun bölgesi de bu bölgelerden bir tanesidir. Yağ bezelerinin büyüklüğü genelde nohut tanesi büyüklüğünde veya birkaç cm çapında görülür. Normal şartlarda yağ bezelerinin çoğu küçük boyda olduğu için müdahale etmeyi gerektirmez. Fakat herhangi bir müdahale yapılmazsa ilerleyen zamanlarda dokudaki yağ hücrelerinden beslenerek büyüme gösterdiği de olmuştur. O nedenle var olan bir yağ bezesinde hızlı bir büyüme fark edilirse mutlaka bir uzman doktora başvurulması gerekir. Ayrıca bazı durumlarda yağ bezelerinin sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olduğu yada enfeksiyon nedeniyle iltihaplı yara haline dönüştüğü de görülmüştür. Bu tür durumlarda mutlaka gerekli tetkikler yapılarak alınması gerekir. Bunun için dermatolog, cerrahiye yada cildiye uzmanından destek alınabilir. Yağ bezesinin boyutu olması gerekenden büyük ise laboratuvar analizi yapılabilmesi için doku örneği alınabilir. Çünkü nadiren de olsa kötü huylu kitlelere dönüşebilir. Bu da ciddi hastalıkları beraberinde getirir. Yağ bezesinin oluşmasına neden olan farklı bir hastalık olup olmadığının araştırılabilmesi için oldukça gerekli bir yöntemdir. Ayrıca uzman doktor gerekli görürse MR, tomografi ya da ultrason çekilmesi de gerekebilir. Normal büyüklükteki yağ bezeleri için ise lokal anestezi uygulaması yapılarak küçük bir operasyonla işlem tamamlanır. Yağ bezesinin operasyonla alınma esnasında çok dikkat edilmelidir. Çünkü yağ bezesinin etrafındaki  kapsülün zarar görmeden alınması gerekir. Aksi takdirde yağ bezesi patlayarak etraftaki yağ hücrelerine doğru dağılmaya başlar. Bu da hem o bölgede yeniden yağ bezesi oluşmasına hem de çevre dokularda yeni yağ bezelerinin görülmesine neden olur. Boyun bölgesi yüz bölgesine yakın olmasından dolayı vücutta en fark edilir bölgelerden bir tanesidir. O nedenle operasyon esnasında boyun bölgesine sadece 1-2 tane çizgi halinde küçük dikişler atılır. Böylece estetik açıdan boyunda iz kalması engellenmiş olur. Operasyondan sonra bir kaç saatlik istirahatten sonra aynı gün içinde evine dönebilir. Operasyon sonrası hastanın günlük yaşamındaki aktivitelerine devam etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. 

Boyunda Yağ Bezesi Tedavi Sonrası

Boyunda yağ bezesi operasyon ile alınsa da yeniden yağ bezesi oluşmayacağı anlamına gelmez. Günlük yaşama devam ederken bazı kurallara dikkat ederek en azından yağ bezesi oluşumu bir nebze olsun engellenebilir. Bunun için öncelikli olarak genel hijyen kurallarına uymaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımında yağlı ürünlerden kaçınılması gerekir. Cilt tipine uygun kremler kullanılmalıdır. Yağ bezesi olan bölgenin çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmamasına dikkat edilmel]]> Ensede Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/ensede-yag-bezesi.html Fri, 09 Nov 2018 00:56:05 +0000 Ensede Yağ Bezesi, Ensemiz vücudumuzun önemli noktalarından birisi olup burada meydana gelecek olan rahatsızlıklar karşı önlem almak önemli bir husustur. Bu sebepten ötürü özellikle de ensede yağ bezesi sorununa ka Ensede Yağ Bezesi, Ensemiz vücudumuzun önemli noktalarından birisi olup burada meydana gelecek olan rahatsızlıklar karşı önlem almak önemli bir husustur. Bu sebepten ötürü özellikle de ensede yağ bezesi sorununa karşılık dikkatli olunması gerekir. Zira ensemiz beyin ile omuriliğin geçtiği nokta yer alıp burada meydana gelebilecek en ufak bir sorun bedenin diğer yapılarında da sorunların oluşmasına neden olacaktır. Boynumuzun arkasında yer alan bu yapının sorun yaşaması halinde hastaların anında müdahale etmesi gerekir. Özellikle de ensede yağ yezesi sorununa karşı tedbir almakta fayda vardır. Bu yüzden bu sorun ile ilgili detaylı bilginin alınması gerekir. Bu sorunu yaşayan bireylerin uzman bir cildiye hekimine başvurması gerekir.

Ensede Yağ Bezesi Oluşmasının Nedeni

Bu sorunun en temel sebebi beslenme sorunlardan kaynaklanmaktadır. Düzensiz beslenen kimselerde ayaklarda, bacaklarda, sırtta (bel kısmı), kasıklarda, gövdede, yüzde, boyunda, göğüste ve ensede yağ bezesi oluşumu oldukça kolaydır. Yapılan araştırmalar neticesinde yağ bezesi oluşumu aşırı yağlı besinler tüketimi neticesinde vücudun belirli noktalarında bu yağların birikmesi söz konusudur. Bu durum da beraberinde yağ bezesi oluşumuna neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığı yaşayan bireylerin dikkatli olması gerekir.

Erken Tanının Önemi

Ensede yağ bezesi sorunu yaşayan bireylerin yapması gereken ilk işin uzman bir doktora gitmesi gerektiğini belirtmiştik. Bunun ile birlikte bu rahatsızlığın yaşanması ile birlikte hastaların bu rahatsızlık ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmesinde fayda vardır. Zira bu sorunun nedenlerini bilmek erken tanının konulması açısından oldukça önemli bir husustur. Bu sayede kişi kolaylıkla bu sorundan kurtulması söz konusu olabilir. Aynı zamanda ilerleyen süreçlerde daha farklı sorunların yaşanmasının da önüne geçilmiş olunur.  Erken tanının yapılması halinde deri ve cilt sorunlarının da önüne geçmek mümkündür. Ancak unutmamamız gereken en önemli husus bu rahatsızlığın kendi başına geçmeyeceğidir. Bu yüzden erken tanının konulması ile birlikte vakit kaybetmeden doktora görünmek oldukça önemli bir husustur.

Ensede Yağ Bezesi

Ensede Yağ Bezesine Karşı Alınacak Önlemler

Ensede yağ bezesi sorununa karşı önlemler alınması halinde bu sorunun tekrardan yaşanmasının önüne geçmek mümkündür. Aksi halde ilerleyen süreçlerde bir takım sorunların yaşanması söz konusudur. Bu yüzden bu rahatsızlığın yaşanması ile birlikte hastaların nasıl davranması gerektiğin iyi bilmeleri gerekir.

Alınacak önlemlerden birkaçı şunlardır:

 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
 • Spor yapmak
 • Yürüyüş ve egzersizler yapmak
 • Stresten uzak yaşamak
 • Doktorun tavsiyelerine uymak gerekir.

Ameliyat Yoluna Gitmek

Ensede yağ bezesi soruna karşı alınması gereken ilk önlem ameliyat olunmasıdır. Zira bu sorun ameliyat olunmadığı sürece çözülmesi söz konusudur. Yağ bezesi ameliyatı oldukça kolay olup korkulacak hiçbir husus yoktur. Bu durum için yapılacak olan cerrahi operasyon neticesinde hasta çok kısa bir süre içerisinde sağlığına kavuşabilir. Aynı zamanda bu ameliyat yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürmesi sebebi ile oldukça rahat geçmektedir. Hastaların korkmadan ameliyat yoluna gitmesi gerekir.

]]>
Parotis Bezi Tümörü https://www.beze.gen.tr/parotis-bezi-tumoru.html Fri, 09 Nov 2018 18:02:25 +0000 Parotis bezi tümörü, majör ve minör tükürük bezlerinde vücudun kontrolü dışında oluşan dokuların genel adıdır. Parotis bezi tümörleri iyi huylu yada kötü huylu olabilmektedir. Burada oluşan tümörlerin çoğunlu Parotis bezi tümörü, majör ve minör tükürük bezlerinde vücudun kontrolü dışında oluşan dokuların genel adıdır. Parotis bezi tümörleri iyi huylu yada kötü huylu olabilmektedir. Burada oluşan tümörlerin çoğunluğu düşük de olsa kötü huylu olma potansiyelleri olan plemorfik adenom adı verilen selim tümörlerdir. Oranlama yaparsak, 10 tükürük bezi tümöründen 8 tanesi parotisde oluşur ve her 10 parotis bezi tümöründen 8 tanesi iyi huyludur ve her 10 iyi huylu parotis bezi tümöründen 8 tanesi pleomorfik adenomdur. 
Parotis bezi tümörlerinin çeşitliliği vücuttaki diğer tümörlere göre daha fazladır. İyi huylu tümörler genelde 40'lı yaşlardan sonra, kötü huylular ise 50'li yaşlardan itibaren görülür.

Bazı Parotis bezi tümörleri

Pleomorfik adenom, ya da mikst tümör, En sık görülen parotis bezi tümörüdür. Bu tümör epitelyal, miyopitelyal ve stromal hücreleri içermektedir. Yirmili yaşlardan itibaren ortaya çıkmasına rağmen kırklı yaşlardan itibaren görülme sıklığı daha fazladır. Kadınlarda daha sık görülür ve genelde yüzeysel bölgede yerleşir. Nadiren yüz sinirinin olduğu bölgeye yerleşebilir. Pleomorfik adenomların kapsülleri çok ince yapıdadır ve kapsülün arasından dışarı tümör uzanımı olabilmektedir. Pleomorfik adenomlarda uygulanabilecek cerrahi yöntemi, parsiyel parotidektomi veya superfisyal parotidektomi ile lezyonun çıkarılmasıdır. Derine yerleşmiş parotis bezi tümörleri ise total parotidektomi yada derin parotidektom ile çıkarılır. Bu tümör düşük ihtimalle kötü huylu olma potansiyeline sahiptir. 15 yıldan fazla duran tümörlerde kötü huyluluk ihtimali yükselir. 

Warthin tümörü, Parotis bezinde ve onun kuyruk kısmında görülen iyi huylu bir tümördür. Yapısı, papiller epitel, lenfositik infiltrasyon ve kistik bölümlerden oluşur. Papiller kistadenoma lenfomatozum olarak da adlandırılabilir. Warthin tümörü nadiren çift taraflı olarak oluşabilir.Bu tümör, daha çok sigara içen erkek hastalarda kırklı yaşlardan sonra görülür. Sigara ile ilişkisi en net olan parotis bezi tümörüdür. Bu tümörde en uygun tedavi, pleomorfik adenomlarda olduğu gibi cerrahi yaklaşımlara benzer şekilde, emniyet sınırı ile uygulanan operasyonlardır.

Monomorfik adenomlar, Seyrek görülen bir parotis bezi tümörüdür. Bu tümörün, bazal hücreli adenom, kanalikuler adenom, onkositom ve myoepitelyom gibi türleri vardır. Daha çok parotis tükrük bezine yerleşen tümör için tedavi pleomorfik adenomlardaki yaklaşımlara benzer biçimde, emniyet sınırı ile yapılan rezeksiyonlardır.

Mukoepidermoid karsinom, En sık görülen parotis tükrük bezi kötü huylu tümörüdür. Yapısında müsin üreten hücreleri ve epitel hücrelerini içerir.Özellikle parotiste yerleşen bu tümör, çoğunlukla kadın hastalarda ve kırklı yaşlardan itibaren görülür. Ancak çocukluk çağında en sık rastlanan kötü huylu parotis bezi tümörü de, mukoepidermoid karsinomdur. Evreleri; düşük, orta ve yüksek dereceli olarak tanımlanır.

Parotis Bezi TümörüAdenoid kistik karsinom; Nadiren parotiste görülür. Kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görülen bu tümör, tedaviden sonra lokal olarak tekrarlama ihtimali vardır. 20 yıl gibi uzun yıllar içerisinde kan yoluyla uzak diğer organlara sıçrama ihtimali vardır. Daha çok akciğerlere, nadiren kemik iliği ve karaciğere ulaşır. Tümörün yavaş gelişim özelliğinden dolayı sağ kalım oranı yüksektir.

Asinus hücreli karsinom, Nadir görülen parotis bezi tümörüdür. Daha çok kadın hastalarda kırklı yaşlardan itibaren, çocuklarda ise ikinci sıklıkta görülen kötü huylu parotis bezi tümörüdür.Tümör klasik biçimde fibröz bir kapsülle sarılmıştır ve yapısında asinar hücreleri bulunur. Nadiren çift taraflı görülen bu tümörde sağ kalım oranı yüksektir.

Parotis bezi tüm]]> Kasık Lenf Bezleri https://www.beze.gen.tr/kasik-lenf-bezleri.html Sat, 10 Nov 2018 03:56:48 +0000 Kasık lenf bezleri, insan vücudunda bulunan bütün lenf bezleri çok önemlidir. Vücudumuzdaki lenf bezleri enfeksiyonlara karşı savaşır. Yapısal olarak ufak, yumuşak, oval şeklindedir. İnsan vücudunda çoğu yerinde olan ve büt Kasık lenf bezleri, insan vücudunda bulunan bütün lenf bezleri çok önemlidir. Vücudumuzdaki lenf bezleri enfeksiyonlara karşı savaşır. Yapısal olarak ufak, yumuşak, oval şeklindedir. İnsan vücudunda çoğu yerinde olan ve bütün lenf bezleri birbirine zincir şeklinde bağlıdır. Derinin alt kısmında bulunan lenf bezlerinin bazıları vücutta derinde olabilir. Derinin üst kısmına yakın olan bezeler şişmediği ve büyümediği sürece dışarıdan anlaşılması zordur. Lenf bezleri ve kanalları bir ağ sistemi gibi birbirine bağlı ve tüm vücudu sarar. Kasık lenf bezleri genital bölgeye yakındır. Genital bölgede oluşabilecek olan enfeksiyonların oluşumlarını engeller. Kadın ve erkekte de kasıkta lenf bezi bulunmaktadır. 

Kasık lenf bezleri şişmesi ve büyümesinin nedenleri

Lenf bezinin şişmesi vücuttaki  enfeksiyonlara karşı iyi çalıştığını göstermektedir. Bazen ise tam tersi de olabilir yani ciddi bir hastalık habercisi de olabilir. Kasıktaki lenf bezi şişmesi sonucu olarak vücudu antikorlar ve beyaz kan hücreleriyle dolu olan sıvıyla hastalıklara karşı savaş açar. Kasık lenf bezlerini normalde fark edilmesi zordur fakat şiştiklerinde belirgin bir hal alırlar. Normal lenf bezinin boyutu yarım cm civarındadır. Enfeksiyona yakalanması halinde ise lenf bezi beyaz kan hücreleri üretimine geçer. Bu sebepten dolayı zamanla büyümesine neden olur. Sonra ise mikroplarla savaşmak için kan dolaşımına girerler. Vücut mikroplarla olan savaştan galip çıkar. Savaş sonrası lenf bezleri bazı dönemlerde hafif ağrı ve şişme meydana gelir. Eğer kasıktaki lenf bezlerinde şişlik belirgin ise mutlaka ciddi bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol edilmelidir. Lenf bezinin şişmesine bazen cilt ve solunum sistemindeki ufak enfeksiyonlarda sebep olabilir. Rahatsızlık sonucu kasık bölgesinde görülen tahriş ve yaralanma oluşan bölgeye ılık su ve antiseptik ilaçla temizlenmelidir. Eğer yara ve tahrişte iyileşme yok ise acil olarak doktora gidilmelidir. Bacaklarda ve ayaklarda olan rahatsızlık sonucu kasıktaki lenf bezinin şişmesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı ayak ve bacaklarda enfeksiyon var mıdır takibinde yapılmalıdır. Bunun sonucunda iltihabın kasığa ulaşmaması sağlanmalıdır. Bu rahatsızlık çocuklarda da görülebilir. Kasık lenf bezlerinin şişmesinden dolayı gece terlemeleri ve kilo kaybı gözükmektedir.     

Kasık Lenf BezleriKasık lenf bezleri tedavisi

Genellikle malign hastalığın habercisi olabilir. Doktora gittiğimizde ilk önce tedavi için dahiliye bölümü, onkoloji veya hematoloji bölümlerine gidilmelidir. Ayrıca kasık lenf bezlerinin büyümesinin kanser riski taşıyorsa, sırasıyla kulak burun boğaz uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve dermatolji uzmanlarına giderek büyük çaplı bir araştırma ve kontrol yapılmalıdır. Bu rahatsızlık özellikle karaciğer ve dalakta büyüme oluşursa meydana gelen bir hastalıktır. Bu organlardaki büyümenin kasık lenf bezlerinde büyüme yapabileceğini kesinlikle unutulmamalıdır.
]]> Tiroid Bezi Kanseri https://www.beze.gen.tr/tiroid-bezi-kanseri.html Sat, 10 Nov 2018 13:47:19 +0000 Tiroid bezi kanseri, Tiroid kanserlerinin çoğu tedaviyle yok olan kanserlerdir, diğer kanserler gibi kötü olmayabilirler bu kanser diğer kanserler arasında tedaviye en olumlu cevabı gösteren türüdür. Tiroid kanseri over kanse Tiroid bezi kanseri, Tiroid kanserlerinin çoğu tedaviyle yok olan kanserlerdir, diğer kanserler gibi kötü olmayabilirler bu kanser diğer kanserler arasında tedaviye en olumlu cevabı gösteren türüdür. Tiroid kanseri over kanserinden sonra en sık görülen endokrin kanseridir bu kanser kadınlarda daha sık görülmektedir.

Tiroit Bezi Kanseri Belirtileri:
 • Boyunda sertlik şişlik veya lenf bezleri büyümüş olabilir.
 • Nefes almada güçlük ses kısılması ve boğazda ağrı meydana gelebilir.
Fakat tiroid kanseri hastalarının birçoğunda hiçbir şikayet olmaz. Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler hastaların çok az kısmında belli olmaktadır.

