beze.gen.tr
beze

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletişim

Vücutta Yağ Bezesi

Vücutta Yağ Bezesi; Yağ bezesi (lipom) vücutta herhangi bir probleme yol açmayan, iyi huylu kistlerdir. Yağ bezesi küçükse müdahaleye gerek yoktur. Fakat yağ bezesi büyükse estetik açıdan hoş olmayabilir. Ayrıca yağ bezeleri büyüdükçe sinirlere baskı yapabilir. Bu baskı ağrıya sebep olabilir. Bu durumlarda lokal anestezi ile yağ bezesi alınarak hasta rahatlatılır. Yağ bezeleri kadınlarda ve erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Yaş aralığı olarak genelde orta yaşlardaki erişkinlerde görülmektedir.

Yağ bezesi;cilt altında yağ hücrelerinin oluşturduğu yumuşak kistlerdir. Vücutta yağ bezesi deri ile alttaki kasın arasında oluşur.Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin olduğu her yerde oluşabilir. Genelde yumuşaktır ve cilt altında hareket eder. 

Yağ Bezeleri Vücutta En Çok Nerede Oluşurlar; Yağ bezeleri genelde; 
 • Omuzlar 
 • Göğüs bölgesi 
 • Sırtta 
 • Kalçada  
 • Kafa derisinde 
 • Genital organlarda 
 • Göz çevresinde
Dışarıdan görünen yağ bezeleri olduğu gibi, görünmeyecek şekilde vücudun iç kısımlarında da yağ bezeleri olabilir. İç kısımlardaki yağ bezeleri sinirlere baskı yaptığında yada vücutta organların işleyişini etkilediğinde, bir tıkanıklığa neden olduğunda ortaya çıkar.  

Vücutta yağ bezesi nedenleri;
 • Kalıtsal olabilir. 
 • Hatalı bir gen nedeniyle olabilir. 
 • Dercum Hastalığı; Yağ bezelerinin ağrıya yol açan topaklar şeklinde vücudun üst yarısında derinin altında birikmesidir.  
 • Gardner Sendromu; Kanserojen olmayan dokuların birçok farklı organda oluşmasıdır. 
 • Cowden Sendromu; Multipl hemartomalar (Tümör görünümlü doku) ve troid, meme ve endometriumun bening (iyi huylu) ve malign (kötü huylu) tümörler için artmış risktir.  
 • Hareketsiz olan kişiler de görülme olasılığı daha fazladır.  
 • Cilde yağ sağlayan yağ bezlerinin yolunun tıkanması. 
 • Aşırı testosteron üretimi
 • Aşırı yağ üretimi
 • Güneş ışığı
 • Şişen saç kökleri
 • Akneye yatkın cilt
 • Tıraş veya ağdanın yağ bezesine sebep olması. 
Yağ Bezesi Kansere Dönüşürmü; Yağ bezeleri kansere dönüşmez. Sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmez. Kaslara ve çevre dokulara yayılım göstermez. Yağ bezeleri normalde ağrı yapmaz. Ağrı yapıyorsa yağ bezesi bulunduğu yerdeki sinirlere bası yapıyordur. 

Yağ Bezesi Büyümesi; Yağ bezeleri genellikle aynı boyda kalır. Kilo alımına bağlı olarak büyüyebilirler. Yağ bezesinde hızlı büyüme varsa doktora gidilmelidir. 

Vücutta Yağ Bezesi Nasıl Alınır; Vücuttaki yağ bezelerine buz kompresi veya doğal yolla tedavi denenebilir.
Vücutta Yağ Bezesi

Yağ bezelerini cerrahi yolla almaya gerek yoktur.  Fakat estetik açıdan rahatsızlık veriyorsa veya sağlık açısından bir risk oluşturuyorsa cerrahi olarak alınabilir. Yağ bezesi lokal anestezi ile alınabilir. Cerrahi operasyon haricinde liposakşın ve iğne tedavisi de yağ bezesinin durumuna göre uzman tarafından uygulanabilir. 

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri; Göz çevresindeki leke ve kabarıklıklar lipom değildir. Genelde kolesterol seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı kolesterol plaklarıdır. 

Doğal Tedavi Yöntemleri; Mesela doğal bir krem hazırlayabiliriz. Bir adet yumurta akını iyice çırpın, içine bir adet salatalık suyu ve bir tatlı kaşığı kremayı karıştırın ve krem kıvamına getirin. Bu karışımı haftada bir kez yüzünüze sürün ve yirmi dakika bekletin, sonra yüzünüzü suyla yıkayın faydasını göreceksiniz.

Buhar; Isı ve nem yağ bezlerini yumuşatır. Yumuşayan yağ bezesi kendi kendine boşalabilir. Sıcak su ile sık sık alınan duşun yağ bezelerini yumuşatmaya faydası vardır. Sıcak kompres de günde üç, dört kez yağ bezesinin üzerine yirmi, otuz dakika uygulananbilir. 

Çay Ağacı Yağı; Çay ağacı yağını gün içerisinde iki, üç kez yağ bezesinin üzerine ve çevresine sürebiliriz. Çay ağacı yağı bakterileri temizleyerek enfeksiyon riskini azaltır ve iyileşmeyi çabuklaştırır.