Tiroid Bezi KanseriTiroit Bezi Kanseri Sebepleri: 

Aslında nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre bazı radyoaktif maddelere maruz kalmış kişilerde tiroid kanseri görülmüştür. Bu maddelerden en önemlisi uranyumdur, bazı tiroid kanserlerinde ise genetik mutasyonların rol oynadığı düşünülmektedir.
 • Kanser nedeni ile baş ve boyun bölgesine radyoterapi (ışın tedavisi) uygulananlarda da görülebilir.
 • Hamilelerde ya da yeni doğum yapanlarda da görülebilir.
 • Ailesinde tiroid hastalığı olanlarda ve şeker hastalığı olanlarda da görülmüştür.
 • 60 yaş üzeri kadınlarda ve 70 yaş üzeri erkeklerde görülebilir.
 • Amiodaron ve interferon lityum gibi ilaçları kullananlarda da görülmesi oldukça yüksektir.
]]> Memede Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/memede-yag-bezesi.html Sun, 11 Nov 2018 05:18:24 +0000 Memede yağ bezesi, yağ bezeleri memede oluşması bir problem değildir. Memede oluşan yağ bezeleri iyi huylu kitlelerdir. Memede oluşan çoğu yağ bezeleri küçük boydadır, ve müdahale edilmemesi gerekir. Memede oluşan Memede yağ bezesi, yağ bezeleri memede oluşması bir problem değildir. Memede oluşan yağ bezeleri iyi huylu kitlelerdir. Memede oluşan çoğu yağ bezeleri küçük boydadır, ve müdahale edilmemesi gerekir. Memede oluşan yağ bezesi yağ hücrelerinin oluşturduğu, yumuşak bir kitledir. Yağ bezelerini göğüslere yumuşak dokunuş yaparak hissedebilirsiniz. Meme ile ilgili hastalıklarda çok sık görülen ve karşılaşılan bir durumdur memede yağ bezesi. Memede oluşan yağ bezesinde ağrı olmaz. Genellikle tek kitle olarak görünür. Yağ dokusunda oluşurlar. Hastayı rahatsız eden bir durum yoktur aslında ama hasta psikolojik olarak kendini kötü hissedebilir. Oluşan yağ bezesinin kötü huylu bir tümör olup meme kanseri olma riskim var mı diye düşünebilir. Aslında memede yağ bezesi oluşmasında hiç bir korkulacak durum yoktur. Yine de düzenli olarak her kadının ayda 1 defa meme kontrolü yaptırmasında ve doktora gitmesinde fayda vardır. Memede yağ bezesi 20-40 yaş arası kadınlarda karşılaşılır.

Fakat tüm yaşlarda karşılaşabilecek bir durumdur aslında. Memede oluşan yağ bezesi iltihaplı olabilir. İltihap olması kişiye ağrı verebilir. Memede yağ bezesi olup olmadığı, bezelerin tanısını koymak için ultrasonografi çekilmesi gerekir. Yağ bezesinin kesin sonucu patoloji koyar. Yağ bezesinden sonuç almak için parçanın bir kısmı yerine tüm parçanın alınması tercih edilir. Memede oluşan yağ bezesi şüphelenen durumda işaretlenir ve o bölge çıkartılır. Çıkan patoloji sonuçları, iyi huylu tümörler ancak nadiren bu iyi huylu tümörler kötü huylu tümörlere de dönüşebilir. Memede oluşan yağ bezeleri kilo almaya bağlı oluşabilir, doğuştan oluşabilir ve sonradan da olabilir.

Memede yağ bezesi teşhisi, öncelikle hastanın fiziki bir muayeneden geçmesi gerekir. Daha sonra gerekiyorsa doku örneği alınır. Hastaya ultrason tetkikleri yapılır. Yağ bezesi oluşan oluşumların kanser riski olma olasılığı ve kötü huylu tümör olması düşük bir ihtimaldir. Bu konuda şüphe olursa biyopsi yapılabilir. Memede oluşan yağ bezesinde kişilerde fazla soruna neden olmayan oluşumlardır. Ancak bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak da oluşabilir. Bu yüzden uzman bir doktora görünmekte fayda olacaktır.

Memede Yağ BezesiMemede yağ bezesi bitkisel çözümler, bitkisel çözümler her zaman için sonuç bulmuştur. Bir çok bitkinin ilaç görevinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Memede oluşan yağ bezesi için, çay ağacı yağı kullanılabilir. Bu yağın iltihap önleyici özelliği olduğundan günde 2 defa memeye sürülerek yağ bezesinin yumuşayıp erimesine yardımcı olur. Hintyağı memede oluşan yağ bezesinin boyunu küçültmeye yardımcı olur. Hintyağını memeye sürüp üzerini küçük bir havluyla kapatmak gerekir. Bu durumda memede oluşan yağ bezesinin boyu küçülür. Aloe Vera jeli, memede oluşan yağ bezesini yumuşatır. Yumuşayan bezenin küçülmesine yardımcı olur. Antibakteriyel özelliğinden dolayı iltihaplı olan yağ bezesinin ağrısını hafifletir ve yumuşatır. Bitkisel çözümleri denemekte her zaman için fayda vardır. Memede oluşan yağ bezelerine bu çözümleri deneyip sonuç alınamıyorsa uzman hekimlerden yardım alınması gerekir.

]]>
Kulakta Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/kulakta-yag-bezesi.html Sun, 11 Nov 2018 09:12:52 +0000 Kulakta yağ bezesi, Yağ bezelerinin çeşitleri bulunmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak oluşanı, tümörden kaynaklı yağ bezeleri olmaktadır. Bu oluşan yağ bezeleri tekli yada çoklu şekilde oluşabilmektedir. Bazı bezeler se Kulakta yağ bezesi, Yağ bezelerinin çeşitleri bulunmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak oluşanı, tümörden kaynaklı yağ bezeleri olmaktadır. Bu oluşan yağ bezeleri tekli yada çoklu şekilde oluşabilmektedir. Bazı bezeler sert bazıları yumuşak olabileceği gibi ağrılı ya da ağrısız olanları olabilmektedir. Bu yağ bezelerinin bazıları çok hızlı bir şekilde büyüyebileceği gibi bazıları ise büyümez. Kulakta meydana gelen yağ bezeleri kulak memesinde, kulak arkasında ya da kulak kanalında meydana gelebilmektedir. Kulak kanalında meydana gelen yağ bezeleri osteom ve de ekzostoz gibi çeşitleri bulunur ve bunlarda tümöre neden olmaktadır. Kulak arkasında meydana gelen şişme, ağrı gibi bezeye mastoidit adı verilmektedir. Bulaşıcı rahatsızlıklarla da beze oluşabilir. Yumuşak dokularda yada deride meydana gelen kötü ve iyi huylu tümörlerde kulaklarda beze oluşumuna sebep olabilir. Kulaklarda meydana gelen bezelerin diğer bir sebebi ise içi sıvı dolu olan kistlerdir. Bu kistler vücudun her yerinde ortaya çıkabileceği gibi kulaklarda da doğumla birlikte yada iltihap, tümörden dolayı ortaya çıkabilir. Enfeksiyon ya da bulaşıcı rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkan bezeler genellikle geçicidir ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Kalıcı olan bezeler ise büyüme yapar ve tümörleri oluşturabilirler ve sonunda kansere dönüşme durumu olabilir.

Kulakta Yağ BezesiKulakta yağ bezesi nedenleri ve belirtileri

Kulakta oluşan bezelerin belirtileri kulaklarda kaşıntı, sarı akıntı, kızarma, dokunduğun kısımda hassaslık oluşması, ağrı meydana gelmesi, baş ağrısı, öksürük, ateş ve titreme olması, burun akması, boğaz ağrısı, terleme, nedeni belli olmayan kilo kaybı olması gibi durumlarda kulaklarda beze oluşabilir. Bu oluşan bezeler genellikle geçici durumdur ama doktora başvurulması gerekir. Kulak bölgesine alınan darbelerde şişmeye buna bağlı olarak kulakta yağ bezesi oluşumuna sebep olabilir. Böcek sokmaları da bazı durumlarda beze oluşumuna neden olabilir. Kabakulak rahatsızlığı ve solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmalar da beze oluşturabilir. Kulak bölgesinde irin şeklinde sivilce çıkması yada çeşitli apseler de beze oluşumuna sebep olur. Cilt kanseri ya da lenf kanseri de kulakta beze oluşumuyla birlikte baş gösterebilir. Bağ dokuda oluşan kötü huylu tümörler ya da iyi huylu yağ büyümesi de beze yapar. Bunlardan hangi sebeple çıkmış olduğunu öğrenmek için mutlaka bir hekime başvurulup ihmal edilmemelidir. Kötü huylu tümörlerden kaynaklanan bir beze ise ona göre teşhis konulup tedavi yöntemlerine bakılmalıdır. Basit küçük yağ bezeleri ise doktorun uygun gördüğü antibiyotik tedavisi ile geçmektedir.

]]>
Boğazda Beze https://www.beze.gen.tr/bogazda-beze.html Sun, 11 Nov 2018 13:03:54 +0000 Boğazda Beze, Beze rahatsızlığı bedenin herhangi bir noktasında meydana gelen bir sorun olup aynı noktada biriken yağ tabakalarına verilen genel ada denir. Bu bezeler bedenin her noktasında çıkması mümkündür. Ayaklarda, Boğazda Beze, Beze rahatsızlığı bedenin herhangi bir noktasında meydana gelen bir sorun olup aynı noktada biriken yağ tabakalarına verilen genel ada denir. Bu bezeler bedenin her noktasında çıkması mümkündür. Ayaklarda, bacaklarda, kasıklarda, boyunda, sırtta, boyunda, yüzde, göz ve çevresinde ve Boğazda Beze oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü hastaların dikkatli olmasında fayda var. Özellikle boğaz bölgesinde meydan gelen yağ bezeleri bedenin en hassas bölgesi olması sebebi ile ayrıca dikkatli olunması gereklidir. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunlar ile karşılaşılması içten bile değildir. Bu sebepten ötürü Boğazda Beze oluşumuna karşı hastaların ilk yapmaları gereken şey vakit kaybetmeden bir an önce uzan bir hekime başvurmaları gerekir.

Kişinin sağlığı oldukça öneli bir husustur. İhmal edilmemesi gerekir. Zira bedeninde meydana gelebilecek her türlü değişik ve sorun beraberinde birçok hastalığın yaşanmasına da neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü hastaların sağlığını koruması ve gerekli tedbirleri almasında fayda vardır. Özellikle de bedenimizin hassa bölgelerinde oluşan yaralanmalar, şişlikler, kızarıklıklar oldukça tehlikeli olup önlem alınması şarttır. Bu tehlikelerden birisi olan Boğazda Beze sorunu da aynı şekilde önlem alınması gereken hastalıkların başında gelmektedir.

Boğazda Beze Oluşumunun Nedenleri

Boğazda meydana gelen bezeler genellikle nefes yolu üzerinde bulunması nedeni ile dikkatli olunması gerekir. Zira bu bezelerin oluşması ile birlikte boğaz tıkanıklıklarının yaşanması ihtimali de oldukça yüksektir. Bunun ile birlikte hastaların boğazında bir takım yanmalar, morarmalar ve kızarıklıklar meydana gelirse bu durumun tek sebebi Boğazda Beze tabakasının oluşmasından kaynaklanmamaktadır.

Bu hastalığa yakalanan hastaların yapması gereken ilk şey bu hastalığın nedenlerini iyi bilmeleridir. Hastalığın ne olduğu hakkında detaylı bilgi edinmelidir. Bu sayede gerekli tedbirlerin alınması daha kolay olur. Ayrıca erken tanı e teşhisin konulması da bu hastalık açısından oldukça etkilidir. Bu sayede hayat kurtulması durumu söz konusu olabilir. Bunun ile birlikte hastaların vakit kaybı yaşamadan ve herhangi bir tereddüde düşmeden uzman bir cildiye hekimine gitmeleri gerekir. Ayrıca doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri de gerekmektedir.

Boğazda Beze

Boğazda Beze Rahatsızlığına Karşı Yapılması Gerekenler

Boğazda Beze rahatsızlığı için yapılması gerekenlerin başında düzenli ve dengeli beslenme kriterini saymak mümkündür. Ayrıca bu rahatsızlığın yaşanması halinde kişi yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi halinde hastalığın daha erken iyileşmesi durumu söz konusudur. Bu sebepten ötürü hastalar yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelerinde fayda vardır. Özellikle de bu sorunu yaşayan hastaların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Bunun ile birlikte alınacak bir diğer tedbir ise sürekli olarak hareket hainde olmaktır. Kısa da olsa yürüyüş ve koşuların yapılması gerekir. Kişi eğer işinden ötürü sürekli olarak hareket halinde olamıyorsa bilene en azından küçük aralar verip hareket etmesi şarttır. Bunun ile birlikte bir takım egzersizlerin yapılması da oldukça önemli bir husus olup hastaların bu konuya da önem vermeleri gerekir.

Boğazda Beze Ameliyatı

Boğazda Beze yağ tabasının oluşması durumu yalnızca ameliyat yoluna gidilmesi neticesinde sonuç alınabilir. Aksi halde hastaların ilaç tedavisi yolu ile iyileşmeleri mümkün değildir. Bu sebepten ötürü hastalar cerrahi müdahaleden geçmeleri şarttır. Boğazda beze ameliyatı oldukça basit bir işlem olup hastaların bu ameliyatı olmaktan korkmamaları gerekir. Yaklaşık olar 10-15 dakika arasında süren bu ameliyat kesin çözüm yolu olarak görülmektedir. Bu ameliyatın yapılması ile birlikte hasta Boğazda Beze oluşumu sorunu]]> Tükürük Bezleri https://www.beze.gen.tr/tukuruk-bezleri.html Sun, 11 Nov 2018 19:44:37 +0000 Tükürük bezleri, Tükürük salgılamak ve bu salgıyı ağız içerisine ulaştırmak için olan bir organdır. Bu bezler ağız ve boğaz içerisinde yer alır. tükürük bezleri ağız içerisini ıslatan, sindirimi başlatan ve di Tükürük bezleri, Tükürük salgılamak ve bu salgıyı ağız içerisine ulaştırmak için olan bir organdır. Bu bezler ağız ve boğaz içerisinde yer alır. tükürük bezleri ağız içerisini ıslatan, sindirimi başlatan ve dişleri çürüklerden koruyan bezlerdir. Tükürük bezlerinin bir çok çeşidi vardır ve hepside insanların ağız ve boğaz kısımlarında yer alır. 


Tükürük bezleri çeşitleri;
 • Çene altı bezleri,
 • Paratis bezleri,
 • Dil altı bezleri,
Bu ana bezlerin haricinde ağız ve boğaz içerisine yayılmış altı yüz civarında küçük tükürük bezleri vardır. Tükürük bezlerinden paratis bezleri yanağın kulak organına yakın kısmında bulunur. Salgıyı üst çenede bulunan öğütücü dişlerin yanına yani oradaki yanak kısmına sıvıyı boşaltır. Çene altı tükürük bezleri ise, çenemizin hemen altında bulunur ve salgıyı alt ön dişlerin arasına bırakır. En son olarak da dil altı tükürük bezleri de dilimizin altında bulunur. Tükürük salgısını dilin altına ağzın zeminine bırakır. 

Tükürük bezleri hastalıkları; Bir çok farklı hastalık türü bulunan bu tükürük bezlerinin en önemli rahatsızlıkları, tükürük bezi taşı, tükürük bezi enfeksiyonu, kistler, viral enfeksiyonlar, kötü huylu tümörler, aşırı derecede tükürük bezi büyümesi ve Sjögren sebdromudur. Tükürük bezi hastalıklarının hepsi yaygın olarak görülebilen hastalıklardır. 

Tükürük bezleri taşı belirtileri; Ağzın taban kısmında oluşan ağrılı şişliklerdir. özellikle yemek yerken ağrıları hissedilir. Taşların oluşma nedeni ise kalsiyum dur. Aşırı kalsiyum alımı neden olmaktadır. Bu hastalığın tedavisi; oluşan taş ancak bir doktor tarafından çıkarılabilir. Bu taş kanalda ve görünür ise doktorunuz kolaylıkla elle çıkarabilir. Fakat deri altında ise cerrahi müdahale gerekir. bu durumda hastanın şiddetli ağrıları için ağrı kesiciler kullanılır. Hasta bol sıvı tüketmelidir. hastanın rahatlaması için sakız çiğnemesi, masaj yaptırması, sıcak kompres yaptırması ve limon emmesi tavsiye edilir. Özellikle C vitamini içeren tabletlerin içilmesi hastalığın yeniden oluşmasını engeller.

Tükürük bezleri enfeksiyonları; Yanak ve çene altında oluşan bu hastalık, hastada ağrılı ve şişlik şeklinde görülür. Özellikle ağız kanalından gelen kötü kokular habercisidir. Ana belirtileri, kusma, ateş, halsizlik ve titremedir. bu tür enfeksiyonlardan en sık görüleni kaba kulaktır. Genellikle küçük yaşlarda çoğu çocuğun geçirdiği bu rahatsızlık ilerleyen yaşlarda da görülür. Fakat bu hastalık her kişide bir defa olur tekrarlaması yoktur. Bu hastalıktan kurtulmak için doktorunuzun vereceği antibiyotik ilaçları kullanmak gerekir. ayrıca dinlenmek, bol sıvı tüketmek, aşırı konuşmamak ve diğer insanlardan uzak durmak gerekir. Böylelikle hastalığın iyileşme sürecinde olmayan kişilere bulaşma riskini azaltmış olursunuz. Bu hastalık ortama yirmi yirmi dört gün kadar sürmektedir. Tükürük bezi enfeksiyonlarından kabakulağa en iyi gelen kuşkonmaz tohumu ve çemen tohumunun ezilerek merhem gibi şişlik olan kısma sürülmesi iyi gelir. 

Tükürük bezlerinde oluşan kistlerin iki çeşidi vardır bunlar iyi huylu veya kötü huylu şeklinde nitelendirilir. İki çeşidi de ağrı ve şişlikler görülür. iyi huylu kistlerin büyüme ve dağılma riski yoktur. Cerrahi müdahale ile hekimler tarafından alınır. Alındıktan sonra yenilemesi olmaz. Ama kötü huylu kistlerde özellikle nerede nasıl olduğu laboratuvar testleri ile belirlendikten sonra cerrahi işlem yapılır. Yeniden oluşması muhtemeldir. Her ne kadar oluşan kist alınsa da hastanın çalışan hormonları sayesinde hastalığın her zaman yeniden nüks etme olasılığı vardır. 

Tükürük BezleriTükürük bezlerinin en yaygın hastalığı büyüme göstermesidir. Bu tür büyüme hastalıklarından korunmak için öncelikli yapılması gerekenler vardır. Bunlar; 
 • Sigaradan]]> Göğüste Beze https://www.beze.gen.tr/goguste-beze.html Mon, 12 Nov 2018 05:22:36 +0000 Göğüste beze, Göğüste ortaya çıkan bu tür bezeler, özellikle kadınların ergenlik hamilelik ve adet dönemlerinde sürekli olarak değişiklik göstererek ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda yaşam ilerlemesi ileride meydana ge Göğüste beze, Göğüste ortaya çıkan bu tür bezeler, özellikle kadınların ergenlik hamilelik ve adet dönemlerinde sürekli olarak değişiklik göstererek ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda yaşam ilerlemesi ileride meydana gelen bu bezeler, herhangi bir hastalığın belirtisi olmayıp, gayet doğal bir durum olmaktadır. Yine de bu tür bezelere karşı göğüslerin sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Göğüste oluşan bezeler iyi huylu olduğu gibi, meme kanserinin de bir belirtisi olmaktadır.

Göğüste beze belirtileri

Göğüste ortaya çıkan bezelerin birtakım belirtileri bulunmaktadır. Göğüste bir ağrı oluşması ya da dolgunluk hissedilmesi, daha çok bayanların adet kanamasına bağlanmaktadır. Fakat bu tür ağrılara ve dolgunluk hissi ve kızarıklık, aşırı yanma, ısı artışı da ekleniyorsa bu tür belirtiler göğüste iyi huylu bezelerin olabileceğini işaretidir. Göğüslerde yapışık olmayıp, ayrı hissi veren bir kitle olması, göğüs kistinin habercisidir. Bunun yanında göğüsün duvarına yapışık olduğu hissini veren bir kitlenin oluşması sonucunda, memenin içine çökmesi meme kanserinin belirtileri arasında yer alır. Bu durumlarda ağrı ortaya çıkabilmektedir.

Göğüste beze türleri

Göğüste beze farklı şekillerde olup daha yaygın görülenler ise, kist adenom papillondur. Bu tür bezelerin her birisinin yerleştiği yer şekli, oluşumu ve tedavisi farklı yöntemlerde oluşmaktadır. Kadınların büyük bir çoğunluğunda kitle şeklinde göğüs değişimleri görülmektedir. Bu tür değişimler fibrokistik değişimlerde, yani adet değişimindeki hormonlardan da kaynaklanmaktadır. Bezelerin birçoğu iyi huylu olmasına rağmen, kansere yol açmamakla birlikte daha farklı oluşumlarda kesinlikle doktora gidilmesi gerekir.

Meme kisti, bu tür bezeler genellikle iyi huylu olup, kansere yol açmayıp korkulacak bir durum yaratmamaktadır. Göğüsün içindeki irili ufaklı bazıları da sert olmaktadır. Bazıları da ağrı ve gerginlik gibi belirtilere neden olur. Genel itibariyle adet kanaması zamanı geldikçe gerginlik artmakta ve kanama ile yavaş bir şekilde etkisi azalmaktadır.

Fibroadenom, bu tür yağ bezeleri genel itibari ile 40 yaşın altındaki bayanlarda görülen iyi huylu  yağ bezeleridir. Bu iyi huylu bezelerin genellikle yüzde 80 itibariyle ortaya çıkmaktadır. Görünümleri yuvarlak olup, 2 santim çapında hareketli olan göğüs bezesi türleridir. göğüs ucunda  kanlı akıntı yada ortaya çıkmaktadır.

Papillom, vücuttaki yağ bezeleri yine iyi huylu olup, genellikle süt kanallarında oluşmaktadır. 40 yaşın üzerinde daha çok görülen bezeler meme başında kanlı akıntı ile kendisini göstermektedir. İyi huylu bezelerin %15 kadarı papillomdur. 

Göğüste BezeGöğüste beze teşhisi ve tedavisi

Göğüste beze teşhisinde Öncelikle bayanların 20 yaşından sonra her ay göğüslerini kendileri kontrol etmesi gerekmektedir. Bu tür kontrol kişinin kendi göğüslerine aşina olmalarına ve oluşabilecek değişimleri kendilerinin kolaylıkla fark etmelerine olanak sağlamaktadır. Normal bir yaşamda göğüslerde adet döneminde bir sertleşme ve dolgunluk görülmektedir. Bundan dolayı yine adet döneminde kadınların göğüslerimde farklı bir yapı görüldüğünde bezelerden şüphelenilmelidir. Göğüste beze oluşmasının tanısı ve tedavisi aynı zamanda yapılmaktadır. Teşhis yapmak için kullanılan yöntemler ise, ultrason tetkiki, iğne biyopsisi mamografi çekilmesi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Göğüs bezelerinin tedavisi ise bezenin içine iğne batırılarak bezenin içindeki sıvı boşaltılarak tedavi edilir Bu şekilde bezeleri için tamamen boşaltınca ne kadar tedavi yapılmaktadır. Papıllon gibi bezeler ise genellikle cerrahi müdahale ile tedavi yapılır.

Göğüste kötü huylu bezeler

Göğüste bazı bezeler kötü oluşumlu]]> Kolda Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/kolda-yag-bezesi.html Tue, 13 Nov 2018 04:53:33 +0000 Kolda Yağ Bezesi, vücutta çıkan yağ bezeleri vücudun her yerinde çıkabilir. Bu yağ bezelerinin en çok çıktığı yerlerden birisi de koldur. Genellikle zararsız olurlar. Elle dokunulduğunda yumuşak deri altında oynar şekilde b Kolda Yağ Bezesi, vücutta çıkan yağ bezeleri vücudun her yerinde çıkabilir. Bu yağ bezelerinin en çok çıktığı yerlerden birisi de koldur. Genellikle zararsız olurlar. Elle dokunulduğunda yumuşak deri altında oynar şekilde bulunur. Zararsız olmasına karşı bu yağ bezeleri basit bir ameliyatla kolayca alınabilir fakat ameliyat sırasında bu yağ bezelerini çevrelemiş şekilde bulunan kapsülü ile alınmasına dikkat edilmelidir. Onunla birlikte alınırsa tekrarlama olasılığı çok çok az olur.

Kolda Yağ Bezesi Nasıl Oluşur:

Kolda yağ bezesi oluşumu genellikle kas ve cilt arasında bulunan yağ dokularının burada yoğun şekilde birleşmesiyle dokulaşır ve yağ bezeleri meydana gelir. Yağ bezesi her yaşta oluşabileceği gibi genellikle 20-40 yaş arasında daha yoğun şekilde görülmektedir. Tam olarak tespit edilmemiş olsa bile ailede birisinde olduğu zaman diğerlerinde de olma olasılığı var. Kolda çıkan bu yağ bezelerinin büyüklüğü farklı şekillerde ve birden fazla sayıda da olabilir. Ağrı ya da herhangi bir sıkıntı vermezler. En önemli sorun bu yağ bezeleri ilerde kansere dönüşür mü sorusudur. Ama korkulacak herhangi bir şey yoktur. Bu yağ bezeleri kansere çevirmez. Yani korkulacak bir şey yoktur. 

Kolda Yağ BezesiKolda Yağ Bezesi Tedavisi:

İlaç gibi bir tedavi yöntemi bulunmayan bu yağ bezelerinin tedavi yöntemi ameliyattır. Görüntü olarak rahatsızlık veren bu yağ bezelerinden kolay bir ameliyatla kurtulunabilinir. Çok rahatsız edici olmadığı sürece ameliyata gerek bile kalmamaktadır.
]]>
Belde Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/belde-yag-bezesi.html Wed, 14 Nov 2018 03:39:30 +0000 Belde yağ bezesi, birçok kişide görülen ve genellikle insanlarda ciddi problemlere neden olmayan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan belde yağ bezesi, aslında deri altında oluşmuş bir kitledir. Bu kitlelere aynı z Belde yağ bezesi, birçok kişide görülen ve genellikle insanlarda ciddi problemlere neden olmayan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan belde yağ bezesi, aslında deri altında oluşmuş bir kitledir. Bu kitlelere aynı zamanla belde oluşan lipom adı verilmektedir. Direk olarak genel cerrahinin ve cildiye uzmanının alanlarına giren bu gibi durumlarda hastanın yapması gereken ilk şey tabi ki bezeyi uzun süreler inceleyerek direk olarak bu iki uzmandan birine giderek sorunun nedenini araştırmaktır. Birçok zaman doktorlar da dahil olmak üzere belde oluşmuş olan şişliğin bir yağ bezesi olduğunu hastaya söyleyerek hastaya herhangi bir tedavinin ihtiyaç duyulmadığını söylemektedir. Fakat belirtmek isterim ki belde oluşmuş olan kitlenin bir yağ bezesi olduğu anlaşılsa bile kesinlikle bu yağ bezesinin kötü huylu olup olmadığına dikkat edilmelidir. Belde yağ bezesi, genellikle vücudun diğer bölgelerinde oluşan yağ bezelerine göre biraz daha büyüktür. Bunun nedeni ise insanların bel bölgelerinde yağ oranının biraz daha fazla olmasıdır. Belde yağ bezesi, hiçbir zaman hasta tarafından ya da bir başkası tarafından sıkılmamalıdır. Çünkü birçok yağ bezesinin bu şekilde sıkılarak bölgeden uzaklaştırılması mümkün değildir. Yağ bezeleri genellikle bel bölgesinde kendiliğinden oluşan kitlelerdir. Fakat bazı insanlarda yağ bezeleri bazı durumlara bağlı olarak oluşmaktadır. İnsanlar yağ bezelerini genellikle estetik açıdan sorun yaptığı için tedavi etmek isterler. Yüz bölgelerinde olduğu gibi özellikle kadınlarda bel bölgesinde de estetik olarak sorunlara neden olan yağ bezeleri cerrahi yöntemlerle alınabilmektedir. 

Belde yağ bezesi kanser yapar mı

Birçok insan estetik nedenlerden dolayı belde yap bezesi kitlelerini aldırırken birçok insan da kansere dönüşmesinden korktuğu iççin belde yağ bezesi sorununu tedavi ettirirler. Aslında bilinmelidir ki belde yağ bezesi, tamamen iyi huylu bir kitledir. Bu nedenle herhangi bir şekilde kansere neden olmadan bölgede etkili olur. Bununla birlikte bilinmelidir ki belde oluşmuş olan yağ bezesinin ortadan kendi kendine kalkması son derece düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle eğer belde yağ bezesi ortadan kaldırılmak isteniyorsa cerrahi operasyona ihtiyaç duyulur. Belde yağ bezesi bir kansere dönüşmediği gibi insanlarda farklı kanser kitleleriyle karıştırılabilir. Bu nedenle sizlerde belde yağ bezesini farklı kanser kitleleriyle karıştırmayın. 

Belde Yağ BezesiBelde yağ bezeleri, genellikle daha önceden de belirttiğimiz gibi biraz daha büyük olmaktadır. Bu şekilde büyük olması ise bu bölgede oluşmuş olan yağ bezesinin basınç arttırmasına neden olacak ve buna bağlı olarak sancıların artmasına neden olacaktır. Eğer sizlerde de yağ bezesi ağrı yapıyorsa bu durumlarda belde yağ bezesi olan bölgede basıncın azaltılması için tedaviler yapılmalıdır. Bazı insanlarda da belde yağ bezesi, çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu durum direk olarak beldeki yağ bezesinin tedavi edilmesi gerektiği ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle sizler de yağ bezesini dikkatli bir şekilde izleyin. Eğer bir ya da iki hafta içerisinde büyüme hissederseniz bu durumda doktorunuza giderek yağ bezesinin büyüdüğünü söyleyin. Büyüyen yağ bezesi de insanlarda ciddi bir durumun belirtisi değildir. Fakat sizler yinede böyle bir durumda ileri ki zamanlarda sorun olmaması için önleminizi almalısınız. 

Belde yağ bezesi nasıl alınır

Belde oluşmuş olan yağ bezesi, genellikle basit operasyonlarla alınmaktadır. Fakat aşırı bir şekilde büyümüş olan yağ bezeleri kesinlikle dikkatli bir şekilde ve ciddi cerrahlık gerektirmektedir. Belde yağ bezesi, genellikle liposakşın ve iğne tedavileriyle yapılmaktadır. Yağ bezesi bazı insanlarda da bölgeye atılan bir kesikden yağın dışarı çıkarılması şeklinde yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan yağ bezesi tedavilerinde deri üze]]> Boyunda Lenf Bezi Şişmesi https://www.beze.gen.tr/boyunda-lenf-bezi-sismesi.html Wed, 14 Nov 2018 10:52:54 +0000 Boyunda lenf bezi şişmesi, vücudun bir etkene karşı vermiş olduğu cevaptır. Ancak çocuklarda görüldüğünde çok fazla dikkate alınmaz. Onların bağışıklık sistemleri gelişmeye devam ettiği için bizim alışkın olduğumuz Boyunda lenf bezi şişmesi, vücudun bir etkene karşı vermiş olduğu cevaptır. Ancak çocuklarda görüldüğünde çok fazla dikkate alınmaz. Onların bağışıklık sistemleri gelişmeye devam ettiği için bizim alışkın olduğumuz virüslere yada bakterilere tepki verebilmektedirler. Lenf bezleri vücudun bir çok noktasında vardır ve kale görevi görürler. Çocuklarda boyunda lenf bezi şişmesi uzun sürerse ve boyutlarında gerileme olmazsa ciddiye alınmaktadır. Az önce dediğimiz gibi çocuklarda tedavi sonrasında dahi şişmiş lenf bezi uzun süre aynı şekilde kalabilmektedir. Anne ve babaların bu tür durumlarda karşılaştığında panik yapmadan doktor kontrolünde takibe alması daha uygun olacaktır.  

Boyunda lenf bezi şişmesinin nedenleri,

Lenf bezleri boyna yakın bir bölgede oluşan yaralanma, dişte apse yada gribe bağlı boğaz şişmesi gibi durumlarda şişer. Bunun nedeni ise içerisinde bulunan savaşçı hücre lenfosit- antikor sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olan bezeler normal kabul edilir. 3 cm ve üzeri bezeler yakından takip edilmelidir. Genellikle boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattında ve yanlarında, boyunda bulunan en büyük kasın üst, orta ve altında toplanırlar. Kanserlerin geneli lenf yolu ile yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerinde savaşçı hücrelere takılırlar. Esasen bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Çoğunlukla kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri şişerler. Sonra geniş alana yayılım başlar. Her büyüyen lenf bezi için endişe etmeye gerek yoktur. Çocuklarda ve yetişkinlerde ilaç tedavisi uygulanıp takibe alınır. Yüksek ihtimal grip,apse, yaralanma vb. rahatsızlıklar geçmeye başlayınca boyundaki lenf bezi şişmesi de küçülmeye başlayacaktır. Eğer geçmez ise doktor tümörden şüphelenecektir. Tümör düşünülmüşse neden olabilecek muhtemel yerler iyice fiziki muayeneye sokulur. Baş ve boynun radyolojik tetkikleri istenir. Büyük olasılıkla çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Bezenin üstünden de ince iğne biyopsisi alınabilir. Tetkik sonuçlarına bağlı olarak cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer tümör başlangıcı varsa kemoterapi, radyoterapi yada ağızdan ilaç tedavilerine gerek duyulabilir. 

Boyunda Lenf Bezi ŞişmesiTümör ihtimalini güçlendiren maddeler şöyledir;
 • Hastanın yaşının 40 ve üzeri olması,
 • Şişliğin aylardır var olması,
 • Ağrı olmaması,
 • Sert olması,
 • Birbirine yapışık gibi olan birkaç bezenin ele gelmesi,
 • Kulak alt bölgesinde olması,
 • Hastanın sigara ve alkol kullanması.
Boyun lenf bezi şişmesi durumunda bu tür belirtileri panik yapmadan takip ederek sonuca ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.
]]>
Böbrek Üstü Bezi Hormonları https://www.beze.gen.tr/bobrek-ustu-bezi-hormonlari.html Wed, 14 Nov 2018 20:02:59 +0000 Böbrek üstü bezi hormonları, böbrek üstü bezi böbreklerin üst kısmında yapışık şekildeki salgı bezidir. Fonksiyonları bakımından kabuk ve iç kısım olarak incelenir. Hormonlarda bu bölgelerden salgılanır. İç kısım k Böbrek üstü bezi hormonları, böbrek üstü bezi böbreklerin üst kısmında yapışık şekildeki salgı bezidir. Fonksiyonları bakımından kabuk ve iç kısım olarak incelenir. Hormonlarda bu bölgelerden salgılanır. İç kısım kalp ve damar sisteminde etkili noradrenalin ve adrenalin hormonlarını salgılar. Kabuk kısmında kolesterolden üreyen çok sayıda steroit bazlı hormon üretilir. Böbrek üstü bezi kabuğunda üretilen hormonlar çeşitlidir. Bu hormonların kimyasal yapıları, etki mekanizması da 3 grupta incelenir. Kan damarları bakımından zengin olan böbrek üstü bezlerinin böbreklerle alakası bulunmamaktadır.

Böbrek üstü hormonları nelerdir

Dış kabuk kısmından salgılanan hormonlar

Böbrek üstü bezlerinin kabuk denilen adrenal korteks bölümünden salgılanan hormonlar oldukça çeşitlidir. Hormonların vücutta önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Bunlar arasında;

Kortizol hormonu: Kortizol hormonu vücutta karbonhidrat ve protein metabolizmasının düzenlenmesine etki eder. Protein ve yağda glikoz dönüşümünü hızlandırarak, kanda şeker oranının yükselmesinde etkili olur. Karaciğerde glikojen sentezinin artmasını sağlar. Ayrıca romatizmal hastalıkların tedavisinde, alerjik kökenli hastalıklarda ve iltihaplanma tedavisinde kullanılır.

Aldosteron hormonu: Bu hormonun işlevi böbreklerdeki idrar tüpçüklerinde sodyum ve klor iyonlarının emilimini sağlamaktır. Kanda ve hücre dışındaki sıvıların iyon derişimine etki eder. Böbrek üstü bezinden fazla miktarda aldosteron hormonu salgılandığında kan basıncı yükselmeye başlar, doku sıvısı artar. Ancak hormonun üretilmemesi halinde ölüm gerçekleşir. Deniz suyu yutulduğu zaman vücuttaki aldosteron hormonu da azalır.

Adrenal eşey hormonları: Böbrek üstü bezlerde erkek ve dişilerde az miktarda eşeysel hormon üretilir. Ancak hormonların ergenlik döneminde üretilmesi gerekir. Eğer erkeklerde ergenlikten önce bu hormonlar üretilirse, erkeklerde ergenliğe giriş zamanından önce olur. Kızlarda zamanından önce bu hormonlar üretilmeye başlarsa, kıllanma, sesin kalınlaşması, kas gelişimi, sakalların çıkması gibi etkiler ortaya çıkar. Fazla salgılanan eşey hormonları erkeklerde kıllanma ve ses kalınlaşması gibi etkilere ol açar.

İç kısımda salgılanan hormonlar

Böbrek üstü bezlerinin adrenal medulla denilen iç kısmından kalp ve damar sisteminde önemli olan adrenalin ve noradrenalin hormonları salgılanır.

Adrenalin: Adrenalin hormonunun salgılanması vücudun verdiği tepkilerde özellikle korkma, üzülme, heyecanlanma, öfkelenme, bazı ilaçları kullanma gibi durumlarda artar. Hormonun yüksekliği vücuttaki kan basıncını, kandaki şeker düzeyini de yükseltir. Hücreler daha fazla enerji üretirken, sindirim yavaşlar. Kalp daha hızlı atar, damarlarda genişleme, göz bebeklerinde büyüme olur. Beyne giden kan artar, kanın pıhtılaşma süresi kısalır. Bu etkilerle birlikte kişide yorgunluğa karşı direnç gelişir. Tıp alanında adrenalin hormonu duran kalbin çalıştırılmasında, düşük kan basıncının yükseltilmesinde de kullanılır. Adrenalin hormonu kılcal damarlarda daralmaya yol açar, kokan kişinin cildi sararır. Korkma, heyecanlanma durumlarında hipotalamus ilk uyarılan yerdir. Burada üretilen düzenleyiciler de hipofizi kontrolde tutar. ACTH üreten hipofiz ise adrenal bezleri kontrol eder ve adrenalin salgılanmasına etki eder. Adrenalin glikojenin glikoza dönüşmesini sağlayıp, kandaki glikozu yükseltir. Pankreastan glukagon ve insülin hormonlarının salgılanmasını sağlar ve kanda glikozu dengeler. Yani pankreas, karaciğer ve böbrek üstü bezleri beraber hareket eder ve kandaki glikoz seviyesinin dengelenmesinde rol oynarlar. Adrenalin hormonu vücut işlevlerinde önemli bir yere sahiptir. 

Böbrek Üstü Bezi HormonlarıHipofiz bezi tedavisi hangi yöntemlerle yapılmaktadır

Aktif izlem: Hipofiz bezi tümörü için yapılan ilk tedavi tabi ki tümörün izlenmesidir. Bu yöntemle hasta güncel olarak izlenir ve tümörün hareketleri anlaşılır.