Aloe Vera; Direk olarak bezenin üzerine aloe vera jeli sürülür. Aloe vera bakterileri temizler, yağ bezesini yumuşatır, çapını küçültür ve iyileşme süresini kısaltır.

Hint Yağı; Hint yağını bir pamuğa 4-5 damla döküp  günde 2-3 kez otuz dakika süreyle bezenin üzerine koyalım. Pamuğun üzerine sıcak havlu koyalım. Hint yağı bezenin boyutunu küçültür. 

Sirke; Sirke özellikle enfeksiyon riski olan bezeler için ideal bir doğal yöntemdir. Sirkeyi beze üzerine sürdükten sonra gazlı bez veya yara bandı ile kapatın. Kapalı şekilde üç, dört gün bekleyin. Süre dolunca bezenin üzerini açın ve temiz ıslak bir gazlı bezle silin. Böylece sirke enfeksiyon riski olan bezeyi temizler ve küçültür.

Bal; Bir çay kaşığı bala, bir çay kaşığı unu karıştırın ve yoğun bir merhem kıvamına getirin. Bu karışımı bezenin üzerine sürün ve bir gece bekletin. Hem bezeyi temizleyecektir hemde yumuşatacaktır.

Vücutta yağ bezesi önce doğal yollarla yumuşatmadan patlatmaya çalışmayın. Yağ bezesine iğne veya ucu sivri herhangi bir cisim batırmayın ve kesmeyin. Bu hataları yaparsanız bezenin enfekte olmasına ve yayılmasına sebep olabilirsiniz. Bezeyi mümkün olduğunca temiz tutunuz. Yağ bezesi iltihaplanırsa, rengi kırmızıya dönerse ve çok miktarda iltihap akıtıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 11.07.2016 11:06:32

Vücutta Yağ Bezesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Vücutta Yağ Bezesi"

Perize

Merhaba annemin başında yağ bezesi vardı aldırdı ve aldırınca başı dönmeye midesi bulanmaya başladı normal midir?

2016-07-27

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Beze Tarifi

Beze tarifi, çok sevdiğim tariflerden biridir. Küçükken pastanelerden aldığımız ve halen almaya devam ettiğimiz küçük beyaz tatlılar ne kadar güzel değil mi? Fransızlar bu tatlıya baiser demişlerdir. Türkçe anlamı öpücüktür. İsviç...

Beze Tatlısı

Beze Tatlısı, yapımı oldukça kolay olan bir tatlı türü olup ev hanımları tarafından sık sık yapılan bir tatlı türüdür. Özellikle çayın ya da limonatanın yanında sürekli olarak tüketilen bu tatlı türü yapımı da oldukça kolaydır....

Çoçuklarda Tiroid Bezi

Çocuklarda tiroit bezi, büyüme ve gelişmeleri için büyük önem taşımaktadır çoğu hayatsal işlevler tiroid bezlerinde salgılanan T3 ve T4 Hormonları tarafından sağlanmaktadır. Kalp atış hızını, kolesterol düzeyini, metabolizma hızın...

Tiroid Bezinin Az Çalışması

Tiroid bezinin az çalışması, hormonlarının kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülür. Vücut dokuları için gerekli miktarda tiroid hormonu salgılanamamas...

Tükrük Bezleri

Tükrük bezleri, vücudumuzda majör yani büyük, minör yani küçük bezler şeklinde iki grup halinde yer alır. Majör tükrük bezleri iki tarafta kulağın ön ve alt kısmında yer alan parotis tükrük bezleri, çene altındaki tükrük bezleri v...

Koltuk Altı Beze

Koltuk altı beze sorunu hem bayanlarda hem de baylarda sıklıkla karşılaşılabilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek başına bir sorun olduğunu görebilmek mümkün olduğu gibi pek çok rahatsızlığın da habercisi olduğunu göreb...

Beze Ameliyatı

Beze Ameliyatı, Bireylerin sağlığı kendisi en değerli hediye olduğu için bu hediyeyi hor kullanmamak gerekir. Özellikle sağlımızı olumsuz etkileyen tehlikeler karşı önlem almak gerekir. Zira sağlımızı tehdit eden binlerce hasta...

Yağ Bezesi Nasıl Geçer

Yağ Bezesi Nasıl Geçer, İnsan bedeni oldukça değerli olup herhangi bir dış tehlike ile karşı karşıya kaldığı zaman bir takım sorunlar yaşaması söz konusudur. Özellikle sağlık konusunda oldukça dikkatli olmakta fayda var. Bireyin...

Parotis Bezi

Parotis bezi, iki kulağın önünde yerleşmiş tükürük bezidir. Sindirimin başladığı ağızda, besinlerin çiğnenmesi ve yutmaya hazır edilmesi için tükürük salgısının işlevi önemlidir. Bunun yanında dişler, boğaz, ağız, gırtlak ve ses t...

Başta Yağ Bezesi

Başta yağ bezesi, Karşımıza farklı formlarda vücudun her yerinde yağ bezeleri çıkabilmektedir. Başta yağ bezesi genellikle kapsül halinde kist formunda oluşmaktadır. Kist ve yağ bezesi arasındaki farklılık içerisinde ki dokudur. K...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

beze, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018