Hormon tedavisi: Hastada eksik olan hormonlar ya da fazla olan hormonlar denklendirerek hastanın üzerinde görülen belirtiler azaltılır.

İlaç tedavisi: Hastada kullandırılan ilaçlar direk olarak hormonların düzenlenmesine ve aynı zamanda hipofiz bezlerinde bulunan tümörün büyümesini engelleyecektir. Bu]]> Beze Tarifi https://www.beze.gen.tr/beze-tarifi.html Thu, 15 Nov 2018 04:14:38 +0000 Beze tarifi, çok sevdiğim tariflerden biridir. Küçükken pastanelerden aldığımız ve halen almaya devam ettiğimiz küçük beyaz tatlılar ne kadar güzel değil mi Fransızlar bu tatlıya baiser demişlerdir. Türkçe anlamı öpüc Beze tarifi, çok sevdiğim tariflerden biridir. Küçükken pastanelerden aldığımız ve halen almaya devam ettiğimiz küçük beyaz tatlılar ne kadar güzel değil mi Fransızlar bu tatlıya baiser demişlerdir. Türkçe anlamı öpücüktür. İsviçre'de ise Meringue olarak da bilinir. 120 °C ısıtılmış fırında 1-2 saat kadar adeta kurutularak pişirilir. Beze, 1600'lerde İtalyan pastacı Gasparini'nin tarifi İsveç'e getirmesinden sonra Beze'ler bu ülkede çok sevilmiş ve günümüze kadar da çok sevilen bir tatlı olarak ulaşmıştır. İşte bugün sizlerle bu tatlının nasıl yapılacağına bakacağız. En güzel yanı ağızda dağılması olan bu lezzeti her zaman pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Aslında evlerde yapmaya yabancı olduğumuz  bir tatlıdır. Şimdi beze tarifine bakalım.

Beze tarifi malzemeleri
 • 3 adet yumurta. Yumurtaların beyaz ve sarıları birbirinden ayrılmış olacak.
 • 5.5 çay bardağı toz şeker
 • Bir tutam tuz.
 • Krema yada kurabiye sıkılan torbalardan gerekmektedir.
Beze TarifiBeze yapılışı,

Malzemeler çok az oldu değil mi Ama hepsi bu. Ayırdığımız yumurtaların sadece beyazlarını kullanacağız. Sarı karışmamasına dikkat ediyoruz. Sarılarını kahvaltıda omlet yapabilirsiniz. Şekeri ve bir tutam tuzu tencereye alıyoruz ve ocağa koyuyoruz. Yumurta beyazlarını da ekliyoruz. Ocağın altının kısık olması gerekiyor. Bu şekilde mikser yardımı ile çırpmaya başlıyoruz. Bir süre sonra yumurtalar iyice köpürecek ve koyu kıvama gelecek. Bu aşamada ocağın altını kapatıyoruz ve 10-15 dakika daha çırpmaya devam ediyoruz. Artık iyice koyulaşan beze çırpma teline bile yapışmış olacak. Yaptığınız zaman kıvamını sizde göreceksiniz. Tencereyi ocaktan alıyoruz. Karışımı sıkmadan önce fırın tepsinin üzerine alaminyum folyo yada yağlı kağıt seriyoruz. Bu karışıma limon suyu ilave ederseniz bezeler daha katı bir kıvam kazanacaktır. Daha sonra torbaya koyduğumuz karışımımızı tepsiye sıkmaya başlıyoruz. Daha sonra 120 derecelik fırında yavaş yavaş pişiriyoruz. Pişme süresi yaklaşık iki saat kadar olacaktır. Dilerseniz malzemeleri iki katına çıkarıp daha çok beze yapabilirsiniz. Beze kalorisi yüksek bir tatlı olduğu için diyet yapanlara pek uygun değildir. Beze tarifini günlerinizde, bayramlarda yada özel günlerde kolayca yapıp misafirlerinize servis edebilirsiniz. 

Afiyet Olsun.
]]>
Bacakta Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/bacakta-yag-bezesi.html Thu, 15 Nov 2018 11:04:17 +0000 Bacakta Yağ Bezesi, vücutta cilt altındaki yağların birikerek oluşturduğu iyi huylu, yumuşak kitlelerdir. Tıp dilinde yağ bezelerine lipom adı verilir. Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin olduğu herhangi bir yerde oluşa Bacakta Yağ Bezesi, vücutta cilt altındaki yağların birikerek oluşturduğu iyi huylu, yumuşak kitlelerdir. Tıp dilinde yağ bezelerine lipom adı verilir. Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin olduğu herhangi bir yerde oluşabilirler Genelde deri ile kas arasında meydana gelir. Hiç bir şekilde kaslara yada çevre dokulara yayılmaz. Yağ bezeleri yumuşak olduğu için elle hafifçe bastırıldığı zaman deri altında oynar durumdadır. Vücuttaki yağ bezeleri cilt altında tümsek şeklinde belirgindir. Bu nedenle ara sıra elle kontrol ederek büyümeleri gözlemlenebilir. Vücuttaki yağ bezeleri her zaman takip edilmelidir. Böylelikle erken tedavi edilmeleri kolaylaşır. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilirken genellikle yetişkin ve orta yaştaki kişilerde daha çok rastlanır. Neredeyse her 100 kişiden 10 kişisi hayatı boyunca bir kez bile olsa vücudunda yağ bezesi ile karşılaşmıştır. Erkeklere nazaran kadınlarda yağ bezeleri daha sık görülür.

Bacaktaki Yağ Bezesi Tedavi Edilmesi 

Yağ bezelerine en sık rastlanan bölgelerin başında bacaklar gelir. Daha sonra baldır kısımları, omuzlar, sırt, göğüs bölgesi ve genital organlarda  görülür. Yağ bezeleri iyi huylu kitleler olduğu için kanser gibi herhangi ciddi bir soruna neden olma ihtimali çok düşüktür. Yağ bezelerinin büyüklüğü nohut tanesi büyüklüğünde veya birkaç cm çapında olabilir. Fakat ilerleyen zamanlarda büyüme gösterebilir. Bir yağ bezesinin büyüyeceğinin ya da aynı şekilde kalacağının önceden far edilmesi pek de mümkün değildir. Bazı durumlarda bacaktaki yağ bezeleri hızlı kilo alımından dolayı da büyüyebilir. Eğer ki var olan bir yağ bezesinde hızlı bir büyüme fark edilirse mutlaka bir uzman doktora başvurulması gerekir. Bacaktaki yağ bezeleri kıllı olan bölgelerde fazla göze çarpmasa da çıktığı bölgedeki kılların dökülmesine neden olabilir. Yağ bezelerinin çoğu küçük boyda olduğu için müdahale etmeyi gerektirmez. Bazı durumlarda sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olduğu yada enfeksiyon nedeniyle iltihaplı yara haline dönüştüğü de görülmüştür. Bu tür durumlarda mutlaka değerlendirilerek alınması gerekir. Bunun için öncelikli olarak dermatolog, cerrahiye yada cildiye uzmanı tarafından incelenmeli ve gerekli tüm tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Yağ bezelerinin teşhis edilebilmesi için öncelikle olarak hastanın fiziki muayenesinin yapılması gerekir. Daha sonra eğer gerekliyse laboratuvar analizi de yapılarak doku örneği alınabilir. Bu genelde çok ilerlemiş ya bezeleri için geçerli bir durumdur. Fazlaca büyümüş olan yağ bezesinin oluşmasına neden olan farklı bir hastalık olup olmadığının araştırılması için oldukça gerekli bir yöntemdir. Ayrıca uzman doktor gerekli görürse MR, tomografi ya da ultrason tetkikleri de yapabilir. Normal büyüklükteki yağ bezeleri ise lokal anestezi uygulanarak küçük bir operasyonla alınır. Hasta birkaç saatlik istirahatten sonra aynı gün içinde evine dönebilir. Ertesi gün ise günlük yaşamdaki aktivitelerine devam etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. 

Bacaktaki Yağ Bezesi Korunma Yöntemleri

Bacaktaki yağ bezesinden korunmak  için öncelikle olarak genel hijyen kurallarına uymaya dikkat edilir. Yağ bezelerinin kesinlikle sıkılmaması ve sivri bir malzeme kullanılarak hiç bir şekilde patlatılmaması gerekir. Özellikle iltihaplı yağ bezelerinin iltihabının diğer bölgelere yayılmaması için çok dikkatli olunması gerekir. Cilt bakımında yağlı ürünlerden kaçınılması gerekir. Yağ bezesi olan bölgenin çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Vakti olun kişiler her gün sabah, akşam ve öğlen olmaz üzere temiz bir havluyu sıcak suyla ıslatarak yağ bezesinin üzerinde yarım saat kadar bekletebilir. 

]]>
Bebeklerde Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/bebeklerde-yag-bezesi.html Fri, 16 Nov 2018 06:14:41 +0000 Bebeklerde Yağ Bezesi, yağ bezesi cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu yumuşak bir kisttir. Genellikle deri ile alttaki kas arasına yerleşir. Vücuttaki yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir yerde oluşabilirler. Y Bebeklerde Yağ Bezesi, yağ bezesi cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu yumuşak bir kisttir. Genellikle deri ile alttaki kas arasına yerleşir. Vücuttaki yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir yerde oluşabilirler. Yağ bezeleri genellikle yumuşak olurlar. Bu yağ bezelerinin üzerine basıldığında deri altında hafif hafif hareket ederler veya yavaş yavaş kayma yaparlar. Bir yağ bezesi büyüklük olarak bezelye büyüklüğünde veya birkaç santimetre büyüklüğünde olurlar. Bebeklerde yağ bezesi bebeklerde meydana gelen hastalıklardan dolayı vücutlarının bazı bölgelerinde ortaya çıkarlar. Bebeklerde beze oluşumu lenf bezlerinin şişmesinden de kaynaklanabilir. Bu rahatsızlık fark edildiğinde zaman kaybetmeden bu dalda uzman bir doktora gidilmelidir.

Bebeklerde yağ bezesi neden oluşur Bebeklerde oluşan bezeler genellikle enfeksiyon ve çeşitli hastalıklardan dolayı bebek ve çocuklarda sıkça rastlanan bir durumdur. Vücuttaki lenf bezleri dışarıdan gelebilecek bakteri ve virüslere karşı koruyucu görevleri vardır. Bebek ve çocuklarda soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda bademciklerin şişmesi gibi enfeksiyon hastalıklarında boyun bölgesinde ve çene altında bezeler oluşabilir. Üst solunum yolu hastalığı geçiren bebeklerde boyun bölgesindeki bezeler şişerek kendini belli eder. Bebeklerdeki  yağ bezeleri zararsız olduğu için genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ama yinede bu yağ bezelerinin sadece basit bir kist mi yoksa zararlı bir kist mi olduğuna doktorun karar vermesi gerekir. Bebeklerdeki bu yağ bezeleri büyüyorsa, sertleşiyorsa  veya sağlık sorununa yol açıyor ise doktorunuzun önerisi ile bu beze den küçük bir parça alınarak test yaptırılabilir.

Bebeklerde Yağ BezesiBebeklerde yağ bezelerinin tedavisi; bebeklerdeki yağ bezeleri genellikle boyun bölgesinde bulunur. Boynun her iki tarafında bulunan yüze yakın lenf bezi vardır. Bunlar damakta, bademciklerde, dilde, boğazda ve boyunda beze oluştur. Enfeksiyonun kaynağı bulunduğunda uygun bir antibiyotik tedavisi  ile bezeler tedavi edilir. Boyundaki bu bezeler eğer uzun süredir geçmiyor ise lenf dolaşımına yakın olan yerlere dikkat edilmeli ve o bölgeler araştırılmalıdır. Ayrıca bebeklerdeki geniz bölgesinde bulunan bezeler ihmal edilmemelidir. Çünkü genizde ki hastalıklarda bazı tümör hastalıkları gelişebilir. Bebeklerde uzun süredir var olan yağ bezeleri ameliyatla alınmalıdır. Çünkü bu bezeler hem görünüş olarak hemde sağlık açısında ilerleyen yaşlarda tümör gibi kötü huylu hastalıklara dönüşmektedir.
]]>
Kafada Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/kafada-yag-bezesi.html Fri, 16 Nov 2018 08:43:02 +0000 Kafada Yağ Bezesi, Kafada oluşan kistler çoğunlukla yağ kistidir. Bunlar görünüm olarak yağ bezesine benzemesine rağmen biraz daha farklıdır. Kıl diplerini yağ bezelerinin tıkamasıyla yağ kistleri oluşur. Yağ bezelerinin ol Kafada Yağ Bezesi, Kafada oluşan kistler çoğunlukla yağ kistidir. Bunlar görünüm olarak yağ bezesine benzemesine rağmen biraz daha farklıdır. Kıl diplerini yağ bezelerinin tıkamasıyla yağ kistleri oluşur. Yağ bezelerinin oluşması yağ hücrelerinin kontrolsüz şekilde büyümesiyle meydana gelmektedir. Büyüklükleri birbirinden farklı olabilir ve ameliyatla çıkarılır tekrarlamaması için yağ bezesi olan bölgenin iyice temizlenmesi kapsülleriyle alınması gerekir. Kafada estetik olarak da hoş bir görüntüsü olmamaktadır. Kafada yağ bezesi fazla büyümeden alınması en iyisidir çünkü yağ bezesinin büyüklüğüne göre alınan bölgede saç kökleri ölebileceğinden dolayı saç çıkmayabilir.

Kafada yağ bezesi oluşma sebepleri 

Vücutta pek çok yerde çıkan yağ bezeleri kafada sıkça görülür ve sebepleri pek belli değildir. Neden oluştukları hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır, kalıtsal olarak geliştiği düşünülmektedir. Kafada yağ bezeleri alınmış olsa da kafanın başka bir bölgesinde çıkabilir. Kandaki yağ düzeyinin etkisi olmaktadır bu nedenle kolesterol değerlerinin kontrol altında tutulması gerekir.

Kafada Yağ BezesiKafada yağ bezesi tedavisi

Kafada yağ bezesinin tek bir tedavisi vardır, oda cerrahi müdahaledir. Bu oluşumlar uyuşturularak yani lokal anestezi ile alınır. Ameliyat esnasında yağ bezesini sınırlandıran kapsüller içeresinde alınmalı, kapsülün parçalanmamasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde yapılan ameliyatta yağ bezesi kapsül ile birlikte çıkarılmış ise bir daha tekrar çıkmaz. Ameliyatta kesilen yerin küçük olmasına dikkat edilmeli ve saçların çıkış şekline göre kesilmesi gerekir. Kesiklere dikiş atılırken kesi yerine yakın olması geniş olmaması gerekli aksi takdirde kafada ameliyat yerinde balık sırtı görünümünde hiç hoş olmayan iz kalır ve saç estetiğini bozar. Ameliyattan sonrasında bölge pansumanla kapatılmamalıdır, yaranın açık kalması iyileştirmeyi çabuklaştıracaktır. Ameliyatın mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gereklidir. Kafada beze ameliyatı yapılırken saçlar tıraş edilmez uzman olmayan doktor ise bu bölgeyi tıraş ederek alır ve saçların uzaması uzun süreceğinde dolayı hoş bir görüntü olmaz, oysa uzman doktorun yaptığı ameliyat belli bile olmaz. Hastaların ameliyatın ertesi günü bile banyo yapmalarında sakınca olmaz.
]]>
Parotis Bezi https://www.beze.gen.tr/parotis-bezi.html Fri, 16 Nov 2018 11:07:06 +0000 Parotis bezi, iki kulağın önünde yerleşmiş tükürük bezidir. Sindirimin başladığı ağızda, besinlerin çiğnenmesi ve yutmaya hazır edilmesi için tükürük salgısının işlevi önemlidir. Bunun yanında dişler, boğaz, ağı Parotis bezi, iki kulağın önünde yerleşmiş tükürük bezidir. Sindirimin başladığı ağızda, besinlerin çiğnenmesi ve yutmaya hazır edilmesi için tükürük salgısının işlevi önemlidir. Bunun yanında dişler, boğaz, ağız, gırtlak ve ses telleri içinde tükürük salgısı önemli vazifeler üstlenmiştir. Ağız ve boğazda sayısız küçük tükürük bezleri vardır. Ancak yüzün iki tarafına yerleşmiş olan ve küçük kanallarla ağız boşluğuna bağlantı yapan büyük tükürük bezleri de vardır. Parotis bezi de bunlar arasındadır. Kulakların ön tarafında yerleşmiştir. Bunların dışında dört tane daha büyük tükürük bezi vardır. Her gün litrelerce tükürük salgılar, bunlarda her gün yutulur. Normalde parotis bezi ve diğer tükürük bezleri sağlıklı şekilde işlev gördüklerinde sorun yaşanmaz. Ancak sorun çıktığı zaman bazı rahatsızlıklar oluşur.

Parotis bezi hastalıkları

Parotis bezi iltihabı: Diğer dokularda olduğu gibi tükürük bezleri de iltihaplanabilir. Bu iltihapların en bilineni kabakulak hastalığıdır. Özellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan daha çok parotis bezinde şişmeye neden olan virüs enfeksiyonu aşılamanın yaygınlaşmasıyla giderek azalmaktadır. Erişkinlerde ortaya çıkan tükürük bezi enfeksiyonları bazen ağır hastalıklar sonrasında, operasyonlardan sonra da oluşabilir. Bazen tükürük kanalında oluşan taşların tıkanmaya neden olmasıyla iltihaplanma oluşabilir. Bunlar antibiyotik tedavisiyle iyileştirilebilir.

Tükürük bezi taşları: Parotis bezinde nadir de olsa taş oluşumu ortaya çıkabilir. Taşlara bağlı olarak enfeksiyonlar görülebilir. Taş oluşumunda parotis bezinin olduğu kulak önünde şişlik meydana gelir. Tedavi için taşın ağzın içinden çıkarılması gerekir. Eğer taş nedeniyle iltihap kronikleşirse, operasyonla parotis bezinin çıkarılması gerekir.

Sjögren Sendromu: Bu rahatsızlık romatizmal hastalıkların sınıfındadır ve tükürük bezlerini etkiler. Bağışıklık sistemi tükürük bezlerine saldırdığında ortaya çıkan rahatsızlık, ciddi derecede ağız ve göz kuruluğu etkisi gösterir.

Parotis BeziParotis bezi tümörleri 

Tükürük bezleri de tümörlerden etkilenebilir. Parotis bezi tümörlerden en fazla etkilenen tükürük bezidir. Genellikle iyi huylu tümörler parotis bezinde izlenir. Tümörler parotis bezinin olduğu kulak önünde ya da kulak memesinde şişliklere yol açar. İyi huylu tümörler genellikle fark edilmeden, ağrıya neden olmadan yıllarca bulunduğu yerde kalabilir. Kötü huylu tümörler ise, hızlı bir ilerleme gösterir. Ağrı, ciltte yara, lenf bezi büyümesi gibi etkilere neden olur. Parotis bezi tümörleri için yapılan muayene sonrasında, ultrason, MR, tomografi gibi tetkiklerle tanı konabilir. Bunun yanında ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılarak tümörün türü hakkında bilgi sahibi olunur. Ancak bazen tümörün hepsinin çıkarılması ve patolojik incelemenin yapılması gerekebilir. Parotis tümörü teşhis edildiğinde, cerrahi olarak tedavisine karar verilir.
]]>
Lenf Bezi İltihabı https://www.beze.gen.tr/lenf-bezi-iltihabi.html Sat, 17 Nov 2018 00:55:22 +0000 Lenf bezi iltihabı, insan vücudunun hemen hemen her yerinde meydana gelebilecek bir durumdur. İlk olarak vücutta şişliklere neden olan bu durum aynı zamanda estetik problemleri de ortaya çıkaracaktır. Lenf bezi iltihabı vücudun bel Lenf bezi iltihabı, insan vücudunun hemen hemen her yerinde meydana gelebilecek bir durumdur. İlk olarak vücutta şişliklere neden olan bu durum aynı zamanda estetik problemleri de ortaya çıkaracaktır. Lenf bezi iltihabı vücudun belirli yerlerinde çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Aslında bunun nedeni bu bölgelerde lenf bezlerinin daha yoğun olarak ortaya çıkmasıdır. Bu bölgeler boyun, koltuk altı ve kasık bölgeleridir. İnsanlarda görülen lenf bezi iltihabı yüzde yetmiş oranında bu bölgelerde görülmektedir. Bu sorunun meydana gelmesi durumunda birçok farklı belirti ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler insanlarda ciddi bir şekilde etkilere neden olduğu için insanlar bu durumdan rahatsızlık duyarak tedavi olmak isterler. Lenf bezleri, insan vücudunda bulunan besin maddelerinin, artık doku sıvılarının ve akyuvarların toplanmasında rol oynamaktadır. Böylesine önemli bir görevi olan organın iltihaplanması, bu organın görevlerini yapmasını engelleyecektir. Bu nedenle ortaya çıkan lenf bezi iltihabı kesinlikle tedavi edilmelidir. Lenf bezinde oluşmuş olan iltihaplara tıbbi olarak antibiyotiklerle müdahale edilmektedir. Çünkü vücutta meydana gelen iltihapların bir çoğu cerrahi operasyon yapılmadan sadece antibiyotik tedavisi ile çözülür. Fakat aşırı ilerlemiş olan lenf bezi iltihaplanması için acil durumların ve büyük problemlerin önüne geçmek için bazı cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir. 

Lenf bezi iltihabı nedenleri

Enfeksiyonlar: Gerek besin yoluyla gerekse insanlarda deri yoluyla vücuda giren zararlı mikroorganizmalar ve virüsler, direk olarak vücutta iltihaplanmaların oluşmasına neden olmaktadır. Bunların dışında parazitler, mantarlar, mayalar vücutta bu gibi etkilere neden olabilir. Günümüzde karşılaşılan lenf bezi iltihabı problemlerinden yüzde otuz beşi bu nedene bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer lenf bezi iltihabı bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkmışsa bu durumda ortaya çıkan sorunla birlikte şişlikler ağrılı olarak görülecektir. 

Tümörler: İnsanlarda vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması durumunda kanser yani tümör oluşumu meydana gelir. Bu şekilde oluşan tümörler lenf bezlerinde iltihaplanmalara neden olarak karşımıza çıkar. Günümüzde özellikle lösemi hastalığı lenf bezi iltihabı oluşumuna neden olur. 

Yabancı maddeler: Vücuda giren birçok toksin madde ya da bu etkiyi gösteren maddeler len bezi iltihabına neden olur. Çok fazla çeşidi olan bu maddeler kimi zaman arı iğnesinin içerisinde bile bulunur. Vücuda giren ve vücutta birikme gösteren len bezi iltihabına neden olarak toksin maddeleri örnek verebiliriz. 

Lenf Bezi İltihabıLenf bezi iltihabı nasıl tedavi edilir

Lenf bezi iltihabı oluşu sonrasında bu durum direk olarak apse oluşumuna neden olur ve insanların en büyük şikayeti apselerin şişmesi ve hafif ağrılara neden olmasıdır. Bu durumlarda bazı insanlarda apselerin aşırı büyük olması nedeniyle apselerde boşaltım gerçekleştirilmesi gerekir. Bu durumlarda lenf bezi iltihabı olan bölgede oluşan apse lokal anestezi altında boşaltılarak kişi rahatlatılır. Boşaltım işlemi sonrasında tekrar iltihap birikimini engellemek için ilaç tedavileri yapılır. 
Bir diğer tedavi yöntemi ise varsa tümör tedavisidir. Genellikle kanser tedavileriyle çözüme kavuşturulan tümörler ortadan kaldırıldığında iltihaplanma da ortadan kalkar. Son olarak sorun eğer enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa bu durumlarda da ilaçlarla enfeksiyon tedavileri yapılır.
]]>
Lenf Bezleri https://www.beze.gen.tr/lenf-bezleri.html Sat, 17 Nov 2018 01:17:59 +0000 Lenf bezleri, lenf damarları üzerinde bulunan küçük lenfoid oluşumlardır. Lenf bezleri iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar korteks ve medulladır. Medulla lenf bezinin ortasında, korteks ise dışında bulunmaktadır. Lenf Lenf bezleri, lenf damarları üzerinde bulunan küçük lenfoid oluşumlardır. Lenf bezleri iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar korteks ve medulladır. Medulla lenf bezinin ortasında, korteks ise dışında bulunmaktadır. Lenf bezlerinin dış yüzeyleri kapsül denilen bir zar ile sarılmıştır. Mikrobik enfeksiyonlarda lenf bezi korteksinde bulunan lenfatik nodüllerin sayısı ve hacmi artmaya başlar. Buda lenf bezinde şişmeye neden olur. Mesela bademciklerde bir çeşit lenf bezidir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında uyarıldıkları için şişmeye başlarlar. Mikroplarla savaşabilmek için lenfosit üretmeye başlarlar. Bademciklerde doğal olarak meydana gelen bu olay bizim tarafımızdan kötü birşey oluyormuş algısı oluşturur. Lenf bezlerine gelen çok sayıda lenf damarları mevcuttur. Lenf damaları buraya lef sıvısını ulaştırırlar.  Lenf sıvısı daha sonra medulla bölgesine geçer ve burada bulunan götürücü lenf damarı ile lenf bezinden tekrar ayrılıp kan dolaşımına katılması sağlanır. Lenf sıvısı, lenf bezine geldiği sırada taşımış olduğu bazı maddeleri ve lenfosit hücrelerini lenf bezinde bırakır. Böylece lenf sıvısı dokulardaki bazı bilgileri lenf bezine taşımış olur. Bu bilgiler mikroplarla ya da iltihap etkeni olan bazı başka zararlı etkenlerle ilgilidir. Eğer düşmana ait bilgi ya da işaret varsa, bu kalıntılar lenf sıvısından ayıklanır ve gelen kaynağa göre de lenf bezinde alarm durumuna geçilir. Savaş hazırlığı için lenfosit ve diğer bazı koruyucu hücreler üretilmeye başlanır. Üretilen bu hücreler lenf sıvısına verilir. Lenf sıvısı da az önce bahsettiğimiz götürücü lenf damarları ile  “Angulus venosus” noktasında kan dolaşımına katılır. Kan dolaşımına gönderilen savaşçı hücreler kan yoluyla mikrobun yada diğer düşmanların bulunduğu bölgeye yol alarak savaş alanına taze kuvvetler olarak giderler. Lenf bezleri vücudun neredeyse tamamında bulunmaktadır. Kasıklar, koltuk altları, boyun bölgesi, kulak altı,çene ve daha bir çok yerdedirler. Adeta vücudun karakolları gibidirler. 

Lenf BezleriLenf bezleri iltihabı ve tedavisi,

Lenf bezlerinde iltihap virüs yada bakteri kaynaklı ise ilaç tedavisi sonucunda geçecektir. Dişiniz apse yaptığında boynunuzdaki lenf bezleri şişebilir. Yada ayağınızdaki bir mantar enfeksiyonunda kasık lenf bezleri şişebilir. Bunlar panik yapılacak durumlar değildir. Lenf bezlerinde şişme ne zaman 3cm olur,3-4 hafta geçmez ve lenf bezinin şiştiği bölgenin yakınlarında herhangi bir rahatsızlık yoksa dikkate alabilirsiniz. Lenf bezleri çocuklarda daha hassastır. Gelişme çağında değişen bağışıklık sistemi her tehlike gördüğünde alarm verir ve çocukların lenf bezlerini şişirir. Az önce bahsettiğimiz savaşçı hücreler çocuklarda daha aktiftir. Lenf bezlerinde şişme olduğu takdirde doktorunuza başvurun. Gereken tetkikleri uyguladıktan sonra size tedavi yolunu söyleyecektir. Geçmiş olsun.
]]>
Tükürük Bezi İltihabı https://www.beze.gen.tr/tukuruk-bezi-iltihabi.html Sat, 17 Nov 2018 17:31:41 +0000 Tükürük bezi iltihabı, özellikle yetişkinler olmak üzere birçok kişide görülen bir problemdir. Bilindiği gibi tükürük bezleri yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olan ve ağız içerisinde bulunan bakterilerin dengelenmesinde Tükürük bezi iltihabı, özellikle yetişkinler olmak üzere birçok kişide görülen bir problemdir. Bilindiği gibi tükürük bezleri yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olan ve ağız içerisinde bulunan bakterilerin dengelenmesinde görev alan tükürük sıvılarını salgılamaktadır. Bu görevleri nedeniyle insanlarda yemek yerken tükürük salgılanması üç katına çıkar. Tükürüğün insan vücudunda bu görevlerinin haricinde daha birçok görevi vardır. Tükürük bezlerinin iltihaplanması durumunda bu bezler görevini tam olarak yapamayacağı için beklenmeyen birçok rahatsızlık kişilerde ortaya çıkmaya çalışacaktır. Tükürük bezleri çene altında ve kulak altında bulunmaktadır. Bu nedenle meydana gelen tükürük bezi iltihabı direk olarak bu bölgelerde etkili olarak insanlarda etkilerini gösterir. Tükürük bezi iltihabı sinsi bir şekilde ilerlemez. Çünkü meydana gelen iltihaplanma direk olarak kendisini ortaya çıkararak etkilerini göstermektedir. Tükürük bezi iltihaplanması olan insanlarda yaşam kalitesi oldukça düşer. Meydana gelen ağrılar ve diğer belirtiler bu kalitenin ciddi olarak düşmesi için yeterlidir. Çene altında ve kulak altlarında bulunan tükürük bezleri iltihaplanması durumunda doğru ve zamanında tedavi yapıldığında ortadan kolay bir şekilde kaldırılabilir. Fakat birçok kişinin sorumsuzluğundan ya da sağlığını korunmamasından dolayı tükürük bezi iltihabı oldukça ilerleyene kadar herhangi bir müdahale yapılmaz. Bu durumda sorun daha da ilerlediği için daha sonradan yapılan tedaviler çok zorlaşır. 

Tükürük bezi iltihabı belirtileri
 • İnsanlarda herhangi bir besin çiğnemede ve yutkunmada zorlanma gözlenir. Özellikle iltihaplanmanın olduğu bölgede bulunan tükürük bezleri çok şiddeti ağrılara neden olacağı için kişi yediği ve içtiği besinlerden faydalanamamaktadır. 
 • Yine iltihabın bulunduğu bölgelerde meydana gelen kızarıklıklar iltihabın etkilerinden biridir. Bu nedenle ağzınızın içerisine baktığınızda kızarıklığın varlığını anlayabilirsiniz. Eğer sizlerde de ağız kızarması meydana geliyorsa tükürük bezi iltihabı şüphesi duyabilirsiniz. 
 • Tükürük bezlerinin iltihaplanması durumunda ağız içerisinde salgılanan tükürükler sizlere kötü bir tat verecektir. Bu nedenle ara ara ağız içerisinde kötü tatlar hissedebilirsiniz. Tükürük bezi iltihabı ilerlemiş olan insanlarda bu tatsızlık çok daha fazla olabilir. 
 • Çocuklarda meydana gelene tükürük bezi iltihaplanması durumunda azda olsa yüksek ateş meydana gelebilir. Bu durumu kontrol etmek için ateş düşürücü önlemler almanız sizler için iyi olabilir. 
 • Eğer tükürük bezleri üzerinde oluşan iltihap aşırı bir hal almışsa ve bölgede iltihap birikimine neden olmuşsa bu durumlarda çene bölgesinde ya da kulak arkasında şişlikler gözle görülebilir. Bu durum dışarıdan bakıldığında rahatlıkla anlaşılabilir. 
Tükürük Bezi İltihabıTükürük bezi iltihabının nedenleri nelerdir

Kabakulak hastalığı: Çocuklarda çok sık karşılaşılan bu rahatsızlık etkili olarak tükürük bezi iltihabı oluşumuna neden olur. Çocuklarda en fazla bir defa görülen kabakulak rahatsızlığı kulak altı tükürük bezlerine virüs yayarak iltihaplanmaya neden olur. 

Sıvı kaybı: Kimi zaman bir hastalık kimi zamanda aşırı terleme nedeniyle meydana gelen sıvı kayıplarında bu durum meydana gelebilir. Bu durum özellikle uzun süreli susuz kalma durumlarında tükürük bezlerinin çalışmamasına bağlı olarak meydana gelir. Bu nedenle tükürük bezleri çalışmayan insanların bol bol su içmeleri gerekmektedir. 

Bağışıklık sisteminin zayıf olması: Bu durum yine çocuklarda sık sık karşılaşılan bir problemdir. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar genellikle ağzı yoluyla ya da solunum yoluyla vücuda giren bakterileri yenemezler ve iltihaplanma problemlerine neden olurlar. 

Tükürük bezi iltihabı tedavisi nasıldı]]> Beze Tatlısı https://www.beze.gen.tr/beze-tatlisi.html Sun, 18 Nov 2018 17:30:50 +0000 Beze Tatlısı, yapımı oldukça kolay olan bir tatlı türü olup ev hanımları tarafından sık sık yapılan bir tatlı türüdür. Özellikle çayın ya da limonatanın yanında sürekli olarak tüketilen bu tatlı türü yapımı Beze Tatlısı, yapımı oldukça kolay olan bir tatlı türü olup ev hanımları tarafından sık sık yapılan bir tatlı türüdür. Özellikle çayın ya da limonatanın yanında sürekli olarak tüketilen bu tatlı türü yapımı da oldukça kolaydır. Aynı zamanda Beze Tatlısı isteye göre ballı, çikolatalı ya da kremalı yapılması ve süslenmesi mümkündür. Çocukların renginden ötürü sürekli istedikleri bu tatlı türü yapımı oldukça basit olup herkesin rahatlıkla yapabileceği bir tatlıdır. Beze tatlısı ev hanımlarının misafirlerine sunabileceği pratik bir tatlı türüdür.

Şimdi sizlere beze tatlılarından birisi olan damla çikolatalı Beze Tatlısı tarifini vereceğiz. Malzemeleri ve yapılışı aşağıda verilmiştir. Bu tarif Oktay Ustanın tarifinden yola çıkılarak anlatılmıştır.

Damla Çikolatalı Beze Tatlısı Malzemeleri

 • 3 tane yumurta akı
 • 3 çay bardağı kadar pudra şekeri
 • 1 tutam kadar tuz
 • 1 su bardağı kadar damla çikolatası
 • 4 damla kadar limon suyu ya da çeyrek limon

Beze Tatlısı

Damla Çikolatalı Beze Tatlısı Yapılışı

Öncelikle yapmanız gereken ilk iş yumurtamızın akını dikkatli bir şekilde sarı kısımlarına zarar vermeden ayırmak olacaktır. Ayırma işlemi sırasında sarısını patlatmamaya özen gösteriniz. Hemen ardından yumurtamızın akını boş bir kaba alınız. Bu kabın içine pudra şekeri, limon suyu ve tuzu ilave ederek karıştırınız. Bir yandan da boş bir tencerede belli bir miktar suyu kaynatıp kısık ateşte ısınmasını bekleyiniz. Kaynamış olan suyun içerisine yeterli büyüklükte bir tencereyi koyarak buhar yardımı ile karıştırmanız kolaylaştıracaksınız. Ardından da pişirmeye devam etmelisiniz. Karıştırma işlemini mikser yardımı ile yapmanız daha iyi olacaktır.

Karışım ılındıktan sonra içinde yer alan şeker eriyene kadar çırpma işlemine devam etmeniz gerekir. Sonrasında ise bu elde etmiş olduğumuz homojen karışımı buhardan almamız gerekir. Ardından ise mikser ile tekrardan karıştırmalıyız. Tatlımız iyice katılaşınca karıştırma işlemini durdurabiliriz. Hemen ardından elde etmiş olduğumuz bu karışımı bir sıkma torbası yardımı ile içine aktarınız.

Arzu etmiş olduğunuz dairesel şekilleri vererek fırın tepsisinin üzerine sıkınız. Burada vereceğiniz şekil tamamen size kalmıştır. İşin en eğlenceli kısmı burasıdır. Beze Tatlısı için birçok şekli internetten bakarak görebilir ve beğendiğinizi uygulayabilirsiniz. Bu kısım sizin bileceğiniz bir iştir. Ardından ise daha önce 150 derece ısıtılmış olan fırınımızda bezelerimizi 1 saat boyunca pişirmemiz gerekir. Beze Tatlısı üzerine Damla çikolatasını serpmeyi unutmayınız. Arzu ederseniz damla çikolatası yerine balda kullanmanız mümkündür. İşin bu kısmı tamamen sizin yaratıcılığına kalmıştır. Beze Tatlısı piştikten sonra ise ılınması için soğumaya bırakmanız gerekir. Artık damla çikolatalı Beze Tatlısı hazırdır. Servis yapabilirsiniz. Şimdiden yapan bütün ev hanımlarına kolay gelsin diyelim. Afiyet olsun.

]]>
Tiroid Bezi Çalışmaması https://www.beze.gen.tr/tiroid-bezi-calismamasi.html Sun, 18 Nov 2018 20:04:01 +0000 Tiroid bezi çalışmaması, günümüzde birçok insanda görülmektedir. Tiroid bezi boynumuzun alt tarafında bulunur. T3 ve T4 gibi büyüme ve vücut metabolizması için çok önemli olan hormonlar burada salgılanır. Tiroid bezinin Tiroid bezi çalışmaması,
günümüzde birçok insanda görülmektedir. Tiroid bezi boynumuzun alt tarafında bulunur. T3 ve T4 gibi büyüme ve vücut metabolizması için çok önemli olan hormonlar burada salgılanır. Tiroid bezinin çalışmaması sonucu bu hormonlar yeteri kadar salgılanamaz. Tiroid bezi çalışmaması durumuna hipotiroidizm denir. Bu rahatsızlık bebeklik ve çocukluk çağında, büyüme ve gelişmenin yavaşlamasına neden olur. Erişkinlerde ise metabolizmanın yavaşlamasına, ciltte ve kaslarda ödem oluşmasına neden olabilir. Tiroid bezi çalışmaması erken yaşta başlayabilir fakat ortaya çıkması yıllar sonra olabilir ve mutlaka tedavi edilmelidir.Dünyanın bir çok bölgesinde yapılan çalışmalara göre doğumsal hipotiroidinin görülme oranı 4000'de 1’dir. Kadınlarda görülme sıklığı, erkeklere göre daha fazladır. Kadınlarda görülme ihtimali 55-60 yaşlarında daha fazladır.

Nedenleri
İyot eksikliği ve radyoaktif iyot tedavisi almış kişilerde troid bezi çalışmaması daha sıktır. Radyoaktif iyot verildiği zaman tiroid bezi hasar görür ve hormon salgılanması azalmaya başlar. Kara lahana gibi iyotun kullanılmasını kısıtlayan bazı besinlerin aşırı tüketilmesi tiroid bezinin yeterince çalışmasını engeller. Bunların dışında lityum ve amiodaron gibi  ilaçlar hipotiroidiye neden olabilir. Tiroid bezinin çalışmaması sadece bu sebeplerden kaynaklanmaz. Hipofiz bezinin tiroid uyarıcı hormon salgılamaması hipotiroidiye sebep olur.

Belirtileri
En önemli belirtilerden biri miksedema komasıdır. Bu durum tedavi edilmeyen troid rahatsızlığında ortaya çıkar. Hayati risk taşıyan bir durumdur.Nadiren görülür ve hasta, soğuğa oldukça hassas hale gelir. Diğer bir belirti bilinç kaybıdır. Mikedema komasında acil müdahale gerekir. Şiddetli hipotiroidi sonucunda bebeklerde boy kısalığı ve zeka geriliği görülür. Bu durum kretinizm olarak adlandırılır. Çocuğun karnı şiş bir haldedir, ağızdan sürekli salya akar ve omuzlar geriye doğru durur. Bebek bu safhaya gelmeden önce hipotiroidi olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Yetişkinlerde ise beyin fonksiyonları yavaşlar, vücut ısısı düşer, nabız yavaşlar, deri ve saçlar mat görünür.  Metabolizması yavaş, hasta fiziksel ve zihinsel olarak aşırı yorgundur.

Tiroid Bezi ÇalışmamasıRisk faktörleri
Daha çok orta yaşlı kadınlarda ortaya çıkar. Genetik yatkınlık varsa, hipotiroidi gelişme riski artar. Şeker hastaları, romatoid artriti yada  kansızlık sorunu olanlarda risk fazladır. Ayrıca yeterince iyot almayan, iyottan fakir besinlerle beslenenlerde risk fazladır.Ayrıca kolesterol yüksek olanlarda, adet düzensizliği olan kişilerde tiroid bezi çalışmama riski fazladır. Gebelikte görülme ihtimali biraz daha çoktur. Kanserli hastalarında boyun bölgesine ışın tedavisi uygulanması sonucunda ortaya çıkabilir. İlk çocukta tiroid bezi çalışmama durumu varsa ikinicide olma ihtimali %20'dir.

Tanı
Tiroid bezinin çalışmaması yavaş gelişen bir hastalıktır. Hipotiroidi başladıktan yıllar sonra ortaya çıkabilir. Kişi aynaya baktığında kendisindeki olan değişiklikleri fark etmeyebilir. Fakat uzun süredir görüşmediği biri yüzdeki ve derideki değişmeyi fark edebilir. Kuru cilt ve saç, şişkin yüz genel belirtilerdir. Hastanın sesi değişebilir. Bu fiziki görüntülerden sonra hastaya kan testleri yapılır. Kanda tiroid hormonlarının değerlerine, tiroid uyarıcı hormonun miktarına ve kandaki antikor düzeyine incelenir. Tiroid uyarıcı hormon yüksek fakat T3 ve T4 değerleri düşük ise troid bezi çalışmama ihtimali oldukça yüksektir. Eğer antikor değeri yüksek çıkarsa hipotiroidi olabilir ama allta yatan başka bir hastalıkta olabilir. Tedavi için doktor hormon düzenleyici ilaçlar verecektir. 
]]> Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/yag-bezesi.html Mon, 19 Nov 2018 08:52:47 +0000 Yağ bezesi, hemen hemen her yaşta görülebilecek bir durumdur. Özellikle cildi yağlı olan insanlarda yağ bezesi son derece ciddi bir şekilde görülmektedir. Yağ bezesi bir diğer adıyla lipom olarak bilinmektedir. Ülkemizde çok fa Yağ bezesi, hemen hemen her yaşta görülebilecek bir durumdur. Özellikle cildi yağlı olan insanlarda yağ bezesi son derece ciddi bir şekilde görülmektedir. Yağ bezesi bir diğer adıyla lipom olarak bilinmektedir. Ülkemizde çok fazla sayıda insanı etkileyen bu durum birçok zaman ciddi bir durum teşkil etmemektedir. Bu nedenle herhangi bir uygun zamanda tedavi edilebilir. Ciddi bir sorun teşkil etmese bile kesinlikle bir muayene yağ bezesi için gerekli olacaktır. Çünkü bu bezeler arasında sık karşılaşılmasa bile insanların bazılarında kötü huylu yağ bezeleri olabilmektedir. Yağ bezesi, cilt altında sıkışan yağı basınca neden olarak cildin üzerine şişliğe neden olmasıyla oluşmaktadır. Yağ bezesi, insan vücudunda en çok omuz bölgesinde, koltuk altında ve diğer yağlı alanlarda sık görülmektedir. Eğer vücuttaki yağ bezesi tedavi gerektiriyorsa birçok zaman bu durum kendisini göstermiş olduğu belirtilerle belli etmektedir. Yağ bezesi, aşırı büyüdüğü zamanlarda yavaş yavaş ağrıları oluşturmaya başlamaktadır. Bu durumlarda tedavi yağ bezesi için şart olur. Eğer sizlerde de yağ bezesi varsa ve bu beze zamanla büyüyorsa bu durumda yapmanız gereken ilk şey bu yağ bezesi daha da sorun olmadan önce müdahale ederek sorunları ortadan kaldırmaktır. Bazı insanlarda da yağ bezesi kasık bölgesinde görülmektedir. Bu bölgede görülen yağ bezesi, diğer bölgelere göre biraz daha dikkat edilmelidir. 

Yağ bezesi ne zaman alınmalıdır

Yağ bezeleri bazı durumlarda kesinlikle alınması gerekmektedir. Aksi durumlarda iltihaplanmalara neden olarak ve etrafında bulunan dokulara zarar vererek insanlarda çok ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumlardan bir tanesi tabi ki yağ bezelerinin çaplarıdır. İnsanlarda 1 cm ve 2 cm arasında değişen yağ bezleri eğer çap olarak 10 cm'yi geçmişse bir gün bile beklemeden tedavi edilmelidir. Aksi durumlarda çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki bir diğer yağ bezesi alınma zamanı ise yağ bezesinin kişilerde estetik açısından çok ciddi problemlere neden olması durumudur. Vücutta görünmeyen bölgelerde meydana gelen yağ bezelerinin alınması, estetik açıdan zarar görmenizi engelleyecektir. Son olarak yağ bezesinin alınması gereken bir diğer durum bu bezelerin sinirlere yakın olmasıdır. Sinirlere yakın olan yağ bezeleri, baskı yaparak vücudun çeşitli yerlerinde problemlere neden olacağı gibi aynı zamanda insanlarda aşırı bir şekilde ağrıya neden olacaktır. Bu durumlardan uzak durmak için yapılması gereken en önemli şey zamanı geldiğinde yağ bezesinin alınmasıdır.

Yap bezesinin oluşmasının sebebi:

İnsanlarda genellikle 20 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkarak etkili olan yağ bezesi, diğer yaşlarda da yaygın olarak görülmeye başlanmıştır. Yağ bezesinin görülmesine neden olan en önemli etken tabi ki aile içerisinde genetik olarak böyle bir durumun var olmasıdır. Genetik olarak görülen yağ bezesi, genellikle çocuklarda ve hatta torunlarda bile meydana gelebilir. Bunun yanı sıra yağ bezesi oluşuna neden olan en önemli şeyde kişinin kan değerleri içerisinde bulunan lipoprotein, kolesterol, ve trigliserid gibi kan yağlarının yüksek olmasıdır. Bu durum vücudun bir ok bölgesinde yağ bezesi oluşumuna neden olabilir. 

Yağ BezesiYağ bezesi tedavisi:

Eğer insanlarda görülen yağ bezesi, tedavi gerektiriyorsa bu durumlarda kendiliğinden geçmesini beklemek son derece yanlıştır. Özellikle yağ bezesinin cinsine bağlı olarak tedavi şart hale gelebilir. Bu bezelerin muayenesi için kişinin kesinlikle uzman bir dermatologa başvurması gerekmektedir. Eğer gerekirse yağ bezesi cerrahi yöntemlerle alınır. Eğer beze boyutu küçükse bu durumlarda ilaç tedavileri uygulanır. 
]]>
Yağ Bezesi Ameliyatı https://www.beze.gen.tr/yag-bezesi-ameliyati.html Mon, 19 Nov 2018 14:44:03 +0000 Yağ Bezesi Ameliyatı, Yağ bezesi sorunu yaşanması özellikle yaşlılarda ve yetişkinlerde sık sık gözlemlenen hastalıkların başında gelmektedir. Yağ bezesinin oluşma sebebi tam olarak bilinmese de bilim adamlarının yapm Yağ Bezesi Ameliyatı, Yağ bezesi sorunu yaşanması özellikle yaşlılarda ve yetişkinlerde sık sık gözlemlenen hastalıkların başında gelmektedir. Yağ bezesinin oluşma sebebi tam olarak bilinmese de bilim adamlarının yapmış olduğu çalışma neticesinde bu rahatsızlığın özellikle ter bezlerinin çoğunlukta bulunduğu noktalarda terin aşırı salgılanması neticesinde meydana geldiği bilinmektedir. Bunun ile birlikte yağ bezesinin meydana gelmesi tam olarak bilinmemektedir. Halen bu konu hakkında çalışmalar devam etmektedir. Bunun ile birlikte yağ bezesi sorunun önlemek adına Yağ Bezesi Ameliyatı haricinde herhangi bir çözüm yolu bulunamamıştır. Yağ bezesi sorunu yalnızca Yağ Bezesi Ameliyatı yapılması neticesinde çözülmektedir. Bunların dışında kullanılan ilaçların herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Bu makalemizde sizlere yağ bezesinden kurtulmanın yollarını ve tabi ki de yağ bezesi sorununa karşı Yağ Bezesi Ameliyatı nasıl yapılacağı konusunda bilgi vereceğiz.

Yağ bezesinden kurtulmak adına bir takım önlemlerin alınması gerekir. Özellikle de bu rahatsızlığı gidermek adına neler yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Bunun ile birlikte yağ bezesi hastalığı ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek gerekir. Bu hastalığın diğer tedavi yöntemlerini araştırmak gerekir. Hastalığın iyileşmesi sürecinde nasıl davranılması gerektiğini iyi bilmemiz gerekir.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Yağ Bezesi Ameliyatı yapılmadığı sürece bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün değildir. Bu sebepten ötürü ameliyattan korkmamak gerekir. Bir an önce vakit kaybedilmeden cerrahi müdahalenin yapılması gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde bir takım sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Bu durumu önlemek adına ameliyattan kaçmamak ve bu durum için kendimizi hazırlamak gerekir.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ Bezesi Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Yağ Bezesi Ameliyatı olmadan önce yapılması gerekenleri yağ bezesi nasıl geçer adlı başlıkta geçenleri uygulanması halinde yerine getirmiş oluruz. Yani bu ameliyat öncesinde düzenli ve dengeli beslenmek ya da spor yapmak önemli bir husustur. Bu ameliyatın yapılmasından önce yapılması gerekenler arasında bu iki hususu kesinlikle göz ardı etmemek gerekir. Bunun dışında aşırı yorgunluk, stres ve kaygı yaşamamak da önemli bir husustur.

Yağ Bezesi Ameliyatı Yapılması

Yağ Bezesi Ameliyatı oldukça basit olup yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. 10 dakika içerisinde gerçekleştirilen cerrahi müdahale neticesinde kolaylıkla bu rahatsızlıktan kurtulmak söz konusudur. Bunun için hiç korkmamak gerekir. Zaman kaybetmeden Yağ Bezesi Ameliyatı olmak gerekir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Yağ Bezesi Ameliyatı neticesinde bu rahatsızlıktan tam manası ile kurtulmak mümkündür. Bu ameliyatın gerçekleştirilmesi halinde de bir takım önlemleri alınması halinde hastalığın tekrarlanmasını önlemek mümkündür. Bunun için hayatımızda bir takım kararların alınması gerekir. Özellikle yemek konusunda dikkatli olmak gerekir. Aşırı tuzlu ve aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Bunun ile birlikte sürekli olarak yürüyüş ve koşuların yapılması gerekir. Bunun dışında Yağ Bezesi Ameliyatı sonrası istirahat edilmesi gerekir.

]]>
Yağ Bezesi Nasıl Geçer https://www.beze.gen.tr/yag-bezesi-nasil-gecer.html Tue, 20 Nov 2018 14:15:15 +0000 Yağ Bezesi Nasıl Geçer, İnsan bedeni oldukça değerli olup herhangi bir dış tehlike ile karşı karşıya kaldığı zaman bir takım sorunlar yaşaması söz konusudur. Özellikle sağlık konusunda oldukça dikkatli olmakta fayd Yağ Bezesi Nasıl Geçer, İnsan bedeni oldukça değerli olup herhangi bir dış tehlike ile karşı karşıya kaldığı zaman bir takım sorunlar yaşaması söz konusudur. Özellikle sağlık konusunda oldukça dikkatli olmakta fayda var. Bireyin vücuduna sahip çıkması ve sağlığını koruması gerekir. Bu sebepten ötürü bedeninde meydana gelen yağ bezelerine karşı önlem alması gerekir. Bedenini ve cildini tehlikeye atmamak adına vücudunda meydana gelen bir takım sorunlara karşı bir takım önlemler alması gerekir. Özellikle yağ bezesi konusunda Yağ Bezesi Nasıl Geçer iyi bilmesi gerekir. Özellikle de vücudun birçok bölümünde rahatlıkla çıkabilen bu rahatsızlığı önlemek adına bir an önce uzman bir doktora danışması gerekir. Gerekli bilgileri alıp sağlığını tehlikeye atmaması gerekir. 

Yağ bezesi bazı durumlarda hayatı yaşanmaz hale getirebilir. Özellikle de yerli yersiz beliren ve insanlara zor durum yaratan bu yağ bezelerine karşı önlem almak gerekir. Bu durum için ise Yağ Bezesi Nasıl Geçer iyi bilinmesi gerekip alınan önerilen tavsiyeleri harfiyen yerine getirmek gerekir. Özellikle yaşlılarda sık sık karşılaşılan bu sorun ile ilgili olarak detaylı bilginin alınması gerekir. Bu sayede bu rahatsızlığı önlemek adına önemli bir adım atılmış olunacaktır. 

Yağ Bezesi Nasıl Geçer

Yağ bezesini önlemek adına yapılacak ilk iş bu hastalık hakkında detaylı bilgi alınması olacaktır. Bununla birlikte yağ bezesi rahatsızlığı yaşayan bireylerin istirahat etmeleri önemli bir husustur. Çok hareket halinde olmaları hastalığın seyri açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten ötürü dikkatli olmak gerekir. Kendimizi çok fazla yormamamız önemli bir husustur.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ Bezesi Nasıl Geçer, aslında yağ bezesi ameliyatının yapılması neticesinde gerçekleşmektedir. Bunun dışında yapılacaklar yalnızca hastalığın tekrardan belirmesini önleyici tedbirler olacaktır. Hastalığı tam anlamı ile yok edebilecek herhangi bir ilaç, krem, merhem ya da şifalı ot bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü hastaların ameliyat olmaları şarttır. Aksi halde ilerleyen süreçlerde önemli sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Bunun ile birlikte bu rahatsızlık ameliyat sayesinde çok kolay bir şekilde yok edilebilmesi söz konusudur. Yaklaşık olarak 10 dakika süren cerrahi müdahale neticesinde hastalığı ortadan kaldırmak söz konusu olmaktadır. Bu sebepten ötürü hastaların bu rahatsızlıktan korkmamaları ve ameliyat olmaları şarttır.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer

Düzenli Beslenme Ve Sporun Önemi

Bunun ile birlikte yağ bezesini önlemek amacı ile düzenli ve dengeli beslenmek önemli bir husustur. Özellikle hastaların tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmemeleri sebebi ile ortaya çıkan bu rahatsızlık için düzenli ve dengeli beslenmek şarttır. Aksi halde ilerleyen süreçlerde bir takım sorunların yaşanması söz konusudur. Bu yüzden hastaların Yağ Bezesi Nasıl Geçer için düzenli ve dengeli beslenmeyi önerebiliriz.

Bunun ile birlikte spor yapmak, sürekli hareket halinde olmak ve sportif faaliyetlere katılmak da önemli bir husustur. Bunları yapamayan hastalar için ise en azından kısa mesafeli yürüyüşlerin yapılması oldukça yararlı olacaktır. Bu sayede hastaların bu rahatsızlıktan kurtulma ihtimalleri daha da yüksek olacaktır. 

]]>
Tükürük Bezi Kanseri https://www.beze.gen.tr/tukuruk-bezi-kanseri.html Wed, 21 Nov 2018 06:56:13 +0000 Tükürük Bezi Kanseri, tükürük bezi tükürük üretmeye yarayan beze tükürük bezi adı verilir. Ağza alınan yiyecekleri ıslatarak sindirimin başlamasını sağlayan enzimlerin salgılanmasını sağlar. Ayrıca vücudu mikroplarla Tükürük Bezi Kanseri, tükürük bezi tükürük üretmeye yarayan beze tükürük bezi adı verilir. Ağza alınan yiyecekleri ıslatarak sindirimin başlamasını sağlayan enzimlerin salgılanmasını sağlar. Ayrıca vücudu mikroplarla karşı korumaya yarar. Genellikle kulak ve çenenin bazen de ağzın içinde bulunan tükürük bezlerinde tükürük bezi kanseri görülür. Tükürük bezi vücudun üç ana tabakadan parça taşıdığı için görülen kanser çeşidi de çok çeşitlidir. Bu nedenle de tedavisi için de birçok farklı yol izlenmektedir.  

Tükürük bezi kanseri belirtileri
 • Yüzde meydana gelen uyuşukluk
 • Çenenin yan tarafında, boyunda veya ağızda bir şişlik
 • Tükürük bezi bölgesinde aşırı ağrı hissi
 • Yutkunmada zorlanma
 • Ağzı geniş açarken zorlanma

Tükürük bezi kanseri teşhisi

Tükürük bezi kanseri genellikle belirgin bir şişlikle kendini belli eder. Meydana gelen şişlik uzun süre zarfında gittikçe büyür ve ağrı yapmaz. Tükürük bezlerinde görülen bu şişlik gibi durumlarda hemen bir hekime başvurmanız gerekir. Doktor tarafından bu şişlikten bir örnek alınarak incelemeye başlar. Eğer bu örnek pozitif ise belirlenen tedaviye başlanır. 
Bir diğer problem ise tükürük bezinde görülen bu şişme boyuna doğru sarkarak boyun lenf bezlerinde hastalık oluşturabilir. Bu durum da kulak burun boğaz hekimi tarafından kontrol altında tutulur. 

Tükürük Bezi KanseriTükürük bezi kanseri tedavisi

Hastalığın tedavisi için üç yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; cerrahi tedavi, radyoterapi ve kemoterapidir. Diğer kanser türlerine göre tedavisi farklıdır. Kimi zaman bu yöntemler kanser çeşidine göre hastaya uygulanır. Önemli olan kanserin tam olarak nedeninin belirlemek ve ona uygun tedavi yöntemini seçmektir. 
Tükürük bezinin çok farlı dokulara sahip olması da tedaviyi zorlaştırmaktadır. Üzerinde yüzdeki mimikler ile ilgili sinirler bulunan tükürük bezi kanserinin cerrahi ameliyat yöntemiyle tedavisi de oldukça risk faktörü taşımaktadır. Bu nedenle ameliyatın riskleri hasta ile paylaşılmalı ve hasta kararı ile tedaviye başlanmalıdır. 
]]>
Kulak Arkası Beze https://www.beze.gen.tr/kulak-arkasi-beze.html Wed, 21 Nov 2018 12:22:54 +0000 Kulak Arkası Beze, Vücudumuzun kulak arkası bölümlerinde  lenf düğümleri bulunur. Kulalar dışında boyunda ve kolların arkasında da bulunan lenf düğümleri fasulye şeklindedir. Ayrıca kanımızda ve vücudumuzda bulunan at Kulak Arkası Beze, Vücudumuzun kulak arkası bölümlerinde  lenf düğümleri bulunur. Kulalar dışında boyunda ve kolların arkasında da bulunan lenf düğümleri fasulye şeklindedir. Ayrıca kanımızda ve vücudumuzda bulunan atık maddelerin vücuttan atılmasına neden olurlar. Lenf düğümleri vücuda giren bakteri ve virüs gibi zararlı maddelere karşı antikor üretirler ve vücudumuzun korunmasına neden olurlar. Bunun sonucunda lenf düğümleri şişer ve kişiye rahatsızlık hissi verebilir.

Kulak Arkası Beze Nedenleri

Kulak arkasında bezeye neden olan birçok neden vardır. Bunlardan en önemlileri enfeksiyonlar, yaralanmalar, bağışıklık sistemi hastalıkları ve kanserdir. Kulak arkasında bezeye neden olan etken bakteri kaynaklı olabilir. Vücuda giren bakterilerle savaşmak için lenf düğümleri antikor üretir. Bunun sonucunda da kulak arkasında beze meydana gelir. Mantar enfeksiyonu vücudun kulak arkasında bezelenmeye neden olabilir. Buda ciltte kaşıntıya  ve saç kaybına neden olabilir. Ağız içinde oluşan bakterilenme de kulak arkasında bezelenmeye neden olabilir. Boyunda yaralanma sonucu vücut yaralanmayı iyileştirmeye çalıştığı için lenf düğümleri şişebilir. Buda kulak arkasında beze oluşmasına neden olabilir. El ayak ve vücudun farklı yerlerinde oluşan yaralarda kulak arkasında beze oluşumuna neden olabilir. Bağışıklık sistemi hastalıklarından kaynaklanan kulak arkasında beze oluşumu yaşanabilir. Bazı kanser türleri lenf düğümlerinin etkilenmesine neden olur buda kulak arkasında beze oluşmasını sağlar.

Kulak Arkası BezeKulak Arkası Beze Tedavisi

Kulak arkasında beze tedavisinde hastalığın ciddiyetine göre tedavi edilir. Yani hastalık ciddi değilse evde uygulanan tedavi yöntemleri sonucu hastalık iyileşir. Evde tedavide sıcak kompres hastalığa iyi gelir. Fakat derinizin yanmaması için çok fazla sıcak uygulamaktan kaçının. Evde yapacağınız sıcak çorba, sıcak çay gibi içecekler de kulak arkası bezenin geçmesine yardımcı olur. Fakat ciddi bir durum söz konusu ise bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmanızda fayda vardır. Doktor yaptığı testler sonucunda size rahatlatıcı iğne serum veya ilaç verir. İlaçların düzenli kullanımı sonucunda kulak arkası bezeleri küçülür. Bunun dışında kulak arkasında oluşan beze haftalardır şişkin ve inmiyorsa, üzeri kızarmış ve ağrı varsa veya geceleri terliyorsanız acilen bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü yukarıda saydığımız belirtiler ciddi bir rahatsızlığın nedeni olabilir ve hiç beklemediğiniz durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu tarz belirtileri yaşadığınızda ihmal etmeyin hemen bir doktora başvurun.

]]>
Yüzdeki Yağ Bezeleri https://www.beze.gen.tr/yuzdeki-yag-bezeleri.html Thu, 22 Nov 2018 10:14:42 +0000 Yüzdeki yağ bezeleri, genellikle insanlarda güz ve çevresinde oluşmaktadır. Aslında yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri, insanlarda cildin yağlı olmasından kaynaklanmaz. Çünkü bu durum cildi son derece kuru olan insanlarda bile Yüzdeki yağ bezeleri, genellikle insanlarda güz ve çevresinde oluşmaktadır. Aslında yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri, insanlarda cildin yağlı olmasından kaynaklanmaz. Çünkü bu durum cildi son derece kuru olan insanlarda bile görülebilen bir problemdir. Yüzde oluşan yağ bezeleri, insanlarda direk olarak estetik problemlere neden olmaktadır. Ciddi olarak sorun haline gelen bu durum özellikle beyaz bir renk aldığı için diğer insanlar tarafından çok rahat bir şekilde görülmektedir. Aşırı bir hal alan yağ bezeleri ise son derece ciddi bir problem olmaktadır. Yüzde yağ bezeleri genellikle yoğun bir şekilde görülür ve sayılamayacak kadar çok olur. Elbette günümüzde birçok durum bu bezelerin oluşmasına neden olmaktadır. Yüzünde yağ bezeleri olan birçok insan bu bezeleri bir sivilce gibi sıkmaya çalışırlar. Bu gibi durumlar aslında son derece tehlikelidir. Çünkü yağ bezesi hiçbir zaman sıkılmamalı ve hiçbir zaman delinmemelidir. Bu bezeler bazen bu nedenlere bağlı olarak iltihaplanarak tıbbi tedavilere ihtiyaç duyurabilir. Göz etrafında oluşan yağ bezeleri, tamamen zararsız lipomlardır. Bu nedenle hemen endişelenecek bir durum yoktur. Genellikle yavaş yavaş ortaya çıkan bu durum özellikle bitkisel yöntemlerle olmak üzere çok rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu sorun için birçok kişi evde yapılabilecek yöntemleri kullanarak tedaviler yaparlar. Eğer sizlerde de bu sorun varsa birazdan söyleyeceğimiz tedavileri yaparak yüzde yağ bezeleri oluşumunun önüne geçerek sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.  

Yüzdeki yağ bezeleri evde nasıl tedavi edilir

Bal karışımı: Yapılan tıbbi araştırmalara göre bal içerisinde bulunan maddeler insan vücudundaki yaraların iyileşmesine, yıpranmaların giderilmesine ve lipomların ortadan kaldırılmasına faydalıdır. Bunun için yüzde elli oranında bal ile buğday unu karıştırılarak yüzdeki yağ bezeleri üzerine sürülmelidir. Bu işlem haftada en az üç kez tekrar edilmelidir. Eğer bu uygulamayı sizlerde yapacaksanız kesinlikle uyumadan önce yapın. Bu şekilde çok daha büyük faydalar görebilirsiniz. 

Buhar ve sıcak kompres: Yağ bezelerinin ortadan kaldırılması için tabi ki ilk hedefiniz bu bölgelerde bulunan yağların eritilmesidir. Bu nedenle sizlerde ilk olarak bol bol sıcak kompres yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için günde en az üç defa sıcak kompres yapabilirsiniz. Bunun yanında buhar maskesi yaparak da yüzdeki yağ bezeleri sorununu çözebilirsiniz. 

Sirke: Yüzde yağ bezeleri için büyük faydalar sağlamaktadır. Bunun için sirkeyle yapılan tedavi yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için bir gazlı bez içerisine sirke dökerek bu bölgelerinize kapatabilirsiniz. Bu bölgeleri kapattıktan sonra ise en az iki gün bekleyin ve açın. Bu şekilde işlemi tekrarlayarak yüzde yağ bezeleri tedavisini tamamlayabilirsiniz. 

Yüzdeki Yağ BezeleriAspirin ve limon suyu maskesi: Günümüzde bayanların özellikle kullandığı bu yöntem sayesinde hem sivilcelerden hem de yüzde yağ bezeleri probleminden kurtulabilirsiniz. Bunun için bir miktar asprin içerisine limon suyu sıkarak yüzünüze maske yapabilirsiniz. Bu maske çok ciddi bir şekilde fayda sağlayacaktır. Haftada en az bir kez bu maskeyi yapmalısınız. 

Bu şekilde bahsedilen tedavi yöntemlerini kullanarak yüzdeki yağ bezeleri oluşumu engellenebilir. Tüm bunlara rağmen iyileştirilemeyen yağ bezeleri ise tabi ki tıbbi desteğe ihtiyaç duyurmaktadır. Bu durumlarda kesinlikle tıbbi destek esirgenmemelidir. Aksi durumlarda yağ bezeleri büyüyebilir ve çoğalabilir. 
]]>
Alında Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/alinda-yag-bezesi.html Fri, 23 Nov 2018 09:54:40 +0000 Alında yağ bezesi, vücudumuzun her bölgesi temizlik ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yüzümüzdeki alın bölgesinde oluşan yağ bezeleri görsel olarak, her yaş gurubunu psikolojik ve görsel olarak etkiler. Alında yağ bezesi, vücudumuzun her bölgesi temizlik ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yüzümüzdeki alın bölgesinde oluşan yağ bezeleri görsel olarak, her yaş gurubunu psikolojik ve görsel olarak etkiler. Yağ bezeleri kişinin yedikleri ile kaynaklı oluşabilir. Yediklerimize dikkat ederek bunun önüne geçebiliriz. Ayrıca alınan önlemle karşısında tekrar çıkıyor ise bu tam anlamı ile alında oluşan yağ bezesini vücudun kendisi üretiyor demektir. Bunun için yapılması gereken bir cildiye doktoruna görünerek alında oluşan yağ bezelerinin önüne geçilebilir. Doktorunuzun vereceği ilaçlar ile alın bölgesine sürerek yağ bölgesine etki gösterebilir. Bunun yanı sıra kişi beslenmesine dikkat ederek alında yağ bezelerinin çıkmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken yağ bezelerine uygun bitki kürlerinin de alın bölgesindeki yağ bezeleri oluşumunu etkileyerek çıkmasını engeller. Yağ bezeleri tedavileri yapılması her yaşa uygun olarak cildiye doktorları tarafından yapılmaktadır. Vücudun hangi bölgesinde yağ bezesi çıkarsa, sağlık açısından ciddi bir problem yaratmaz.

Yani alında yağ bezesi oluşması sağlık açısından bir tehlike oluşturmaz. Genel olarak yağ bezeleri ciltte oluşan yüzde, alında, yanakta, ve çene bölgesinde oluşur. Ayrıca yağ bezeleri iyi huylu bilinen zararsız kistler olarak bilinmektedir. Alında oluşan yağ bezeleri genelde küçük boyda oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı çok rahatsız etmez sadece görsel olarak çirkin görüntü sağlar. Genel olarak oluşan alın bölgesindeki yağ bezelerine müdahale etmemek daha doğru olur. Yağ bezeleri kişilerde hoş olmayan görüntü oluşturması nedeni ile bir çok kişi yağ bezesin den kurtulmak ister. Fakat alında oluşan yağ bezesini aldırmak isteyenler olabilir. Bunun için cildiye veya genel cerrah doktoruna giderek ilk randevularını gerçekleştirebilirler.  

Alında Yağ BezesiAlında yağ bezesi tedavisi nasıl uygulanır: cilt altında oluşan yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan tabakaya yağ bezesi denir. Alında oluşan yağ bezesini çoğu zaman yüzünde çirkin görüntü oluşma nedeniyle sıkmaya çalışan bir çok kişi vardır. Yağ bezeleri kesinlikle vücudun neresinde çıkarsa çıksın sıkılmamalıdır. İyi huylu olan yağ bezeleri cilt altında, oluşan ve belirgin bir şekil alarak tümsek gibi olduğundan elle kontrol edilebilir. Alında oluşan yağ bezesi bir cildiye uzmanı tarafından muayene edilerek gerek görülürse alınması mümkündür.  Ayrıca alında yağ bezesi tedavisine başlatan doktorunuz sizi rahatsız edecek bir yapıya gelir ise mutlaka alınması gerektiğini önerecektir. Doktor tarafından verilen antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulayan kişi fayda görmez ise başka çözümler üreterek çaba gösterir. Alında oluşan yağ bezesi genel olarak fazla rahatsızlık vermeyen yağ bezeleri küçükte olsalar ağrı yaparlar. Alında oluşan yağ bezeleri bazen iltihaplı, ve ağrılı olması mümkündür. Vücutta oluşan yağ bezeleri takip edilmelidir. Çok rengi koyulaşmadan alın bölgesindeki yağ bezeleri kişi tarafından mutlaka en yakın doktora tedbir amaçlı giderek muayene ettirilmelidir.

Alında oluşan yağ bezelerinden nasıl korunmalıyız: en önemli detaylardan biri olan hijyen kurallarına dikkat ederek uyulursa yağ bezelerinin oluşturduğu tabakaların derinliğini önlemiş olursunuz. Alında oluşan yağ bezesi tabakaların sıcak su yardımıyla temizlenir. Yüzde oluşan yağ bezeleri ile kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır. Yüzünüzde oluşan yağ bezelerini hiç bir şekilde tırnaklarla sıkılmamalıdır. Aksi taktirde oluşacak izlerin kalıcı olarak leke bırakma şeklini alacağını bilmelisiniz. Ayrıca yağ bezeleri vücudun herhangi tüylü olan bölgelerinde çıkarsa ve yağ bezelerine müdahale edilirse koku oluşur. Yağ bezeleri yaklaşık olarak 3-5 cm olarak büyürler. Bu boy dışında büyüme olasılığı yoktur. 
]]>
Hipofiz Bezi https://www.beze.gen.tr/hipofiz-bezi.html Sat, 24 Nov 2018 00:03:04 +0000 Hipofiz bezi, sfenoit kemiğinin üst kısmında yer alan sella turcica (türk eyeri) adlı çukurda bulunur ve yarım gram ağırlığında altında temel hormonu salgılayan bir endokrin bezdir. Hipofiz bezi, ön hipofiz(adenohipofiz) ve ark Hipofiz bezi, sfenoit kemiğinin üst kısmında yer alan sella turcica (türk eyeri) adlı çukurda bulunur ve yarım gram ağırlığında altında temel hormonu salgılayan bir endokrin bezdir. Hipofiz bezi, ön hipofiz(adenohipofiz) ve arka hipofiz(posterior hipofiz) olarak iki kısımdan oluşur. Hipofiz bezinin %80'ine yakınını adenohipofiz oluşturur. 

Hipofiz bezinin salgıladığı hormonlar salgılandıkları bezlerin işlevsellik kazanmasını sağlar ve hormon salgıladığı diğer bezleri kontrolü altında tutar, yönetir.  Adenohipofiz bezi 6, posterior hipofiz bezi ise 2 tane hormon salgılar. Yukarıda da bahsedildiği üzere hipofiz bezinin ürettiği bu hormonlar vücuttaki diğer salgı bezlerini çalıştırır ve bu salgı bezlerinin hormon yapmasını sağlar.

Posterior hipofiz bezinin ürettiği iki temel hormon;

 • ADH(Vasopressin)
 • Oksitoksin

1- ADH

Antidiüretik hormon veya arginin vasopressin olarak bilnen ADH  böbreklere etki ederek kanın geri emilimini ve vücudun su miktarını düzende tutar.

2- Oksitoksin

Memeden sütün çıkmasını memeyi kasarak sağlayan sinir hücreleriyle arka hipofize taşınarak oradan salınan bir hormondur.


Adenihipofiz bezinin ürettiği altı temel hormon ise şunlardır;
 • Prolaktin
 • GH(Growth hormone)
 • ACTH(Adrenocorticotropic hormone)
 • FSH(Follicle stimulating hormone)
 • LH(Luteinizan hormone)
 • TSH(Thyroid stimulating hormone)

1- Prolaktin

Normalde kanda 15-20 ng/ml düzeyinde bulunan prolaktin yani süt hormonu doğum ile birlikte emzirmenin sağlanabilmesi için gerekli olan temel hormondur.

2- GH

Growth Hormone olarak bilinen büyüme hormonu, insanın ergenlik çağı olarak nitelendirilen yaş aralığında boyunun uzaması, vücüt yağ ve kas oranları ile zihinsel fonksiyonların düzenlenmesi, kemik dokularının sağlamlaşması gibi hayati öneme sahip bir çok işleve sahiptir.

3- ACTH

Kortizol adlı hormonun böbrek üstü bezlerinden salınmasını kontrol eder. Bu hormon ise bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını ve tansiyon ile damarlardaki sıvı oranının yeterli olmasını kontrol etmektedir.

Hipofiz Bezi4/5- FSH/LH

GnRH hormonun hipotamustan salgılanması ile FSH ve LH hormonları hipofiz bezinden salınmaya başlar. Testosteron ve östrojen olarak adlandırılan seks hormonlarının azalmasıyla GnRH salınımı ve bununla birlikte de hipofizden FSH ve LH hormonlarının salgılanması başlar. Folikül uyarıcı hormon ve luteinleştirici hormon, kadında yumurtalıkları, erkeklerde ise testisleri uyarak cinsel fonksiyonların devamını ve üremeyi sağlar. Ayrıca bu hormonların salgılanmasının artmasıyla erkeklerde 12-14, kadınlarda ise 9-13 yaşlarında görülen adet, ses kalınlaşması, sakal ve bıyık uzaması gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar. 

6- TSH

TRH hormonu hipotamustan salgılanarak TSH hormonunun hipofiz bezinden salgılanmasını sağlar. Bu hormon ise kana karışarak tiroid bezine gider ve tiroid bezinin işlevsellik kazanmasını sağlar, tiroid hormonlarının üretimini kontrol eder.
]]>
Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi https://www.beze.gen.tr/bebeklerde-lenf-bezi-sismesi.html Sat, 24 Nov 2018 19:50:29 +0000 Bebeklerde Lenf Bezi şişmesi; Lenf  bezleri vücudumuzda yaklaşık 600 kadar olarak bulunan bağışıklık sisteminde önemli görevleri üstlenen, vücudumuzu mikroba karşı koruyan bezelerdir. Bağışıklık sisteminde Bebeklerde Lenf Bezi şişmesi; Lenf  bezleri vücudumuzda yaklaşık 600 kadar olarak bulunan bağışıklık sisteminde önemli görevleri üstlenen, vücudumuzu mikroba karşı koruyan bezelerdir. Bağışıklık sisteminde önemli bir yeri olan lenf bezlerinin temel işlevi, vücudu etkileyen enfeksiyonlara karşı savaşmaktır. Bebeklerde lenf bezi şişmesi erişkinlerle karşılaştırıldığında çeşitli uyarılara daha hızlı ve etkin cevap vermekte, kolaylıkla görünür hale gelmektedir.

Bebeklerde lenf bezi şişmesi belirtileri nelerdir

Enfeksiyon bulgusu ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, kansızlık ve döküntü gibi belirtiler görülebilir. Rahatsızlığın değerlendirilmesinde lenf bezinin yaygınlığı, büyümesinin hızı, çevre dokulara yapışık ya da hareketli oluşu ve bu duruma neden olabilecek bir ilaç kullanımı, hastanın yaşı ve beraberindeki diğer klinik semptomlar ile lenf bezi boyutunun değişiklik göstermesinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Büyüyen lenf bezleri 7-14 gün içinde normale dönmüyorsa anne ve babaların her şeyden önce fazla telaşa kapılmadan ancak zamanda geçirmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurmaları, aşağıda yazılı şüphelerini doktora anlatmaları gerekir.

 • Lenf bezi büyüklüğünü nasıl fark ettiğini bu büyümenin ne zamandan beri var olduğunu.
 • Zaman içinde büyüklüğünde artış oldu mu Ateş, ağrı, kızarma veya renk değişikliği var mı
 • Yumuşama veya akıntı var mı
 • Öksürük, boğaz, kulak, diş, eklem veya başka bölgelerde ağrı oluştu mu
 • Terleme, ağırlık kaybı, döküntü, yaralanma, böcek sokması, aşı veya ilaç kullanma ile ilgili bilgiler nelerdir

Bebeklerde lenf bezi şişmesi tanısı:

Hastalığın tanımı için zaman kaybına yol açmamak adına, ayrıntılı öykü ve fizik muayene ile her vaka ayrı değerlendirilip buna göre testlerin istenilmesi gerekmektedir. Kan testlerinin yanında, hastalığın tanısı için iki yönlü akciğer grafiği, ultrason, bilgisayarlı tomografi gibi görüntü tetkikleri ve biyopsi başlıca yararlanılan yöntemlerdir. Sıklıkla Üst solunum yolu enfeksiyonu, tonsillit, faranjit, otit, konjoktivit, dişeti enfeksiyonları, diş eti apseleri, ağız içi yara, deri enfeksiyonları, alt solunum yolu enfeksiyonları, eklem yeri enfeksiyonları, genital ve anal bölge enfeksiyonları ilgili bölgenin lenf bezi büyümesine neden olurlar.

Bebeklerde Lenf Bezi ŞişmesiLenf bezi büyümesinde kanser riski:

Bebeklerde lenf bezi şişmesinde; enfeksiyon, alerji ve diğer doku hastalığının sebep olduğu lenf bezi büyümesinin haricinde iri bademcik, geniz eti gibi oluşumlara örnek verebileceğimiz iyi huylu lenf bezi büyümesi sık görülen durumlardır. Lenfadenopati nedeni olarak kanser oldukça ender bir durum olup riski yüzde 0.4 den azdır.

Bebeklerde lenf bezi şişmesinin nedenlerine göre tedavi uygulanır.  Enfeksiyonlar en sık nedenler olup gerek bölgesel, gerekse sistemik enfeksiyon hastalığında uygun antimikrobiyal tedavi ile iyileşebilir, kimi zaman hastalık tedavi edildikten sonra lenf bezleri küçülebilir ama tam olarak normal boyuta ulaşamayabilir. Bu olağan olarak kabul edilir. Ek tedavi gerektirmez. Enfeksiyon hastalıkları dışındaki nedenlerde de kanserde dahil olmak üzere özgün tedavi ile iyileşme şansı yüksektir. Özellikle erken tanı ve en uygun tedaviyle hastaların büyük bölümünde tam iyileşme görülmektedir.

]]>
Kasıkta Beze https://www.beze.gen.tr/kasikta-beze.html Sun, 25 Nov 2018 15:45:24 +0000 Kasıkta Beze, Normal olarak kasıklarda lenf bezleri bulunur, fakat bu lenf bezleri ele gelmezler. Lenf bezeleri ele geliyorsa tıp dilinde lenfadenopati adı verilen lenf bezlerinde büyüme olduğu söylenir. Lenf bezlerindeki bu büyüme Kasıkta Beze, Normal olarak kasıklarda lenf bezleri bulunur, fakat bu lenf bezleri ele gelmezler. Lenf bezeleri ele geliyorsa tıp dilinde lenfadenopati adı verilen lenf bezlerinde büyüme olduğu söylenir. Lenf bezlerindeki bu büyüme ciddi bir hastalığı işaret eder. Bu bezelerin çoğu iyi olmasına rağmen enfeksiyon ve bazı kanserlerin seyri sırasında ilk bulgu olabilir. Bunun için rahatsızlıkların erken teşhis edilmesi için lenf nodlarının çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Lenf nodu patolojik boyuta gelmiş ise lenfadenopati sebebinin belirlenmesi gerekir. Boyutları bir santimetreye kadar olan bezeler normaldir, fakat bir santimetreyi geçmiş ise mutlaka değerlendirilmelidir, 1.5 cm üzerindeki lenf nodlarının genellikle kötü huylu kanser olma riski oldukça yüksektir.

Kasıkta beze sebepleri belirtileri ve teşhisi: Kasıkta bezelerin ele gelmesi ve büyümesi iki haftadan kısa süreli ise enfeksiyöz kaynaklı olduğu düşünülür. İki haftadan daha uzun sürmesi ise tüberküloz, otoimmün hastalıklar, HIV, viral enfeksiyonlar, kötü huylu hastalıklar değerlendirilir. Eğer bir yılı aşan bir sürede beze var ise kötü huylu olma olasılığı daha düşüktür. Kişinin kullandığı bazı ilaçlar da kasıkta bezeye neden olabilir. Kasıkta beze dışından kas ağrısı ve eklem ağrısı bulunuyor ise viral enfeksiyon belirtisidir. Kasıktaki bezenin hassas, ağrılı ve kızarık olması iltihaplı bir duruma işarettir. Kasıkta beze ile birlikte ateş, sürekli yorgunluk, aşırı kilo kaybı, gece terlemesi gibi belirtiler de bulunuyor ise acilen doktora başvurması gerekir.

Kasıkta BezeKasıkta beze oluşmasının diğer nedenleri:
 • Frengi
 • Sezary sendromu
 • Bazı cilt hastalıkları
 • İlaç reaksiyonları
 • Lösemi, ileri evrelerdeki hodgkin dışı lenfomalar  gibi kanserler
 • Kızamık, kızıl, kızamıkçık gibi viral enfeksiyonlar
Kasıkta beze olduğu zaman hemen onkoloji, dahiliye ve hematoloji doktorlarına gidilmesi ve kanser olup olmadığı öğrenilmesi gerekir.
]]>
Boyunda Beze https://www.beze.gen.tr/boyunda-beze.html Sun, 25 Nov 2018 22:27:39 +0000 Boyunda Beze, birçok hastalığın belirtisi olan boyunda beze problemi, genellikle yoğun bir kabarıklık şeklinde görülmektedir. Küçük boyutlu olmasından dolayı farkedilmeyen veya üstüne düşülmeyen boyunda beze p Boyunda Beze, birçok hastalığın belirtisi olan boyunda beze problemi, genellikle yoğun bir kabarıklık şeklinde görülmektedir. Küçük boyutlu olmasından dolayı farkedilmeyen veya üstüne düşülmeyen boyunda beze problemi, enfeksiyon kapması durumunda daha da hassaslaşır. 
Bazıları büyük bir hastalığın habercisi olmayabilir. Genetik veya lenf bezlerinden dolayı meydana gelebilir. Aile içinde kanser geçiren biri var ise ve alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarınız var ise boyunda beze oluşması genellikle büyük bir hastalığın habercisidir. 

Boyunda beze oluşmasının nedenleri

Boyunda beze oluşumunun nedenlerini üç ana başlık altında inceleyeceğiz. Bunlar; lenf bezlerinin büyümesiyle oluşan bezeler, tükürük bezlerinin şişmesiyle oluşan bezeler ve tiroid bezlerinin büyümesi ile oluşan bezelerdir. 

Lenf bezlerinin büyümesiyle oluşan bezeler

Lenf düğümlerinin şişmesi boyunda beze oluşumu meydana gelebilir. En yaygın nedenler ise şunlardır:
 • Bakteriyel: Bakterilerin vücuda yayılması ile özellikle çocuklarda orta derecede hastalıklar meydana gelebilir. Streptokok boğaz enfeksiyonu, kedi tırmığı, bademcik iltihabı, tüberküloz ve bakteriyel faranjit hastalıkları boyunda beze oluşmasına neden olmaktadır.  
 • Virüssel: Boyunda beze problemi AIDS, HIV hastalığı, kızamıkçık, virüssel faranjit ve uçuk virüsü gibi hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır. 
 • Kanser: Lenf düğümlerinde kötü huylu tümör hastalığı olarak bilinen Hodgkin lenfoma ve lösemi gibi hastalıkların öncesinde belirti olarak boyunda beze problemi görülebilmektedir. 
 • Alerjik reaksiyonlar:Yukarıdaki hastalıklar dışında bazı alerjik reaksiyonlardan sonra hastada boyun bölgesinde bir şişme problemi ortaya çıkabilmektedir. 

Tükürük bezlerinin şişmesiyle oluşan bezeler
 • Kabakulak: Genellikle çocuklarda rastlanılan ve virüssel bir hastalık olarak bilinen kabakulak hastalığının belirtileri arasında boyunda beze problemi görülmektedir. 
 • Tükürük bezi tümörleri: Kulağın arka tarafından başlayarak çeneye doğru giden tükürük bezlerinde kötü huylu tümör sebebi ile beze problemi görülebilir. 

Boyunda BezeTiroid bezinin büyümesiyle oluşan bezeler
 • Guatr: Aşırı veya düşük tiroid üretimi ile oluşan guatr hastalığında zehirlenmeden dolayı boyunda beze problemine rastlanılabilir. 
 • Basedow hastalığı: Basedow hastalığı aşırı tiroid üretimiyle ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Belirtileri arasında anksiyete, boyuna sıçrayan şişkinlik olarak bilinmektedir. 
 • Tiroid kanseri: Tiroid bezlerinin uzun süre boyunca aşırı üretimi sonrası oluşan bu ciddi hastalığın da belirtileri arasında boyunda beze problemi de görülmektedir. 

Boyunda beze oluşumunun tedavisi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi boyunda beze oluşumu sorunu kabakulak gibi geçici bir hastalığın belirtisi olarak da görülebildiği gibi tiroid kanseri, AIDS gibi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle boyunda beze problemi uzun süreli ise muayene olmanızda fayda vardır. Doktor tarafından bezenin neden oluştuğu belirlendikten sonra doktor tarafından cerrahi ameliyat, kemoterapi veya hormon tedavisi uygulanabilir. Eğer geçici bir problem ise antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. 
]]>
Böbrek Üstü Bezi https://www.beze.gen.tr/bobrek-ustu-bezi.html Mon, 26 Nov 2018 04:47:31 +0000 Böbrek üstü bezi, vücudumuzda böbreklerin üzerinde yerleşmiş, baş parmak kadar büyüklükte adrenal bezlerdir. Böbrek üstü bezi korteks denilen dış kısmı ve medulla denilen iç kısımdan oluşur. Adrenalin ve noradrenalin hor Böbrek üstü bezi, vücudumuzda böbreklerin üzerinde yerleşmiş, baş parmak kadar büyüklükte adrenal bezlerdir. Böbrek üstü bezi korteks denilen dış kısmı ve medulla denilen iç kısımdan oluşur. Adrenalin ve noradrenalin hormonu iç kısmından salgılanır. Beyin ve hipofiz bezi hormon üretimini kontrol altında tutar. Bu iki hormonun kana girmesi kan basıncıyla, kalp atım hızının yükselmesine neden olur, vücut faaliyetlerini etkiler. Vücudumuzdaki fiziksel ve duygusal stresler hormon üretiminde etkili olabilir. Böbrek üstü bezi dış kısmında kortikosteroidler denilen üç türden oluşan grup hormon üretimi olur. Bu hormonların  biri cinsiyet hormonları olup, dişilerine östrojen, erkek olanlarına androjen enir. Glukokortikoid hormonları diğer grubu oluşturur ve nişastalı gıdaların karaciğerde glikojene dönüşmesine etki eder. Mineralokortikosteroidler dış kısımda üretilen hormonların diğer grubudur. Bu hormonlar potasyum ve mineral tuzların vücutta kontrollü şekilde kullanımını sağlar.

Böbrek üstü bezi böbreklerin üzerine yerleşmiş, üçgen biçimindeki yapılardır ve stres durumlarında vücutta dengeyi sağlar. Böbrek üstü bezlerini etkileyen tümörler genellikle ani kan basıncı artışında ya da başka hastalıkların tetkiki için yapılan karın içi görüntüleme sırasında tespit edilebilir.

Böbrek üstü bezi hastalıkları

Cushing Sendromu: Böbrek üstü bezi dış kısmında üretilen glukokortikoid hormonlarının normalden fazla miktarda kana karışması bu rahatsızlığın oluşmasına neden olur. Hormonların fazla üretilmesi adrenal bezlerde hormon üretiminin fazla olmasından ya da başka bir hastalığın tedavisinde kullanılan steroid ilaçların yani kortizonun çok uzun zamandır kullanılması nedeniyle olabilir. Hastalarda cushing sendromu belirtileri ise;
 • Omuzların üstünde ve arasında kamburluğu neden olacak düzeyde yağ birikiminin olması
 • Belirli bir zamanda yüzün kırmızılaşması ve yuvarlak bir görünümde olması
 • Gövdenin alt kısmında cilt çatlaklarının olması
 • Ruhsal sorunların yaşanması
 • Kasların zayıflaması, yorgunluk hissi
 • Vücuttaki su birikimi nedeniyle ödem oluşması
 • Vücutta aşırı kıllanma olması
 • Adetten kesilme, iktidarsızlık sorunu yaşanması
 • Vücutta çürüklerin oluşması
 • Şeker hastalığının ortaya çıkması
 • Omurga ve leğen kemiklerinde oluşan osteoporoz
Kişilerde ortaya çıkan bu belirtiler ilaç kullanımından kaynaklanıyorsa, hemen ilaçların kullanımı bırakılmalı, gerekirse dozu düşürülmelidir. Bu sayede böbrek üstü bezini etkileyen hastalığın tedavisi de sağlanır. Ancak hastalığın oluşumu adrenal bezlerdeki, hipofiz bezi ve karaciğer gibi organlardaki tümörün etkisiyle oluşuyorsa, tedavi için tümörün tamamen alınması ya da adrenal bezlerdeki tümörlerde bezlerin alınması gerekir.

Addison hastalığı: Böbrek üstü bezini etkileyen bu hastalık kortekste yeteri kadar hormon üretimi olmadığı zaman ortaya çıkar. Hastalığın ilerlemesi otoimmün hastalıklardaki gibi bir hastalığın etkisiyle ya da kendini tahrip edebilecek etkenler olduğunda olur. He yaşta, her cinsiyette kişileri etkileyebilir. Hastalığın belirtileri arasında ise;
 • İştahsızlık ve beraberinde kilo kaybı olması
 • Bitkinlik, bilinç bulanıklığı, zayıflık gibi etkenlerle ortaya çıkan hareketsizlik, kansızlık sorunlarının yaşanması
 • Kan basıncının düşmesi
 • Ciltte kararma olması
 • Kan şekerinde düşme olması
 • Kusma, ishal, kabızlık, hazımsızlık gibi belirtilerle oluşan karın ağrısı
 • Cinsel isteksizlik olması addison hastalığı belirtileri olabilir.
Eğer hastalarda ishal ve kusmanın etkisiyle aşırı su kaybının olması, akut adrenal yetmezliğinin olması gibi etkenlerle şok hali be bilinç kaybı ortaya çıkıyorsa, acilen hastaneye gidilmelidir. Hastalardaki akut adrenal yetmezliği yaralanma, kusma, fiziksel stres, idrar sökücü ilaç kullanılması gibi etkenlerden sonra gelişebilir. Hastalığın]]> Deri Altında Yağ Bezesi https://www.beze.gen.tr/deri-altinda-yag-bezesi.html Mon, 26 Nov 2018 20:20:23 +0000 Deri altında yağ bezesi:Yağ bezeleri deri altında toplanan yağ hücrelerinin oluşturduğu ve genellikle yumuşak olan,kistlere denir. İnsan vücudunun yağ hücreleri bulunan herhangi bir kısmında buluna bilirler. Sırt, omuz Deri altında yağ bezesi:Yağ bezeleri deri altında toplanan yağ hücrelerinin oluşturduğu ve genellikle yumuşak olan,kistlere denir. İnsan vücudunun yağ hücreleri bulunan herhangi bir kısmında buluna bilirler. Sırt, omuz ve göğüs  bölgelerinde daha çok görülürler.Oldukça yaygın bir şikayettir.  Kadınlardaki yağ bezeleri tek beze halinde oluşurken, erkeklerde ise çoklu kist olarak görünürler. Deri altındaki yağ bezelerinin büyüklüğü birkaç milimetreden nohut tanesi büyüklüğü  kadar olabilmektedir. Deri altındaki yağ bezesi insan vücudunun iyi huylu kistleridir. Küçük boylarda oldukları zaman doktorlar müdahalede bulunmazlar. Ancak yağ bezesi göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturuyorsa  lokal anestezi ile basit bir operasyon ile alınır.Bazende doktorlar operasyon yerine Liposakşın denilen yöntem ile de yağlar alınabilir.

Deri altındaki yağ bezesinde dikkat edilecek unsurlar:

Deri altında yağ bezesi oluşan kişi bunları patlatmaya çalışmamalıdırlar. Bezeye iğne veya ucu sivri herhangi bir şey le delmemeleri gerekir.Bu bezenin iltihaplanmasına ve derinin alt tabakasında yayılmasına sebep olabilir.
Deri altında yağ bezesi, iyi huylu kistler oldukları için kansere sebebiyet vermezler.Ciddi bir sağlık tehdidi de oluşturmazlar.Dokulara ve kaslara yayılmazlar.Ancak deri altındaki her kist için yağ bezesidir diye düşünmek yanlış olur.  Bunun tam olarak ne olduğunu ancak doktorlar teşhis edebilir.Kistin iyi huylu olup olmadığından emim olunulması için yağ bezesin den bir parça alınarak test yapılması gereklidir.  

Deri Altında Yağ BezesiDeri altındaki yağ bezesinin sebepleri:
 • Deri altındaki yağ bezesinin, niçin oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.Önceden beslenme şekline ve fazla kilolara bağlanırdı ama nedeni tam olarak bu değildir.
 • Bu şikayetin kalıtımsal olabilmesi ve hatalı bir genin sebebiyet verdiği düşünülmektedir.
 • Deri altındaki yağ bezesinin Dercum hastalığı,Cowden sendromu ve Gardner senromu rahatsızlıklarında vücutta yağ bezesi görülme olasılığı çok daha yüksektir.   
 • Bazı uzmanlar ise spor yapmayan insanlarda daha çok görüldüğünü söylemektedirler.
 • Yetişkin ve orta yaştakilerde dahada çok görülür. 
]]>